מחיקת רישום פלילי
כותב: עורך דין לוליק אסל פורסם ב: כללי 31.03.19, 13:23

מחיקת רישום פלילי

אף אחד מאיתנו לא רוצה שילווה אותו רישום פלילי שיכול לפגוע לו בכל מהלך החיים התקין, בהיבטים חברתיים, אישיים וכמובן תעסוקתיים. לכן, ישנו הליך מסודר ומוגדר בחוק למחיקת רישום פלילי או ביטול רישום פלילי המאפשר לאזרחים בעלי עבר פלילי לפנות בבקשה למחיקה של הרישום הפלילי ובמידה והבקשה אכן מתקבלת, הם יכולים לטהר את שמם ולחזור למסלול חיים תקין.

חשוב לשים לב שיש הבדל גדול בין רישום פלילי לבין רישום משטרתי אשר מבלבל את הציבור הרחב לעיתים דחופות.

רישום פלילי- רישום בו הורשע אזרח לאחר שהתנהלה נגדו חקירה, הוגש כתב אישום בתיק ,ניתנה לו האפשרות להגן על עצמו בבית משפט ולבסוף בית המשפט החליט להרשיע אותו. רישום פלילי כולל הרשעות בלבד.

רישום משטרתי- החוק מתיר למשטרה לנהל מעקב ורישום מסודר לצרכיה השונים במקביל למרשם הפלילי, ולכן רשאית המשטרה לנהל את המידע הנוגע לתיקי חקירה שטרם התקבלה עבורם החלטה או לחילופין תיקים שנסגרו מחוסר ראיות מספקות או חוסר עניין לציבור. רישום משטרתי הוא תיעוד של תיקי החקירה שמבצעת המשטרה.

מחיקת רישום פלילי – איך זה עובד?

למעשה, מחיקת רישום פלילי אינה באמת "מחיקה" אלא בפועל בעת מחיקת הרישום ניתנת ההרשאה רק לגורמים ספורים ומצומצמים (כמו משטרה וצה"ל לדוגמה) לצפות ברישום.

החוק מגדיר תקופת התיישנות לכל הרשעה אשר משתנה בהתאם לעבירה ולעונש שהוטל במסגרת פסק הדין. תקופת ההתיישנות נחשבת מיום מתן פסק הדין בבית המשפט. לאחר 10 שנים מתום תקופת ההתיישנות, תיחשב הרשעה ברוב המקרים כהרשעה שנמחקה והחל משלב זה רק הגופים המוגדרים בחוק יכולים להיות חשופים להרשעה ולרישום. חשוב לציין שישנן מספר עבירות המוגדרות בחוק אשר לא חלה עליהן תקופת התיישנות או מחיקה.

החוק מתיר לנשיא המדינה לקצר את תקופת ההתיישנות ואת תקופת המחיקה בפועל של רישום פלילי. הבקשה נבחנת בקפידה ובשורה של קריטריונים , וכמובן שנבדקת ביתר שאת הסיבה להגשת הבקשה ( האם ההרשעה פוגעת במהלך חייו של האדם לדוגמה) ועוד מגוון סיבות וגורמים רבים הבאים בחשבון. מומלץ להסתייע בעורך דין פלילי מומחה למחיקת רישום פלילי וסוגיות דומות לכל אורך התהליך.

בנוסף לכך, גם חיילים בצבא אשר נמצאים לקראת תום תקופת השירות יכולים לנסות והגיש בקשה למחיקת הרישום הפלילי עבור עבירות שבוצעו טרום גיוסם לצה"ל.

ביטול רישום של תיק סגור במשטרה

בנוסף למחיקת הרישום הפלילי, כל אזרח רשאי לפנות למשטרה ולבקש ביטול רישום של תיק סגור.

יש מספר קריטריונים שעליכם לעמוד בהם בנוסף לגורמים אשר באים בחשבון במידה ואתם רוצים להגיש בקשה למחיקת רישום של תיק סגור , מוטלת עליכם החובה לבדוק את כולם לעומק אך הקריטריונים והגורמים הבולטים ביותר מבינהם הם:

בגירים – הרשעה שעברו לפחות 10 שנים מיום האירוע הפלילי במקרה של עבירות מסוג "פשע" .(עבירות שדינן הוא לפחות 3 שנות מאסר) או לחילופין 7 שנים שעברו מביצוע עבירות מסוג "עוון" (עבירות שדינן עד 3 שנות מאסר) ,
קטינים – 7 שנים מיום ביצוע עבירת "פשע" או 5 שנים מיום ביצוע עבירת "עוון"
מידת חומרת העבירות ומהותן
כמות הרישומים הכוללת במאגר הפלילי הנוגע למבקש הבקשה

לסיכום,

מחיקת רישום פלילי ומחיקת הרישום המשטרתי הם תהליכים ברוכים וחשובים הנותנים את היכולת והאפשרות החשובה לאדם לחזור למוטב בצורה מיטבית ללא רדיפה של טעויות העבר. אנחנו ממליצים לפנות לעורך דין פלילי מנוסה ומומחה בטיפול בסוגיות כאלה כדי שתוכלו לנצל עד תום את מלוא זכויתכם והאפשרויות שהחוק מתיר לכם במידה ואתם רוצים למחוק את הרישום הפלילי או את הרישום המשטרתי.

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ