סחר בסמים
כותב: עורך דין לוליק אסל פורסם ב: פסקי דין 3.01.19, 10:24

צעיר מכר גראס לשוטרים – ייענש בעונש קל בלבד

צעיר שהתקשה לפרנס את משפחתו החליט לעשות 'כסף קל' ולמכור סמים. העובדה שמצבו הכלכלי היה קשה והוא המפרנס היחיד – זה מה שלבסוף הציל אותו מעונש חמור וממאסר בפועל.

סיפור הדברים:

על פי כתב האישום, בתאריך – 26/1/15 בשעות הערב נפגש הנאשם עם שוטר בשם ארז ברחוב ארנון בירושלים שם ניסה למכור לו סם מסוג קנבוס. היה זה לאחר שהם סיכמו על כך בטלפון ובאינטרנט. על פי התיאום היה עליו לספק לשוטר סם במשקל של 50 גרם תמורת 4,000 ₪. הנאשם יצא מהרכב אל השוטר ומסר לו גרם אחד של סם. השוטר טען כי לא זו הכמות אשר עליה הם סיכמו. הנאשם ענה לו כי רק לאחר שהשוטר ישלם לו את מלוא הסכום הוא יספק לו את הסם בכמות אותה בקש. באותו שלב הוא עדיין לא ידע כי מדובר בשוטר. אך אז הבחין הנאשם בשאר השוטרים שהיו במקום ועל כן ניסה להימלט מהמקום. במרחק קצר מהמקום הוא נתפס. כתב האישום כולל אם כן גם את העבירה של הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו כחוק.

תסקיר שירות מבחן

על פי תסקיר שירות המבחן מדובר בצעיר שהיה בעת ביצוע העבירה בן 23. נשוי ואב לילד אחד כאשר הוא מגדל יחד עם אשתו גם את שני ילדיה הקטינים מנישואים קודמים. מהתסקיר עולה כי הנאשם לא סיים 12 שנות לימוד וכי מדובר בתלמיד שסבל מבעיות התנהגות ובעיות משמעת שונות ועל כן נפלט מהמערכת החינוכית. בעת שירותו בצה"ל שירת בחיל החימוש.

הנאשם הינו הבן הצעיר במשפחתו ואיבד את אביו באירוע של דום לב פתאומי. הוא מתאר קשר תומך ומכיל עם אמו אשר עובדת כאחות בבית חולים שיקומי.

הנאשם נישא שלוש שנים לפני המקרה כאשר כיום הוא מגדל יחד עם אשתו את ביתם המשותפת ואת שני ילדיה הקטינים של אשתו מנישואיה הקודמים. הוא מתאר קשר יציב ומערכת יחסים אשר מורכבת ומבוססת על תמיכה וכבוד הדדיים.

לאורך השנים צבר הנאשם חובות רבים לרשויות ולגורמים נוספים בשוק האפור. חשוב לציין כי בנסיבות אחרות שהה הנאשם במעצר בית למשך תקופה מסוימת כאשר הדבר הוסיף עוד על הקושי להתכלכל ולהתפרנס כראוי. הוא מתאר  מצב אשר בו המשפחה של אשתו מסייעת להם ותומכים בהם מהבחינה הכלכלית.

באשר למצבו הכלכלי – לאחר שחרורו מצה"ל עבד במפעל ייצור אך עזב את המקום מסיבות כלכליות. לאחר מכן עבד במסעדה בנתניה. מצבו הכלכלי היה קשה מאוד ועל כן חיפש להרוויח כסף קל. זה מה שבעצם גרם לו להתחיל לעסוק בסחר בסמים.

הנאשם זומן לצורך בדיקות שתן על מנת לאתר שרידי סם. הוא הופיע לבדיקה הראשונה אשר היא הצביעה על ממצא שלילי להימצאות של שרידי סם. לביצוע הבדיקה השנייה הוא לא הופיע וטען כי היה זה בשל מצבו הרפואי. הוא לא הגיש כל אישור רפואי על כך.

בעניין העבירה הוא הביע צער וחרטה על התנהלותו ולקח אחריות מלאה על מעשיו. הוא אמר שהוא מבין את חומרת המעשה כאשר בחר להתמודד עם המצוקה הכלכלית המשמעותית בהתנהלות שהיא פלילית.

שירות המבחן אף התרשם משיתוף הפעולה מצדו של הנאשם ומנכונותו להיעזר בגורמים טיפוליים ותמיכתיים כאשר התקווה היא כי הטיפול והתמיכה המקצועיים ימנעו את הישנותה של העבירה ואת החריגה מגבולות החוק. על כן המליץ שירות המבחן שלא להחמיר בענשו שירוצה בין כותלי בית הסוהר שם ייחשף לסביבה שלילית שעשויה להשפיע עליו לרעה. על פי דעת שירותי המבחן יש לשקול ענישה משולבת אשר תכלול היבט עונשי מצד אחד אך יעניק לו אפיק שיקומי מצד שני. ההמלצה של שירותי המבחן אם כן הייתה כי יטילו על הנאשם צו מבחן לשנה אשר במהלכה הוא ישתלב בטיפול על מנת שניתן יהיה לסייע לו לבסס את יכולתו להתמודד באופן נכון מול מצבי סיכון תוך הפחתת הנטייה לתגובות אימפולסיביות. בנוסף על צו המבחן להיות משולב עם בדיקות שתן מעקביות ואם יהיה צורך בהמשך – תישקל אז הפנייה לטיפול ייעודי. בעניין ההיבט העונשי – הייתה המלצת שירותי המבחן – להטיל עליו מאסר אשר אותם ירצה על ידי  ביצוע עבודות שירות.

 

חוות דעת הממונה

אי לכך נבדק הנאשם בדיקה רפואית בכדי לוודא כי הוא אכן יהיה כשיר לבצע עבודות שירות. הנאשם נמצא כשיר לביצוע עבודות אלו וכי אין לו כל מגבלה בדבר. הנאשם הסכים לרצות את המאסר על ידי ביצוע עבודות שירות.

טיעוני הצדדים לעונש –

ב"כ המאשימה ציינה את חומרת העבירה של סחר בסמים וציינה גם את העובדה כי הנאשם ניסה למכור סמים לשוטר, הגם שהמכירה לא הושלמה אך אין לגרוע מחומרת העבירה, כי ניסיון לבצע עבירה כמוה כעבירה ממש.

כמו כן הפנתה המאשימה לנטייה אשר עלתה מתסקיר המבחן אשר בו עלה כי לנאשם ישנה נטייה לעשות כסף קל והוא מתקשה להתמודד עם פיתויים. הוא עשוי ליטול סיכונים ולפרוץ גבולות.

ב"כ הנאשם טען מנגד כי לפני בית המשפט עומד אדם שהוא נטול כל עבר פלילי וכי מדובר בעבירה ראשונה אשר בה סרח. מלבד זאת התיק לא הגיע לידי עבירה מוגמרת וכי הנאשם שוחרר לאחר שלושה ימי מעצר כך שעובדה זו מעידה כי גם היחידה החוקרת לא ממש התייחסה בחומרה לתיק כפי שהמאשימה טוענת על ידי בא כוחה.

כמו כן עולה מתסקיר המבחן כי הנאשם עבר מסכת חיים קשה. הוא אבד את אביו בגיל צעיר ובאופן פתאומי, הוא גדל ללא דמות אב והתמודד כל הזמן עם בעיות כלכליות. שירות המבחן אף הצביע על גורמי סיכון נוספים אשר עלולים להכשיל אותו שוב. על פי דעתם – שילוב של הנאשם בטיפול עשוי להקל ולהפחית את הסיכונים הללו. עונש בבית הסוהר עלול להוביל לתוצאה הפוכה כאשר מעבר הפגיעה בשיקום – עלולה להיגרם פגיעה ישירה ובלתי מידתית גם בילדיו ובאשתו.

לאור כל זאת קבע השופט –

נוכח כל האמור לעיל, ולאחר ששקלתי את כל השיקולים לקולא ולחומרה, אני גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:

"מאסר למשך 3 חודשים אותם ירצה הנאשם בעבודות שירות במסגרת "חברת קדישא" בכתובת: רוטשילד 19, חדרה.

משחלף המועד לביצוע עבודות השירות, מתבקש לקבוע מועד חדש ללא צורך בקיום דיון נוסף. לבקשת הסנגור מתבקש לקבוע תחילת ביצוע לעוד מספר חודשים.

מאסר על תנאי לתקופה של 4 חודשים. הנאשם לא ירצה עונש זה אלא אם יעבור תוך שנתיים על כל עבירה לפי פקודת הסמים המסוכנים, וכן עבירה לפי סעיף 275 לחוק העונשין-התשל"ז 1977.

ניתן צו מבחן למשך שנה אחת. הנאשם מצווה להיות בקשר עם שירות המבחן ככל שיידרש. הובהר לנאשם כי אם לא ימלא אחר הוראות השירות, תהא המאשימה רשאית לגזור על הנאשם עונש אחר.

קנס כספי בסך 2,000 ₪ או מאסר של 30 יום תחתיו הקנס ישולם ב- 5 תשלומים שווים החל מ- 1.2.18 ובכל ראשון לחודש שאחריו.

אני מורה על השמדת הסם.

זכות ערעור לבית המשפט המחוזי בירושלים בתוך 45 יום מהיום."

להתייעצות עם עו"ד פלילי , התקשרו 054-4629296

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ