שוחד
כותב: לוליק אסל פורסם ב: כללי 21.03.21, 11:56

עבירות פליליות בהליך פשיטת רגל

פשיטות רגל מתרחשות באופן קבוע בימינו – עם אנשים בודדים, זוגות נשואים ותאגידים המשתמשים בהליכי פשיטת הרגל לצורך פירוק, צמצום או איחוד חובות בעזרת בתי המשפט או לשכות ההוצאה לפועל.

כדי להיעזר בסעד זה, החייב מוכרח לגלות את כל נכסיו. עם זאת, ישנן טענות תכופות לפיהן חייבים מסתירים חלק מעושרם – רכוש אישי או נכסי מקרקעין, מניות או מוצרים פיננסיים אחרים, או מזומנים – והכל במטרה להיפטר באופן כוזב מהתחייבויות לא רצויות או לקבל הגנה בלתי מוצדקת מעיקולים והגבלות. כאשר נטען סוג זה של ניצול לרעה של חוקי פשיטת הרגל, ניתן להגיש תלונה נגד החייב לנאמן אשר יכול לבטל את ההליך או במקרים קיצוניים, לבקש לפתוח בחקירה פלילית שתוביל לכתב אישום נגדו. אם אתה נחקר מסיבות אלה, עורך דין פשיטת רגל יכול לעזור לך לבנות תיק להגנתך ולייעץ לך בדבר הדרך אשר הכי נכונה לך.

אילו פעולות נחשבות הונאות פשיטת רגל?

ניתן לטעון כי הונאת פשיטת רגל מתרחשת בכמה דרכים שונות. לדוגמא, תובעים עשויים לטעון כי חייבים לא גילו את כל נכסיהם בהליך פשיטת הרגל, שיקרו על הכנסותיהם, או הצהירו לשווא בפני השופט או נאמן פשיטת הרגל. בנוסף, התובעים עשויים לטעון כי אדם או תאגיד חוו חובות משמעותיים או העבירו נכסים יקרי ערך מיד לפני מועד הכניסה להליך פשיטת הרגל. לבסוף, ניתן לטעון כי החייב הגיש בקשה לפשיטת רגל במספר הזדמנויות תוך שימוש בזהויות שונות. כל אחת מהפעולות הללו עשויה להוות בסיס לכתב אישום פלילי.

בהתאם לדיני חדלות פירעון, מי שמסתיר ביודעין ובמרמה נכסים מנאמן פשיטת הרגל, עלול להיענש. חוק זה נחקק בניסיון לכסות את כל השיטות האפשריות לפיהן פושט רגל או כל אדם אחר עשוי לנסות לרמוס את חוקי פשיטת הרגל באמצעות מאמץ למנוע את חלוקתם השוויונית של הנכסים בין הנושים. עורך דין פשיטת רגל יכול להעריך מקרה של הונאת פשיטת רגל ולקבוע מהי הדרך הטובה ביותר לפעולה משפטית.

הונאה פלילית

על מנת שחייב שהונה וביצע שימוש לרעה בהליך, יואשם לבסוף- יש להוכיח מעל לכל ספק סביר שעבירות אלה בוצעו מתוך כוונה לרמות בפועל – ולכן, עשויות לגרום להעמדתו לדין על פי הדין הפלילי. כוונה זו היא המקום בו נמתח הגבול שלפעמים דק בין הונאה אזרחית – שיכולה להיות מכוונת או לא מכוונת, לבין ממשית או בונה – לבין עבירת פשיטת רגל פלילית.

יתר על כן, כוונת הנאשם היא המפתח לעונש.

כאשר חייב מסתיר או מנסה להגן על הנכסים שבבעלותו, הוא למעשה מעוות את הליך פשיטת הרגל ובכך מנצל לרעה את התכלית שנועדה להעניק לחייבים במצוקה כלכלית סיוע מתוך חמלה – והניצול הזה הוא פלילי.

שוחח עם עורך דין

מכיוון שההשלכות של האישומים הללו קשות ביותר, עליכם לפנות לעורך דין פשיטת רגל ויתכן גם במקביל לקבל ייעוץ מקצועי של עו"ד פלילי גיא פלנטר לקבלת עזרה בהתמודדות עם טענות אלה. עורכי דין פליליים טיפלו מן הסתם באינספור פרשות הונאה, וניצלו חורים בראיות התביעה כדי להשיג תוצאה חיובית.

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ