שיטות חקירה והכנה לחקירה במשטרה
כותב: עורך דין לוליק אסל פורסם ב: כללי 4.06.24, 15:55

שיטות חקירה והכנה לחקירה במשטרה

חקירה במשטרה עשויה להיות חוויה מלחיצה וקשה עבור כל אדם. תחושת חוסר האונים, אי הוודאות והחשש מהלא נודע עלולים להוביל לטעויות ולהתנהלות לא נכונה שעלולה לפגוע משמעותית בסיכוייכם בהליך המשפטי.

לכן, חשוב לפעול בצורה נכונה ובטוחה כבר מהשלבים הראשונים של החקירה. עורך דין פלילי מיומן ידריך אתכם כיצד להתנהג בחקירה, יסביר לכם את זכויותיכם ויסייע לכם להגן על עצמכם בצורה הטובה ביותר.

שיטות חקירה נפוצות במשטרה

חוקרי משטרה משתמשים במגוון שיטות חקירה על מנת לאסוף ראיות ולהגיע לחקר האמת. לכל שיטת חקירה יש יתרונות וחסרונות משלה. החוקרים חייבים להשתמש בשיטות חקירה חוקיות תוך שמירה על זכויות החשודים והעדים. להלן רשימה של מספר שיטות חקירה נפוצות:

 • תשאול – שיטה זו כוללת שאילת שאלות חשוד או עד ראייה על מנת לקבל מידע רלוונטי לחקירה.החוקרים רשאים לשאול שאלות פתוחות וסגורות, תוך שימוש בטכניקות שונות על מנת לעודד את הנחקר לשתף פעולה ולמסור מידע אמיתי.
 • עימות – שיטה זו משמשת כאשר שני חשודים או עדים מסרו גרסאות סותרות בנוגע לאירוע. החוקרים מביאים את שני האנשים פנים אל פנים ומעמתים ביניהם על מנת לנסות לברר מי מהם דובר אמת.
 • הכנסת מדובבים לתא המעצר – שיטה זו כרוכה בהשמת חשוד בתא מעצר יחד עם מדובב, סוכן סמוי המתחזה לעצור אחר. המדובב מנסה ליצור קשר אמון עם החשוד ולעודד אותו לשתף אותו בפרטי העבירה.
 • הותרת הנחקר לבדו בחדר החקירות עם מעורב נוסף – החוקר יוצא מהחדר ומותיר את הנחקר לבדו עם מעורב אחר בפרשה לצורך האזנה ואיסוף מידע 
 • ניהול שיחה שלא לפרוטוקול בפינת הקפה – החוקר מנהל שיחה חברית עם הנחקר במקום לא רשמי, כמו פינת הקפה בתחנת המשטרה.
 • יצירת מפגש אקראי באופן מכוון ומתועד – המשטרה מביימת מפגש מקרי בין הנחקר לבין אדם אחר הקשור לפרשה, תוך תיעוד סמוי של המפגש.
 •  השוטר הטוב והשוטר הרע –  שני חוקרים משתתפים בחקירה, כאשר אחד מהם נוקט בגישה אגרסיבית והשני נוקט בגישה חומלת.

מה עוד עשויה המשטרה לעשות כחלק מחקירה? 

הוצאת צו חיפוש – שיטה זו משמשת על מנת לאתר ראיות פיזיות הקשורות לחקירה. החוקרים רשאים לבצע חיפוש בביתו של החשוד, ברכבו או בכל מקום אחר בו הם מאמינים שניתן למצוא ראיות.

האזנות סתר – שיטה זו משמשת על מנת להקליט שיחות טלפון או שיחות פנים אל פנים בין חשודים או עדים. השימוש בהאזנות סתר מותר רק במקרים חריגים ובהתאם לצו בית משפט.

צילום – שיטה זו משמשת על מנת לצלם חשודים או עדים בסתר. השימוש בצילום מותר רק במקרים חריגים ובהתאם לצו בית משפט.

הצגת ראיות מפוברקות – שיטה זו אסורה בתכלית האיסור, והיא עשויה להוביל להעמדתו לדין פלילי של החוקרים המשתמשים בה.

חשיבות ייעוץ והכנה לפני חקירה במשטרה

התנהלות לא נכונה בעת חקירה במשטרה עלולה להוביל להשלכות על עתיד ההליך כולו ולכן חשוב לפעול בצורה נכונה ובטוחה כבר מהשלבים הראשונים של החקירה. צעד חיוני ראשון הוא ייעוץ לפני חקירה במשטרה עם עורך דין פלילי מנוסה. עורך הדין יסביר לכם את זכויותיכם כחשוד או כעד, לרבות זכות השתיקה, זכות ההיוועצות עם עורך דין וזכות ההגנה מפני הפללה עצמית.

הוא יסייע לכם להתכונן לשאלות החוקרים ויתן לכם טיפים כיצד להתנהג בחקירה.

חשוב לשים לב שטעויות קטנות במהלך החקירה עלולות להוביל להשלכות קשות בהמשך ההליך המשפטי. עורך דין פלילי ידע לזהות מלכודות אפשריות ולמנוע מכם לעשות טעויות שעלולות לפגוע בכם.

בנוסף תקבלו ייצוג משפטי מקצועי. אם תתבקשו לחתום על מסמכים או להודות באשמה, עורך הדין יוכל לייצג אתכם ולוודא שזכויותיכם נשמרות כמו גם לנהל משא ומתן עם התביעה ולסייע לכם להגיע להסדר טיעון מיטבי.

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ