קבלת דבר במרמה
כותב: עורך דין לוליק אסל פורסם ב: פסקי דין 6.05.18, 14:05

זייף זהות וקבל מאות אלפי שקלים במרמה – לא ישב בכלא

הנאשם פתח תיק עוסק מורשה ברשות המיסים ואף פתח חשבון בנק באמצעות תעודת זהות מזויפת. הוא העלים מנופים יקרים בשווי כולל של 450,000 ₪. במקרה אחר הוא פעל והשיג 200,000 ₪ נוספים. למרות שני המעשים הפליליים הללו הוטל עליו עונש קל בלבד של עבודות שירות.

הנאשם, בחור בן 25 יליד 1990, סטודנט למשפטים, זייף תעודת זהות על ידי שהשתמש בתעודת זהות גנובה כאשר עליה הדביק את התמונה שלו. בעזרת אותה תעודת זהות הוא פנה אל משרדי מע"מ שם פתח תיק עוסק מורשה. עם תעודת הזהות הגנובה הוא אף פנה אל בנק לאומי ושם פתח חשבון על שם בעל אותה התעודה הגנובה.

בחודש מרץ בשנת 2013 הפיק עבורו הבנק פנקס צ'קים וגם כרטיס אשראי. הוא פנה אל חברה אשר מתעסקת בציוד כבד כאשר ממנה בקש לשכור במות הרמה למשך תקופה של חודש. לשם כך, בכדי להוכיח על אמינות הוא הציג את תעודת העוסק המורשה שלו ואת תעודת הזהות המזויפים שניהם. הוא שילם באמצעות צ'יק סכום של 24,570 ₪ – מתוך החשבון המזויף שלו אשר אותו פתח בבנק הלאומי.

ביום למחרת הובילו עבורו שני גררים את כל הציוד הכבד אל מגרש אשר נמצא בסמוך ליישוב "בית אריה". כאשר הצ'ק חזר בגלל העדר כיסוי היה כבר מאוחר מידי כאשר בעל החברה לא הצליח בשום אופן לאתר את האיש וגם את הציוד אשר היה בשווי כולל של 450,000 ₪.

חודשיים לפני אותו המקרה קושר הנאשם בעזרת בן דודו עם מכר אשר התעניין ברכישת טלפונים ניידים. הוא הציע למכור לו כ – 80 מכשירים. אייפון וגלקסי. הוא עמל לשכנע את האיש כי לאחר שהוא ישלם  את כל הסכום – יגיע אליו הסוכן אשר יעביר לו את כל הסחורה. למעשה שילם האיש סכום של 51,500 ₪ כאשר בפועל לקח הסוכן את הכסף אתו ונעלם.

בסופו של דבר נתפס הנאשם וכך הוגש נגדו כתב אישום אשר מייחס לו קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות כמו כן שימוש במסמך מזויף, זיוף ורישום כוזב במסמכי תאגיד.

למרות ריבוי העבירות וחומרתן הגיעה המדינה להסדר טיעון עם הנאשם אשר יוצג על ידי עורך דין. זאת בהתאם להסדר אשר נערך מול פרקליטות מחוז ירושלים. שם גם נמחקו האישומים בנוגע לסיפור של הטלפונים הסלולאריים. המדינה בקשה שייגזרו עליו שישה חודשים של עבודות שירות בלבד. כמו כן בקשה המדינה לגזור עליו לפצות את חברת המנופים בסכום של 24,000 ₪.

סניגורו של הנאשם טען כי אין כל הרשעות קודמות לחובתו של הנאשם וכי מדובר בסטודנט למשפטים אשר הרשעה עלולה לפגוע בו ובעתידו הכלכלי.

השופטת – חנה מרים לומפ מבית המשפט השלום בירושלים, החליטה כי יש לכבד את הסדר הטיעון והיא ציינה כי מדובר באדם שהוא בן 25 שנה בלבד ואין לו כל עבר פלילי. הוא לקח אחריות על מעשיו ועל כן ניתן לכבד בהחלט את הסדר הטיעון ולהסתפק בו.

בהתאם להסדר החליטה השופטת להטיל על הנאשם חצי שנה של מאסר בעבודות שירות, כמו כן 8 חודשי מאסר על תנאי, כמו כן תשלום פיצויים על סך 24,000 ₪ עבור בעל חברת המנופים.

גזר הדין

למעשה הורשע הנאשם בעקבות הסדר טיעון בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, כמו כן בזיוף ובשימוש במסמך מזויף וגם רישום כוזב במסמכי תאגיד. מדובר בהחלט בתיק מורכב במיוחד אך כתב האישום תוקן באופן משמעותי. השופטת ציינה כי לאחר שהיא שמעה את שני הצדדים על ידי ב"כ ובשים לב כי הנאשם לקח על עצמו את האחריות למעשיו וזאת למרות מורכבותם של כל הראיות באותו תיק ומאחר שמדובר בנאשם שהוא יליד 1990 כאשר אין בעברו כל ממצא פלילי, החליטה השופטת לכבד את הסדר הטיעון ובעקבות כך להטיל על הנאשם את העונשים הבאים:

 1. שישה חודשי מאסר אותם ימיר בעבודות שירות בבית החולים הדסה הר הצופים החל מתאריך 12.5.15. במועד זה יהיה עליו להתייצב במשרדי הממונה על עבודות השירות אשר בבאר שבע. הנאשם הוזהר כי אם לא יעמוד בכל תנאי עבודות השירות – הוא עלול לרצות עונש מאסר בפועל.
 2. שמונה חודשי מאסר אשר אותם לא יהיה עליו לרצות בפועל אלא אם כן יעבור על עבירה של קבלת דבר במרמה בתוך שנתיים מיום זה.
 3. ארבעה חודשי מאסר אשר אותם לא ירצה הנאשם אלא אם כן יעבור בתוך שנתיים מהיום על עבירה של קבלת דבר במרמה או שימוש במסמך מזויף, זיוף או רישום כוזב במסמכי תאגיד.
 4. הנאשם יפצה את עד התביעה בסך של 24,000 ₪ אשר אותם ישלם ב – 12 תשלומים שווים ורצופים, זאת החל מיום – 1.4.15 ובכל ראשון לחודש אחריו.
 5. המזכירות תשיב לנאשם את אותם כספים אשר הופקדו במ"ת 30494-12-13 באמצעות בא כוחו.
עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ