עבירות שוחד

מהי עבירת שוחד ומהו העונש הצפוי לפי החוק?

שוחד הוא טובת הנאה אשר ניתן לאדם, במיוחד כזה שנושא בתפקיד ציבורי או פוליטי (אבל גם במקומות שונים בעולם העסקי), על מנת שיפעיל את השפעתו לטובת נותן השוחד. בדרך כלל מדובר בכסף רב, שלעיתים לובש צורת רכוש או צורות אחרות – כגון ביצוע/אי ביצוע פעולה ששווה כסף.

לעבירת השוחד שני יסודות: האחד הוא היסוד העובדתי, כלומר האם מתן או לקיחת השוחד התבצעו בפועל (גם אם לא הושלמו); השני הוא היסוד הנפשי, כלומר כאשר נותן השוחד והמקבל מודעים לכך שקיימת זיקה ישירה בין מתן טובת ההנאה (הכסף או הרכוש) לבין ביצוע של פעולות, הימנעות מהן, האצת או האטת הטיפול בהן וכו'.

העונשים הקבועים בחוק על עבירות שוחד

עובד ציבור שלקח שוחד על פעולה שקשורה בתפקידו עשוי לקבל עד עשר שנות מאסר בפועל או קנס כספי גבוה מאוד. מי שנותן את השוחד עשוי לבלות עד שבע שנות מאסר או לשלם קנס כספי גבוה מאוד. מי שמתווך בעסקת שוחד דינו כמי שלקח שוחד בעצמו, כלומר הוא עשוי לקבל עד עשר שנות מאסר בפועל.

במקרים מסוימים מוצע לאדם מסוים לתת או לקבל שוחד אולם הוא מסרב – ובמקרים כאלה גם הניסיון לקיים עסקת שוחד מהווה עבירה על החוק: מציע מתן השוחד עשוי לקבל עד שבע שנות מאסר (כדינו של נותן שוחד) ומציע קבלת השוחד עשוי לקבל עד עשר שנות מאסר (כדינו של מקבל שוחד). גם כאן, מי שמציע לתווך בעסקת שוחד, אף אם שני הצדדים סירבו לכך, דינו כמי שלקח שוחד – כלומר עד עשר שנות מאסר.

הואשמתי בעבירת שוחד, מה עלי לעשות עכשיו?

כפי שניתן להבין מן האמור לעיל, עבירות שוחד הן עבירות מורכבות מאוד משום שהן אינן מחייבות ביצוע בפועל של עסקת שוחד ולעיתים די רק בהצעה למתן או לקבלת שוחד בכדי להוות עילה לכתב אישום. לפיכך אין להקל ראש בהאשמה בעבירת שוחד, ויש להתייעץ באופן מיידי עם עורך דין פלילי שיוכל לסייע לך לכל אורך הדרך, החל מן החקירה הראשונה במשטרה ועד לדיונים בבית המשפט.

עבירות שוחד בישראל

מקרים רבים פורסמו בשנים האחרונות בתקשורת בישראל, בניהם שרים המאושמים, אנשי ציבור, פוליטיקאים, חברי כנסת, ראשי ערים ועוד. הסיבה המרכזית שעבירה זו נפוצה היא שגם המקבל וגם הנותן וגם המתווך במקרים רבים לקחו חלק קטן מאוד לעיתים חלק מזערי, עדיין האשמה המרכזית תתמקד בעניין השוחד.

עד היום משרדינו סייע במקרים רבים בתחום השוחד, לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות ניתן ליצור קשר ולהתייעץ ישירות עם עורך דין לוליק אסל

 

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ