עבירות מין

עבירות מין עניינן ביצוע או ניסיון לביצוע של מעשים מיניים כאלה ואחרים. כל מגע באזורים מוצנעים, ולא רק, יכול להפוך לעבירת מין. נהוג לחשוב שבעבירות מין מדובר בעיקר ב"מילה מול מילה" ואולם, בעולם בו אנו חיים, כבר קיימות אינדיקציות רבות הנחשבות מבחינת דיני הראיות בישראל כראיות חיצוניות למעורבים אשר בכוחן לחזק או להחליש טענות לביצוען של עבירות מין בזמן ובמקום ספציפי. כך למשל, בעבר כבר נקבע כי "מצב נפשי" של קורבן עבירת מין יהווה בעצם ראיה חיצונית שבכוחה לחזק את הראיות נגד החשוד. הגם שראיה כזו עניינה בד"כ באופן בו המתלוננים מספרים על האירועים הרי שכיום ניתן לקבל באמצעים טכנולוגיים שיקוף מהימן יותר של מצב המתלוננת (או המתלונן) בסמוך לביצועה של העבירה הנטענת ובכך לעיתים יהיה הבדל בין סגירת תיק לבין הגשת כתב אישום שבסופו יכול להסתיים במאסר.

גם כאן, כמו ברוב התחומים, יש חשיבות קריטית לחקירה הראשונה של החשוד במשטרה. מה שיאמר על ידו וכן מה שלא יאמר על ידו, יקבע במידה לא מבוטלת את גורל התיק ולפעמים גם את גורלו האישי של החשוד. העצה הטובה ביותר לתת למי שעומד להיחקר בחשדות כאלה היא להיוועץ בעורך דין בטרם חקירה.

מהי עבירת מין?

עבירות מין הן תחום מורכב מאוד הן מן הפן המשפטי והן מן הפן האישי, והן כוללות בין היתר הצגת מראות בעלי אופי מיני לעיניו של אדם, שיחות בעלות תוכן מיני, עבירות מין המתבצעות באמצעות האינטרנט באופן וירטואלי ועוד. להלן מספר דוגמאות כלליות:

 • אינוס/אונס
 • בעילה אסורה בהסכמה
 • יחסי מין במסגרת יחסי מרות (למשל בין מטפל למטופל או מעסיק ועובד)
 • מעשה סדום
 • מעשה מגונה (בחדרי חדרים או בפומבי)
 • הטרדה מינית

כל אחת מן העבירות שפורטו לעיל ואחרות נחלקת לתתי קטגוריות בהתאם לפרמטרים ומאפיינים על פי נסיבות כל מקרה. כך לדוגמה במקרה של עבירת אונס יש להבחין בין מקרים על פי שאלות כגון מה היה גיל הנאנס/ת והאם מדובר בקטינ/ה; האם מעשה האונס בוצע תוך הפעלת כוח פיזי או במרמה; האם נגרמו חבלות גופניות או נפשיות בלבד וכן הלאה.

המורכבות של עבירות מין

בשונה מתיקים פליליים רבים אחרים, עבירות מין מערבות בדרך כלל רק שני אנשים, הם העבריין והקורבן, ולא במסגרת פומבית שיש לה עדים. עובדה זו הופכת תיקים של עבירות מין לקשים במיוחד להוכחה לכאן או לכאן משום שמדובר בדרך כלל ב"מילה מול מילה", כך שגם מי שהוא חף מפשע עלול להתקשות בהוכחת חפותו. לא אחת ספגה מערכת המשפט ביקורת על כך שהיא נוטה להעדיף באופן אוטומטי, לעיתים כמעט בלתי מודע, את גרסאות הקורבנות על פני הנאשמים גם כאשר הן שוות ערך במשקלן המשפטי.

בנוסף יש לתת את הדעת להקשר הפלילי של האירועים בעלי האופי המיני, שהרי גם אם התקיימו – לא תמיד פירוש הדבר הוא שבוצעה עבירת מין. כך למשל לא ניתן להגדיר כל קיום יחסי מין כאונס או כבעילה אסורה, ולכן יש לבחון כל מעשה בעל אופי מיני על פי פרשנות לכאן או לכאן. זו אחת מן הסיבות בעטיין חשוב לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי מנוסה אשר יוכל להציג את הדברים באופן שיתפרש על ידי בית המשפט כפי שלקוחו רואה אותם.

כמובן שמערכת המשפט איננה מעוניינת בהרשעת נאשמים גם אם הם חפים מפשע. לעומת זאת, אין ספק שהמתלוננים והמתלוננות זוכים להקלות מסוימות – למשל ביכולתם להתלונן בשיהוי ניכר (עד מספר שנים לאחר המעשה עליו מלינים) או אורך הרוח המופגן על ידי מערכת המשפט כאשר גרסת המתלונן/ת איננה עקבית או רצופה סתירות.

נושא נוסף שמוסיף למורכבות של עבירות מין הוא גילם של הקורבן ומערכת היחסים בין הקורבן לבין החשוד בעבירת המין. כלומר, מעשים שלא היו נחשבים כעבירה אילו בוצעו בין בגירים, נחשבים כעבירה פלילית בגלל גיל המתלונן/ת או מערכת היחסים עם הנאשם. כך לדוגמה כאשר המעשה בעל האופי המיני מתבצע כלפי קטינים או תוך ניצול של יחסי מרות, אזי חומרתו עולה עשרות מונים: אם למשל אדם קיים יחסי מין עם קטינה, אזי המעשה עלול להיות מוגדר כאונס גם אם הקטינה הסכימה לכך. דוגמה אחרת היא יחסי מין בתוך המשפחה, הנחשבים כעבירה פלילית של בעילה אסורה בהסכמה.

חשיבות עורך הדין בתיקי עבירות מין

המורכבות הרבה בתיקים של עבירות מין מחייבת את שני הצדדים בייצוג משפטי על ידי עורך דין פלילי מנוסה, ועל אחת כמה וכמה לאור ההקלות להן זוכים המתלוננים בתיקים כאלה. עורך דין פלילי המתמחה בתיקים של עבירות מין צריך להיות בקיא בחוק, על מנת לאפשר ללקוחותיו את הייצוג המשפטי הטוב ביותר שאפשר ובמיוחד כאשר הם חפים מפשע.

ככל שיקדים החשוד לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי – כן ייטב. עורך הדין הוא זה שיכול להתנהל מול המשטרה ומול הפרקליטות בשלבים המוקדמים עד קבלת ההחלטה אם להגיש כתב אישום או לא; הוא זה שיכול לייצג את לקוחו בבית המשפט, תוך ניסיון להציג את התיק מבעד לעיני הלקוח במטרה לשכנע את השופטים בצדקתו או לכל הפחות להמיר עבירות חמורות בעבירות פחות חמורות ולהשיג עבור לקוחו את עסקת הטיעון הטובה ביותר שאפשר.

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ