כותב: c@digitouch.co.il פורסם ב: כללי 25.05.22, 10:29

מרגישים שצופים בכם במרחבכם הפרטי? כל מה שצריך לדעת על עבירת מציצנות

כל אדם רוצה להרגיש הכי בנוח שאפשר במרחב הפרטי הביתי שלו. פלישה לסביבה האישית של האדם מלווה בחוסר נוחות ואף מהווה הטרדה. לא מעט אנשים סבלו בחייהם ממציצנות על ידי שכן, איש זר ואפילו קרוב משפחה. אנשים אלו חוו לעיתים קרובות השפלה ומצוקה כאשר גילו שמישהו מתבונן בהם ללא רשות או אפילו מפיץ תמונות שלהם ללא רשות. המרחב האישי של האדם איננו מהווה רק את ביתו הפרטי. גם המקום האישי שבו הוא עובד, דפים שלו ברשתות החברתיות, אתר אינטרנט ששייך לו או כל נכס דיגיטלי אחר אשר שייך לו ועוד. חשוב מאוד שתדעו שאם פלשו לכם למרחב האישי ואתם חשים מוטרדים מכך, אתם יכולים להתלונן על כך.

מהי עבירת מציצנות?

מציצנות יכולה ללבוש צורות רבות. ניתן לעבור עבירת מציצנות באמצעות טלפונים, מצלמות, הצצה מהחלון ועוד. מציצנות מהווה למעשה פגיעה בזכות לפרטיות של כל אדם, בין אם מדובר על מצבים אינטימיים שהאדם מצוי בהם ובין אם מדובר על מציצנות לחיי היומיום של האדם ללא ידיעתו או הסכמתו.

חשוב לדעת כי בהתאם לחוק הגנת הפרטיות תשמ"א 1981, אסור לחדור לרשות הפרט ועל כן, אם יש חשד כלשהו כי בוצע אקט של מציצנות, ניתן לפנות לעורך דין ולהבין מהם הזכויות שלכם וכיצד ניתן לפעול נגד המציצן. בית המשפט יכול לבחון את עבירת המציצנות בדרכים שונות וכן, הוא יכול לבחון את הנסיבות שבגינן התרחשה אותה עבירה. הגורמים השונים כגון: הרקע למעשה המציצנות, ההיסטוריה האישית של המציצן והאם העבירה לוותה בעבירת מין או האם הייתה וירטואלית או פרונטאלי, מהי תדירותה ואיזה זכויות הופרו כל אלה מסייעים לבית המשפט להגיע לפסק הדין המתאים או להגיע עוד קודם לכן לגישור במידה והדבר רלוונטי.

ביטויים שונים של עבירת מציצנות

עבירת מציצנות יכולה לקבל ביטויים שונים לרבות קריאת מידע פרטי של האדם ועד צילום של אדם כלשהו בלי רשותו. העבירה נתפסת כחמורה כאשר מדובר על מציצנות לקטינים. חשוב להבין מה נחשב לעבירת מציצנות וזאת בכדי לחדירה לפרטיות, כך לדוגמא: כאשר מתקינים אמצעי צילום בבית או בעסק, ישנם מיקומים שניתן לצלם בהם וישנן מיקומים שאסור לצלם בהם. בעידן הדיגיטלי שאנו חיים בו עבירת המציצנות הפכה להיות הרבה יותר משמעותית ודומיננטית וזאת בשל העובדה שניתן למצוא כיום לא מעט אמצעי מעקב שונים ברשתות החברתיות. העבירה מחריפה נוכח השילוב של ביצוע פריצה לצורך השגת חומרים אינטימיים או שילוב של עבירת מציצנות עם עבירת מין.

למי צריך לפנות אם יש חשד שהתקיימה עבירת מציצנות?

אם אתם חשים שהופרה הפרטיות שלכם או אם הוגשה נגדכם תלונה בגין מציצנות ואין לכך בסיס לדעתכם, הרי שכדאי מאוד שתפנו לעורך דיו מקצועי ומנוסה בתחום זה, אשר מבין לעומק מה נחשב לפגיעה בפרטיות הן במישור האזרחי והן במישור הפלילי לרבות: פרסום למטרות פוגעניות ועוד. חשוב לדעת כי העונש על עבירות מעין אלה יכול להיות משמעותי מאוד ולגבול בפיצויים של אלפי שקלים ואף עונש מאסר בפועל. 

בכל מקרה של עבירת מציצנות חשוב מאוד לפנות לעורך דין מקצועי ומנוסה בתחום הפלילי ובאופן ספציפי בתחום עבירות מציצנות על מנת שיסייע לכם.

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ