שכר טרחה של עורך דין פלילי
כותב: לוליק אסל פורסם ב: כללי 26.11.20, 13:44

האם חקירה פרטית יעילה כאסטרטגיה משפטית?

שכירת שירותיו של משרד חקירות פרטי כאמצעי ליצירת קו הגנה משפטי פלילי, נתפסת על-ידי רבים כשיטה מוצלחת למדי, שרק יכולה להימצא כיעילה. אך כאשר אנחנו בוחנים בקפידה את הענף המשפטי הפלילי, הרי שהרגישות הרבה למעורבותם של גורמים חיצוניים שונים, עלולה לעלות לנו בצעדים משפטיים חריפים.

להלן נבחן אם חוקר פרטי אכן יכול להיות לנו לעזר בהתוויית האסטרטגיה המשפטית ההגנתית, או שמא מדובר בצעד שמוטב יהיה להימנע ממנו ככל הניתן.

חוקרים פרטיים בשירות הדין הפלילי

בשיטת המשפט בישראל, וזאת בשונה משיטות משפט אחרות, כגון בארה"ב, חובת שמירת טוהר החקירה ומניעת שיבוש המהלך התקין של החקירה המתקיימת במשטרה, חלה על כל הצדדים. 

היא חלה כמובן על גוף התביעה והרשות החוקרת, אולם יותר מכך היא חלה גם על החשודים עצמם ואף על באי כוחם, קרי עורך דינם. חשוד אשר נחקר במשטרה מחויב שלא לשבש או לנסות לשבש את החקירה וכך בעצם אסור לו לדבר עם אף אדם הקשור במישרין או בעקיפין לחקירה. אם יעשה כן, הרי שהוא מסתכן בעבירה פלילית. 

עניין זה חל גם על באי כוחם של אותם חשודים אשר אינם יכולים להגיע לחקר האמת משאינם יכולים ליצור קשר עם העדים שמסרו עדות בחקירה ולשוחח עימם, אחרת יסתכנו גם. חובה זו חלה גם לאחר הגשת כתב אישום וניהול ההליך בבית המשפט. 

אסור לעורך הדין ולנאשם ליצור קשר עם עדי התביעה מחשש לשיבוש וכך בעצם סוכלה האפשרות לשכור שירותי חוקר פרטי על מנת שיחקור בין בגלוי ובין בסמוי את אותם עדים במטרה להגיע לחקר האמת, וזאת בשונה מארה"ב שם שכירת חוקר פרטי כחלק ממערך וצוות ההגנה הוא דבר שבשגרה.

איסוף ראיות הגנה

מנגד, איסוף ראיות הגנתיות יכול בהחלט לסייע בדבר. לחוקרים פרטיים יש את הכלים לסקור את השטח ולזהות מאפיינים שונים שיוכלו להפריך או להפחית את החשדות המיוחסים. 

איסוף הראיות מן השטח לצורכי הקו ההגנתי יכול להתבטא בראיונות עם עוברי אורח, איסוף סרטוני אבטחה ובדיקת הזירה.

חשוב לציין שאיסוף הראיות מוכרח להתבצע בכפוף לחוק. חוקרים פרטיים אינם מורמים מן החוק, והם אינם יכולים לאסוף ראיות שלא כדין. ראיה אשר תימצא לא קבילה בבית המשפט, לא רק שלא תקדם את הקו ההגנתי המשפטי, כי אם תסב לו נזק.

אודות חוק חוקרים פרטיים

שילובו של משרד חקירות פרטי באסטרטגיה המשפטית, מחייב בחינה מדוקדקת כי אכן מדובר במשרד המחזיק ברישיון מטעם משרד המשפטים, וכן אם הוא יכול או לו להועיל לקו ההגנה.

הסיבה לכך נעוצה בעובדה שמשרדי חקירות מורשים, מודעים למגבלות והתקנות הקיימות, וכך פועלים בכפוף לחוק. איסוף הראיות מתבצע בהתאם לחוק חוקרים פרטיים תשל"ב-1972 אשר מסדיר את פעילותם של החוקרים ומגביל את פעילותם.

דוגמה לשיקול דעתו של חוקר המתמצא בחוקים והתקנות, היא נושא האזנת הסתר. האזנה ושימוש בה כראייה, וזאת כשאף צד מן המשוחחים, איננו מודע לכך, הינה עבירה פלילית. החוק הישראלי נוקט בצעדים חריפים כנגד המפרים את זכויות הפרט, אולם בתיקון שהוכנס לחוק בשנת 1995, הובהר כי האזנות סתר אשר מקדמות את חשיפת האמת ומיצוי הדין, הרי שיתקבלו.

לייעוץ משפטי צרו עמנו קשר

כפי שניתן לראות, קו הגנה משפטי פלילי, מצריך חשיבה אסטרטגית מדוקדקת, שיקול דעת וצעדים מדודים ונכונים.

אתם נמצאים לפני הליך פלילי? זומנתם לחקירה במשטרה? אל תעשו עוד צעד נוסף לפני שאתם מתייעצים עם עו"ד פלילי מנוסה. לפרטים נוספים צרו קשר טלפוני או השאירו פניה באתר לקבלת שיחה חוזרת.

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ