עבירות מעשים מגונים

החוק מגדיר מעשה מגונה כמעשה שנעשה למטרת סיפוק מיני, גירוי מיני או ביזוי מיני מבלי שאחד מן הצדדים נתן לכך את הסכמתו. ההגדרה הזו רחבה מספיק כדי שניתן יהיה להכניס תחתיה מגוון רחב של התנהגויות ופעולות, ביניהן חשיפת איבר המין בפרהסיה, אוננות, נגיעה באיברים מוצנעים ועוד. בנוסף, המחוקק גם מבחין בין מעשים מגונים על פי דרגות החומרה שלהם, כאשר החמורים יותר הם אלה שכוללים פגיעה משמעותית יותר בפרטיות, בגוף ו/או בנפש של הקורבן.

יודגש כי עבירות מעשים מגונים כוללות שני היבטים: האחד הוא יסוד עובדתי של מיניות גלויה, כלומר כאשר מדובר במעשה שהאדם הממוצע יראה בו לא הגון, לא מוסרי ולא צנוע. השני הוא יסוד נפשי, כלומר כאשר מדובר במעשה שאמור להביא את המבצע אותו לכדי סיפוק, גירוי או ביזוי מיני. ההיסטוריה המשפטית מוכיחה כי מעשים מגונים אינם חייבים לכלול מגע פיזי או ביטוי מילולי, ואף אינו מחייב שהקורבן יהיה מודע לכך שבוצע בו מעשה כזה.

אילו עונשים צפויים למי שמורשע בעבירות מעשים מגונים?

כאמור, החוק קובע מספר דרגות חומרה למעשים מגונים:

 1. מעשה מגונה בפומבי: העונש המרבי במקרה כזה הוא בין שנה אחת של מאסר בפועל אם גיל הקורבן עולה על 16 שנים ועד שלוש שנות מאסר בפועל אם הקורבן בן/בת פחות מ-16 שנים.
 2. מעשה מגונה שבוצע לא בפומבי נגד מי שגילו למעלה מ-16 שנים: העונש המרבי הינו שלוש שנות מאסר בפועל, אלא אם מדובר בקורבן שגילו בין 14 ל-18 והמעשה המגונה בוצע במסגרת יחסי מרות, חינוך, תלות או השגחה, ואז העונש המרבי עשוי להיות ארבע שנות מאסר.
 3. מעשה מגונה שבוצע לא בפומבי אבל תוך שימוש בכוח או אמצעי לחץ: העונש המרבי הוא שבע שנות מאסר. כך גם לגבי מעשה מגונה שבוצע נגד קורבן שגילו נמוך מ-14 או נגד מי שלוקה בנפשו או בשכלו.
 4. מעשה מגונה בנסיבות מחמירות, כולל מעשה מגונה בקטין בתוך המשפחה, ו/או מעשה מגונה שבוצע תוך התעללות, איום בנשק וגרימת חבלות: העונש המרבי הוא עשר שנות מאסר.

ההבדל בין מעשה מגונה לבין אונס או מעשה סדום

חשוב להדגיש כי קיים הבדל בהגדרה בין מעשה מגונה לבין אונס או מעשה סדום, והוא באופי המגע: אונס מוגדר כאשר מוחדר חפץ או איבר אל איבר המין של אישה, ואם כך היה הרי שהמעשה המגונה כבר מוגדר כאונס ועל כן הוא נושא עונשים כבדים באופן משמעותי.  מעשה סדום מוגדר החדרת חפץ או איבר אל פי הטבעת או פיו של אדם, וגם במקרה כזה מדובר בעונש חמור בהרבה – עד עשרים שנות מאסר.

הואשמתי בביצוע מעשים מגונים. מה לעשות?

חשוב שלא להקל ראש בהאשמה, גם אם נדמה מעל לכל ספק שאתם חפים מפשע, משום שעצם האישום לבדו עלול לפגוע בשמכם, במשפחתכם, בפרנסתכם ובכבודכם. על אחת כמה וכמה אם יש דברים בגו, נצלו את זכויותיכם המשפטיות כבר משלב החקירה במשטרה והתייעצו בעורך דין פלילי מנוסה.

זכרו שבעת ביצוע הליכים פליליים נגד אדם יש חשיבות רבה לכל שלב, ולעיתים ניתן למצוא כשלים טכניים או בירוקרטיים בביצוע שלבים שונים כדי לחלץ אתכם או כדי להעמיק את הבוץ בו אתם נמצאים. זוהי עוד סיבה לשכור עורך דין פלילי שילווה אתכם לאורך כל התהליך ויוכל לדעת בדיוק היכן ניתן להקל את משקל הראיות נגדכם וכיצד תגבשו את גרסתכם לדברים.

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ