עבירות אונס

החוק במדינת ישראל מגדיר עבירת אונס כהחדרה של חפץ או איבר גוף, או באופן חלקי או באופן מלא, לתוך איבר המין הנשי, מבלי שהאישה הסכימה לכך.

אם נתבונן בהגדרה זו, ניתן להסיק ממנה מספר דברים חשובים: ראשית, שעבירת האונס במדינת ישראל מתייחסת אך ורק לתקיפה בעלת אופי מיני של נשים. דהיינו, על פי ההגדרה היבשה, הגבר איננו יכול להיאנס משום שאין לו איבר מין של אישה. המקבילה ה"גברית" לאונס היא מעשה סדום, כלומר החדרת חפץ או איבר גוף לפי הטבעת או לפה, תקיפה מינית שכמובן גם נשים עלולות לחוות.

דבר מעניין נוסף שניתן להסיק מן ההגדרה הוא שהאישה אינה מסכימה לביצוע המעשה, כלומר באמירה, בשיתוף פעולה או בפאסיביות; וכן שמבצע התקיפה המינית יכול להיות גבר (וזה בדרך כלל המצב) או אישה (פחות מקובל, אבל קיים).

איזה מעשה נחשב אונס?

עבירת האונס כולל שני יסודות. האחד הוא יסוד הבעילה, כלומר החדרה של איבר כלשהו או חפץ אל איבר מינה של האישה. השני הוא יסוד היעדר ההסכמה, והואיל ומדובר בהגדרה מעורפלת למדי, לעיתים מקבל בית הדין לא רק התנגדות פיזית כסימן להיעדר הסכמה אלא גם התנגדות מילולית, חוסר בשיתוף פעולה ואף פאסיביות מוחלטת כסימן להיעדר הסכמה (מתוך לקיחה בחשבון של היבטים פסיכולוגיים כגון חרדה במהלך התקיפה המינית).

קיימים מקרים שבהם גם הסכמתה של האישה אינה נחשבת כהסכמה חופשית ומעשה הבעילה עדיין נחשב אונס. כאלה הם למשל מקרים בהם הבעילה בוצעה במרמה (כגון תוך התחזות לאדם אחר), אם הקורבן היא קטינה בת פחות מ-14 שנים, אם היא לוקה בשכלה או בנפשה או אם במהלך ביצוע המעשה הקורבן הייתה בחוסר הכרה או במצב אחר שמנע ממנה להסכים (למשל השפעה של אלכוהול או סמים).

מה העונשים הקבועים בחוק על עבירות אונס?

אם הואשמת בעבירת אונס, אזי העונש המרבי הצפוי לך על פי חוק הינו 16 שנות מאסר, ובמקרה של אונס במסיבות מחמירות (בקטינה בת פחות מ-16, תוך איום בנשק, תוך התעללות, יחד עם מספר נוסף של אנשים וכדומה) העונש המרבי עשוי לטפס עד ל-20 שנות מאסר.

הואשמתי בעבירת אונס. מה לעשות?

העלייה המתמדת במספר התלונות על אונס בשנים האחרונות הביאה עימה גם מספר לא קטן של תלונות לא מוצדקות המוגשות על ידי נשים נקמניות או מניפולטיביות; אולם גם אם נדמה כאילו אין שום יסוד בהאשמה של המתלוננת, ועל אחת כמה וכמה אם יש דברים בגו – עדיין אסור להקל ראש בנושא ההאשמה בעבירת אונס, שכן ההאשמה לבדה יכולה לטלטל את חייך מקצה לקצה. חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי מנוסה שיוכל ללוות אותך לאורך התהליך כבר מן החקירה הראשונה במשטרה, על מנת להוכיח את חפותך.

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ