דיסקרטיות בעולם הפלילי – קו דק בין חשיפת מידע לחשיפת זהות
כותב: לוליק אסל פורסם ב: כללי 4.01.22, 10:27

10 טיפים למואשם פלילי

לא צפוי ולא נעים
האדם הממוצע לא צופה שיום אחד ימצא את עצמו בחקירה משפטית, חשוד במעשה פלילי. גם אם מדובר באדם שמבצע פשע במכוון ואכן אשם בפועל, נוהג לחשוב שהוא חכם מהחוק ושסביר שלא יתפסו אותו. בשורה התחתונה, חקירה משפטית היא דבר מפתיע, לא צפוי וכמובן, לא נעים. כיוון שמדובר במהלך מפתיע, מרבית האנשים לא יודעים מהי הדרך הנכונה להתמודד עם חקירה משפטית. בשביל לעשות לכם קצת סדר בבלגן, ריכזנו עבורכם כמה טיפים שיסייעו לכם להתמודד בדרך הנכונה ביותר עם הסיטואציה המורכבת הזו. אנו ממליצים להשתמש בייעוץ של עורך דין פלילי במקרים אלו.

המאמר נכתב בשיתוף עם החנות האינטרנטית "עדן חותמות", חנות החותמות הגדולה בישראל המציעה מבחר אדיר של חותמות ביניהן חותמת לעורכי דין, חותמת רופאים, חותמות לילדים ועוד.

הנה הם עשרה טיפים משמעותיים למואשם פלילי

גם אם אתם חפים מפשע, אתם צריכים עורך דין
הלא אשמים צריכים לא פעם עזרה יותר מהאשמים – כי יש להם הרבה יותר מה להפסיד. ינסו אולי להגיד לכם שסניגור יסבך את החקירה אבל בפועל – הוא פה בשביל לעזור.

השוטר אינו אובייקטיבי
האדם הממוצע נוטה להאמין כי תפקידה של המשטרה היא לגלות את האמת באופן מהיר ומדויק עד כמה שאפשר. אמנם מדובר בפסיקה אמיתית של בית המשפט העליון, אך בפועל המשטרה תהיה מעוניינת לסגור את החקירה כמה שיותר מהר – ואין דרך מהירה יותר מאשר להפליל את החשוד הקיים.

אתם לא חייבים לענות על כל השאלות
אנשים מאמינים באופן מוטעה שבמידה והם אכן חפים מפשע, מענה פשוט וברור על כל השאלות יביא לשחרורם הבייתה. בפועל, העניין יותר מסובך, שיח כנה לא בהכרח מה שיביא לשחרור שלכם.

אל תענו על שאלות שאתם לא מבינים את הכוונה שלהן ואת הכיוון אליהן הן חותרות. בנוסף, וודאו שהבנתם את החשד שמופנה אליכם, ששפת התשאול היא שפה המוכרת לכם ושקצב השיח שלכם מאפשר הכתבה – תמלול ותמצות של החוקר, הוא לא בהכרח דבר חיובי.

במידת הצורך שמרו על זכות השתיקה
זכות השתיקה מחייבת את החוקרים לעבוד ולחפש ראיות ומדובר בזכות חוקתית. החוקרים מנסים למנוע אותה בשביל לתפור תיק – תנו להם לעשות את העבודה.

לא הכל באמת מוקלט
החוקרים אולי יגידו לכם שיש תיעוד והקלטה לכל מה שאתם אומרים ועדיין – הקלטות נמחקות ונעלמות. וודאו שמתמללים את העדות שלכם כמו שצריך.

גם דו"ח התשאול מתועד
אסור לדבר עם השוטר לפני שהתייעצתם עם עורך דין. דו"ח התשאול נעשה לפני שהסבירו לכם מהן הזכויות שלכם, שמרו על עצמכם.

המשטרה מחויבת לאפשר פגישה עם עורך דין לפני החקירה
עורך דין "מפריע" למשטרה בהפללת החשוד ולכן המשטרה תנסה לסבן את הפגישה עם עורך הדין. התעקשו להיפגש עם עורך דין, לפני החקירה.

אל תנהלו שיחות חולין עם השוטר
גם אם השוטר נחמד, מציע לכם סיגריה מחוץ למתחם המעצר ורוצה שתדברו "כמו גברים", אל תנהלו שיחות חולין עם השוטר. מדובר בהליך חקירתי לכל דבר ועניין. תהיו מרוכזים בשאלות ותשמרו על עצמכם.

שמרו על קור רוח
חקירה היא תהליך לא פשוט, אבל שמירה על קור רוח היא ללא ספק הדבר הנכון לעשות. באופן כזה תוכלו להתנהל באופן מחושב ואחראי ולשמור על עצמכם.

הודאה בעבירה לא תביא לשחרור
השוטרים מחפשים דרכים פשוטות לקיצור החקירה והקלה ביותר שבהן היא הודאה. גם אם אתם אשמים ומבטיחים לכם שחרור תמורת ההודאה – אל תודו. ההודאה מסיימת את החקירה ומפחיתה את הסיכוי להשתחרר.

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ