עבירות סמים
כותב: עורך דין לוליק אסל פורסם ב: פסקי דין 8.05.18, 15:17

השקיע בגידול מריחואנה כדי לחסוך את ההתעסקות עם עבריינים

לפני כשנה נתפסו כמעט קילו מריחואנה בביתו של אלוף אומנויות לחימה אשר מאז פרישתו התמכר לעישונים בעקבות משבר. לאחר הפשיטה הפסיק לעשן, התמיד בטיפול ואף השתקם. על כן גזר עליו בית המשפט עבודות שירות בלבד כמו כן נמנע מלפסול את רישיונו כפי שנהוג בדרך כלל במקרים דומים.

תסקיר שירות המבחן

בהתאם להסדר שבין שני הצדדים הוגש תסקיר מפורט מטעם שירות המבחן ונפרט בתמצית את תכנו.

הנאשם, רווק בן 31 ללא כל עבר פלילי. טרם מעצרו התגורר הנאשם בדירה שכוורה בעיר ראשון לציון. הוא היה עצור משך מספר ימים כאשר אחר כך שוחרר אל בית הוריו בתנאים מגבילים. אלו כללו מעצר בית מלא בפיקוח, כאשר בהמשך הוקלו תנאי השחרור והוא יכול היה לצאת לעבוד כמאמן ג'ודו תחת פיקוח. בהמשך הותר לו לצאת ממעצר הבית לכל מטרה אך בפיקוח.

משפחת המוצא של האשם כוללים ארבע נפשות כאשר הנאשם הינו הצעיר מבין שני אחים. הנאשם הינו בעל השכלה של 12 שנות לימוד ויש לו תעודת בגרות מלאה. על פי דבריו, הוא שרת בצבא כספורטאי מצטיין.

הוא ציין כי לצד אורח החיים כמו גם ההישגים הספורטיביים הוא חש לחץ, מצוקה וחרדה כאשר בעקבות הקשיים הללו הוא הופנה אל פסיכיאטר אשר רשם לו תרופה נגד חרדות. לדבריו הוא לא התמיד ליטול את התרופה.

בגיל 27 החליט הנאשם לפרוש מעולם הספורט התחרותי ועבד בעבודת שונות. בשנת 2012 החל לעבוד כמאמן ג'ודו ילדים.

על פי דברי שירות המבחן, הייתה התרשמות כי הנאשם לוקח אחריות על ביצוע העבירה כאשר ברקע הוא תיאר כי התמכר לסמים מסוג קנאביס על רקע המשבר הנפשי אשר היה שרוי בו מאז פרש מהעיסוק בספורט התחרותי. כמו גם ציין כי בעקבות קשיים נוספים וחרדות אשר מהם סבל התמכר לעישון כי התקשה להתמודד עמם באופן ישיר.

בעקבות הקשר עם שירות המבחן בהליך המעצר שהיה בחודש יוני 2015 החל הנאשם בטיפול ביחידה לנפגעי סמים. מחודש יולי 2015 שולב הנאשם ביחידה פרטנית. הוא נוהג להגיע ליחידה בהתמדה כאשר בבדיקות השתן הקבועות נמצא כי הוא נקי מסמים.

על פי הערכת שירות המבחן – הנאשם נמצא בתהליך גמילה מסמים והוא מגלה מוטיבציה והבנה כי הוא זקוק לתהליך שיקום ולגמילה והוא מעוניין בשינוי דפוס בהתמודדות הבעייתית שלו.

על פי דברי שירות המבחן – פיתח הנאשם את ההתמכרות לסמים מסוג קנאביס על רקע קווי האישיות שלו ולא על רקע או דפוסי עבריינות. למרות שהוא נמצא בתהליכי גמילה הוא עדיין מתקשה לזהות ולהכיר באלמנטים העברייניים שבעישון סמים והוא מפחית מחומרת מעשיו. כמו כן הוא מצמצם את היקף ההתמכרות לסמים ואת ההשלכות של הדבר.

שירות המבחן התייחס לגורמי הסיכוי לשיקום וציין כי מדובר באדם אשר מנהל אורח חיים יציב ומתפקד והוא בעל יכולת התמדה ועומד בהתחייבויותיו. מדובר באדם בעל מוטיבציה לטיפול שאכן מצליח להיגמל מעישון הסמים. הוא אף פנה שוב אל הפסיכיאטר המטפל בכדי לבחון את הצורך בטיפול או בתרופות. הנאשם לוקח אחריות על העבירות ואין לו כל עבר פלילי. הוא מחזיק במערכת ערכים נורמטיבית לחלוטין וההערכה היא כי הרקע אשר גרם לו להתמכרות היא רק על רקע של התמכרות ולא על רקע של דפוסי עבריינות. הנאשם מוקף במשפחה תומכת אשר תסייע לו ותתמוך בו בתהליך, בהתמדה בטיפול כמו גם בשיקום. על כן – על פי דברי שירות המבחן – במידה והנאשם יתמיד בתהליך – הוא יצליח להשתקם.

לפי דברי שירות המבחן – ההליכים המשפטיים מהווים גורם מרתיע ואף מדרבן לשינוי מצבו של הנאשם ולשיתוף פעולה בטיפול.

ההמלצה של שירות המבחן היא – הטלת צו מבחן למשך שנה, עונש שירות לציבור בהיקף של 250 שעות כמו כן הטלת מאסר על תנאי.

הנאשם בקש לבטל את ההרשעה ומסר כי שאיפתו היא לעבוד כמאמן נבחרת ישראל בג'ודו, כאשר הרשעה עשויה לחסום בפניו את האפשרות הזו.

לאור היקף העבירות כאשר ברקע פיתח הנאשם את ההתמכרות לסמים – לא המליץ שירות המבחן לבטל את ההרשעה וציין כי דווקא ההרשעה והטלת המאסר על תנאי, הם יהוו הגורם המרתיע וזה יציב את הגבול הרצוי מפני הישנות העבירות.

דיון והכרעה

למעשה הואשם הנאשם בשתי עבירות על פקודת הסמים המסוכנים. הן בעבירה של גידול סמים והן עבירה של החזקת סמים שלא מיועדים לצריכה עצמית. על כן בקש השופט לבדוק האם יש לקבוע עונש אחד לאירוע כולו או לחלק ולקבוע עונשים נפרדים לכל עבירה בנפרד.

על פי עובדות כתב האישום הכמות אשר הנאשם החזיק בביתו היה בכמות גדולה שלא מתאימה רק לצריכה עצמית. למעשה מדובר בכמות שהיא פי שמונה מהכמות אשר קבועה בפקודת הסמים שמסוכנים כמקימה חזקה לצריכה עצמית. אך העובדה כי לשני המטרות של הסמים – הן הסמים לצריכה עצמית והן הסמים שגידל שלא לצריכה עצמית היו מאותו הסוג, ועל כן הוחלט להעניש את הנאשם בעונש הולם אחד על כל האירוע.

הכרעה

השופטת הדגישה כי בתי המשפט רואים בחומרה רבה עבירות סמים בכל סדר גודל, קלים כקשים – ולא בכדי נקבע כי בעבירות אשר בהם הורשע הנאשם – נגזרו עונשים חמורים עד ל – 20 שנות מאסר. השופטת אף הוסיפה כי יש לנהל מלחמת חורמה נגד התופעה של גידול סמים ביתי אשר הפכה להיות ממש מכת מדינה.

מול התסקיר החיובי של שירות המבחן עומדת חומרת העבירה של גידול הסמים יחד עם העובדה כי הנאשם ביצע את העבירה לאורך זמן וכי כמות הסמים אשר אותה החזיק הייתה גדולה והוא אף היה גדל במידה משמעותית במקרה והוא לא היה נתפס. על כן, סברה השופטת כי אין מקום לבטל את ההרשעה – עובדה אשר שמורה רק למקרים יוצאי דופן. כמו כן, הנאשם לא הוכיח כי ההרשעה עשויה לפגוע בעתידו הכלכלי והמקצועי על כן היא מקבלת את ההמלצה של שירות המבחן שלא לבטל את ההרשעה.

היא כתבה – "במשקל המצטבר של השיקולים, ובאיזון הראוי ביניהם, לא מצאתי כל אפשרות במקרה הנדון להורות על ביטול ההרשעה, ולא שוכנעתי כלל ועיקר כי הנסיבות האינדיבידואליות של הנאשם, על מגוון היבטיהן, גוברות במשקלן ומטות את הכף על פני האינטרס הציבורי בהרשעתו.

אין מדובר במקרה יוצא דופן לקולא מבחינת נסיבות האירוע – מספר השתילים או כמות הסם או נסיבות ההחזקה, אין מדובר בכישלון חד פעמי של הנאשם, אלא בהתנהגות שנעצרה רק עם פשיטת המשטרה, אין מדובר בנאשם בעל נסיבות אישיות חריגות, לא הוכח כי הרשעה תפגע באופן קונקרטי בעתידו כספורטאי או בתעסוקתו פגיעה חמורה ובלתי מידתית, ואין הצדקה להתעלם מהמלצת שירות המבחן להרשעת הנאשם בדין לצורכי הרתעה"

בהתחשב בכל הנתונים הללו החליטה השופטת לגזור על הנאשם שישה חודשי עבודות שירות, מאסרים וגם פסילה על תנאי וקנס על סך 5,000 ₪. עם זאת היא קבלה את בקשתו של הסניגור ורישיונו של הנאשם – לא נפסל.

להתייעצות עם עורך דין פלילי – צרו קשר

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ