עבירות פליליות במהלך גירושין
כותב: עורך דין לוליק אסל פורסם ב: פסקי דין 28.11.23, 15:14

עבירות פליליות במהלך גירושין

כשליש מהזוגות שהתחתנו מוצאים את עצמם בסופו של דבר מגיעים לתהליך גירושין. על אף שמדובר במספרים גדולים התהליך אף פעם לא קל, הוא תמיד מכיל בתוכו רגשות סוערים, מפעיל לחצים ועומד רגשי. גם כאשר שני הצדדים מסכימים על הפרידה הם מגלים כי במהלכה הם מתעסקים בדברים ונושאים שלא חשבו שיתעסקו בהם. ההתנהלות בתהליך, אי ההבנה מה מותר ומה אסור לעשות והרגשות שעולים מובילים פעמים רבות מדי לביצוע עבירות פליליות במהלך גירושין.

חשוב להבין כי תהליך הגירושין חייב להתבצע בצורה שקולה ככל הניתן וככל שהרגשות עולים כך הסכנה גוברת. ישנם מצבים שכיחים שנכנסים בתוך ההגדרה של עבירה פלילית ואף אחד לא רוצה להגיע למצב זה. מאמר זה חשוב מאין כמותו ובמהלכו נסביר כיצד יש להתנהל, ממה חשוב להימנע ומה נכנס תחת הגדרה של עבירה פלילית. זהו מאמר שיש לגזור ולשמור.

התפרצויות בעקבות סערת רגשות

כולנו מבינים שהליך גירושין יכול להעלות רגשות רבים. אותן הרגשות יכולות להוביל לוויכוחים וכשהטונים עולים יכולה להגיע התפרצות של אחד הצדדים כלפי השני. במקרים חמורים הסכסוך יוביל אפילו לעימות פיזי, מה שבאופן הגיוני יוביל לאישום בנוגע לאלימות במשפחה. אלימות הן עבירות פליליות במהלך גירושין אשר יכולות להשפיע לא רק כאן ועכשיו אלא גם על היכולת לראות בעתיד את הילדים. בכל מקרה בהם הרגשות מבעבעים יש לעצור את השיח, להתייעץ עם עו״ד ולהחליט כיצד לפעול. 

הסלמה לא תוביל לשום מקום טוב אלא להחמרה של הקונפליקט ולפעולה שנכנסת תחת ההגדרה של עבירה פלילית. הדבר יכול להשפיע על בני הזוג ועל הילדים וכשמדברים עליהם כדאי לדעת כי מאבקי משמורת הם אחד הקשים והמאתגרים של התהליך. בנושא הזה יכולות להיות מחלוקות רבות ולא פעם אותן מחלקות מובילות לפעולה לא חוקית אשר לעתים כוללת אי עמידה בצו בית משפט ואף חטיפה של הילדים. גם כשנשמע שיש לנו זכות לעשות עם הילדים כל שנרצה בפועל אין זה הדבר ובמיוחד בגירושין.

אי עמידה בכללים שנקבעו בכל הנוגע לילדים יכולה להוביל לאישום פלילי ולהשפיע משמעותית על ההחלטות שיתקבלו בנוגע לפרידה ולעתיד הילדים. המטרה של שני הצדדים צריכה להיות פרידה בלי לפגוע בילדים ולכן הטוב ביותר הוא לציית להחלטות בית המשפט, לפעול על פי המשמורת ובכל מקרה של אי שביעות רצון או החלטה להגיש ערעור יש לבצע אותה בעזרת עורך דין.

פעולות מטרידניות והסתרת התחייבויות

ישנן פעולות שונות אשר יכולות להיכנס תחת הגדרה של עבירות פליליות במהלך גירושין גם אם נדמה לנו שהכוונה הייתה טובה. לפעמים צד אחד רוצה לדעת מה הצד השני עושה והדבר מוביל להטרדה של ממש ומעקבים שמפרים את החוק. לפעמים המעקב מתבצע על ידי הודעות מדי פעם אך לפעמים נעשות פעולות של שתילת טכנולוגיה בבית באופן שפוגע בזכות הפרטיות של הצד השני. הדבר יכול להסתיים באישור חמור.

עוד נושא שחשוב מאד להבין אותו הוא ״אמת דיברתי״. על שני הצדדים להימנע מטענות שווא, מהסתרת נכסים וכל פעולה אשר נעשית בזדון כלפי הצד השני. אין להסתיר נכסים ורכוש ואין לתת מידע שהוא שגוי בכוונה תחילה. אין להאשים את הצד השני בדברים שלא נעשו כיוון שברגע שהאמת תתגלה יכולה להתלוות לגילוי האשמה פלילית.

לסיכום

תהליך גירושין הוא ללא כל ספק מורכב, יכול להעלות רגשות שליליים ודורש תשומת לב לכל הפרטים. חשוב לפנות אל עו"ד מומחה בדיני משפחה שילווה אתכם בכל התהליך. אל תסתבכו במילים ובמעשים, פנו אלינו עוד היום ונשמח לעמוד לצדכם.

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ