שוחד והפרת אמונים
כותב: עורך דין לוליק אסל פורסם ב: פסקי דין 7.05.18, 15:06

יירצה שנת מאסר בפועל בגין הפרת אמונים וסיוע לשוחד

בית המשפט המחוזי גזר על ג' מ' מנהל רשות המיסים לשעבר שהורשע בסיוע במתן שוחד כמו גם בהפרת אמונים – שנת מאסר בפועל ושנת מאסר נוספת על תנאי.

סיפור הדברים

ג' מ' מנהל רשות המיסים לשעבר הורשע בחמש עבירות שונות של הפרת אמונים כמו כן בעבירת סיוע למתן שוחד. על פי כתב האישום הוא נעזר בקובי בן גור וביורם קראשי בכדי לזכות בתפקיד הנכסף כיושב ראש רשות המיסים. בכך למעשה הוא התחייב לעזור להם ולפעול לטובתם ברשות המיסים. הוא פעל בין היתר למינוי מקורבים של בן גור ולקראשי ובמינויים לתפקידים בכירים ברשות. על פי האישום הוא שימש כבובת החוטים שלהם תוך שהוא נענה לכל דרישותיהם.

במסגרת הסדר טיעון עם המדינה, הושמט אישומו המרכזי אשר עוסק במינויו כמנהל רשות המיסים אשר אף זה נעשה בתמורה לסיוע לגורמים זרים בכדי להשפיע על הנעשה ברשות המיסים לטובת קידומם האישי.

מעשי הנאשם

הנאשם הודה בכל המיוחס לו במסגרת הסדר הטיעון. הנאשם עבד ברשות המיסים בין השנים 1994 לשנת 1997 וכן בין השנים 2000 ועד 2007. בשנ20047 עד 2005 הוא כיהן כסמנכ"ל לעניינים מקצועיים ברשות המיסים כאשר ביום 11/12/2005 אישרה ממשלת ישראל את החלטתו של שר האוצר למנות את הנאשם כמנהל רשות המיסים. בחודש ינואר 2006 הוא נכנס לתפקידו.

המאשימה פרטה אודות חלקם של שאר המעורבים אשר הם הנאשמים בכתב האישום המקורי אשר פרטיהם מובאים להלן בקצרה.

קובי ב.ג. הוא איש עסקים ורואה חשבון אשר פעילותו כוללת גם ייעוץ לגופים ולחברות לענייני מס כמו גם עבור נישומים ברשות המיסים.

קובי ב.ג. הכיר את הנאשם בעקבות פעילותו העסקית והמקצועית ובעקבות קשריו עם עובדים רבים ברשות המיסים. כמו כן הייתה חברות בין קובי ב.ג. לבין איתן רוב שקדם לנאשם ועמד בתפקיד של ראש רשות המיסים.

יורם ק. – יבואן ואיש עסקים כאשר במועדים החופפים להגשת כתב האישום הוא כיהן כחבר מועצה בעיריית ירושלים. בינו לבין קובי ב.ג. הייתה היכרות על רקע פעילותם המשותפת במפלגת הליכוד.

יורם ק. הינו אח של שולה זקן אשר עבדה משך שנים רבות לצדו של אהוד אולמרט במסגרת תפקידיו השונים בעירייה.

יגאל ס. הינו עובד רשות המיסים אשר כיהן כמנהל בית המכס והמע"מ בירושלים. בחודש יוני 2006 הוא נבחר לכהן כנציג רשות המיסים בארצות הברית.

שמואל ב. עבד ברשות המיסים בשנים שבין 1983 ועד לשנת 2006 בתפקידים שונים ביון היתר כיהן כסמנכ"ל הרשות למנהל ולכוח אדם.

יוסף ש. עובד רשות המיסים החל משנת 1982 במועדים הרלוונטיים לעניין כתב האישום כאשר הוא כיהן כמנהל בתחום יבוא אישי ורכב – במטה  המכס.

גדעון ב.ז. עובד רשות המיסי משנת 1992 כאשר בין השנים 2005 לשנת 2006 הוא כיהן כפקיד שומה למפעלים גדולים. בחודש מארס 2006 הוא מונה על ידי הנאשם לכהן בתפקיד סמנכ"ל בכיר לרשות לעניינים מקצועיים.

הנאשם הודה בכתב האישום המתוקן כי אכן התקיימו יחסי גומלין בין קובי ב.ג. לבין יורם ק. ובינם לבין עובדי רשות המיסים. באותם המועדים, הרלוונטיים לכתב האישום פעלו קובי ב.ג. ויורם ק. שהיו אנשי עסקים כאמור ובעלי אינטרסים ברשות המיסים, בכדי לבסס את מעמדם ואת השפעתם ברשות ובכדי להשיג בה דריסת רגל ולהצליח להשפיע על החלטות אשר מתקבלות בה.

למעשה הם סייעו לעובדי הרשות בדרכים שונות ובקידום תפקידים בכדי ליצור התחייבויות של אלה כלפיהם. קובי ב. ג. ויורם ק. פעלו שניהם מתוך ציפייה כאשר עובדי הרשות קבלו ביודעין את הסיוע שלהם ובתמורה הם פעלו עבורם במסגרת מילוי תפקידם ואף קידמו את האינטרסים האישיים שלהם.

גזר הדין

בגזר הדין סקר השופט זכריה כספי את השתלשלות העניינים אשר בגינם הורשע מ. וקבע כי אופן פעולתו המגונה והקלוקלת יחד עם המשקל המצטבר של מעשיו מכתימים אותו בקלון. הוא היה מן הבכירים בעובדי ציבור והיה ממונה על רשות האכיפה אך פעל באופן מתמשך בניגוד לחובה שלו כאיש ציבור שאמור לפעול למען טובת הציבור ולשמור על טוהר המידות. הוא נתן יד לגורמים אינטרסנטים וזרים להשתלט על המתרחש ברשות תוך שהוא הכפיף את רצונו ואף נכנע לדרישותיהם.

עם זאת גילה השופט התחשבות במ. לאור הודאתו והתפטרותו מתפקידו לאחר שנפתחה החקירה נגדו כמו כן בעקבות שיתוף הפעולה מצדו בחקירה. מלבד זאת הייתה התחשבות בנסיבותיו האישיות כמו גם הפגיעה בפרנסתו ופרנסת משפחתו.

"הגעתי למסקנה הברורה, כי אי אפשר לפטור את הנאשם בעונש של מאסר בפועל לריצוי בעבודות שירות בלבד. לבי עם הנאשם, אך למרבית הצער, אינני יכול ללכת רק על פי נטיית הלב. חומרת מעשיו ומידת נזקם של אלה על הארגון שבראשו עמד ועל השירות הציבורי בכלל, גוברים על שיקולי הקולא והנסיבות האישיות, אפילו במשקלן המרבי", כך כתב השופט.

צור קשר – לייעוץ עם עורך דין פלילי בתל אביב

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ