היכה את בת הזוג שלו
כותב: עורך דין לוליק אסל פורסם ב: פסקי דין 23.11.18, 14:46

היכה את בת הזוג שלו – עונשו 30 ימי עבודות שירות

הנאשם בן השמונים היכה את בת הזוג שלו עד שגרם לה חבלה בעינה. בית המשפט הרשיע אותו והמדינה דרשה כי יטילו עליו עונש של שישה חודשי מאסר. השופטת התחשבה בגילו המבוגר ובעובדה כי הנאשם הודה במיוחס לו, כמו כן קבעה כי הקשיש מתקשה להכיר באחריותו לנזק באופן מלא ועל כן שוכנעה כי די בשלושים ימי שירות.

סיפור הדברים:

על פי כתב האישום, היה זה בתאריך – 2/9/2017 . הנאשם והמתלוננת התווכחו בעת ששהו בביתם. הנאשם אחז באותו זמן בפנקס שיקים והמתלוננת הושיטה את ידה ואחזה בפנקס. הנאשם סרב לשחרר את הפנקס מידיו ומשך אותו בחוזקה והיכה באמצעותו בפניה של המתלוננת. בעקבות כך גרם לה לחבלה באזור עין שמאל. בהמשך אף אחז הנאשם בידיה וגרם לה לשריטות כאשר היא ניסתה להתגונן מפניו בידיה. הנאשם אף הוא יצא מהתגרה עם שריטות באזור החזה.

הקשיש ובת הזוג התגוררו יחד תחת קורת גג אחת אך למעשה הם לא ממש ניהלו מערכת יחסים זוגית. הם מנהלים כל אחד חשבונות נפרדים ויש ביניהם מחלקות רבת שנים בכל הנושא הכספי. למעשה לאחר המקרה האחרון הנאשם עבר להתגורר יחד עם ביתו. הוא אמנם הבין כי התנהגותו היא זו שגרמה לפציעתה של בת הזוג שלו אך הוא התקשה לקבל אחריות למעשה.

תסקיר שירות המבחן

על פי תסקיר שירות המבחן, מדובר באדם בן 79 אשר עלה ארצה בשנת 1997. הוא השלים 12 שנות לימוד ואף למד לימודים אקדמיים בתחום הכלכלה. מאז הגיע ארצה עסק בעבודת ניקיון. בתקופה האחרונה הוא פוטר מעבודתו.

על פי ההערכה של שירות המבחן, בוצעה העבירה על רקע הקשיים של הנאשם בהתמודדות מול התסכולים והמתחים אותם צבר משך כל השנים במערכת הזוגית. הנאשם הוכיח נכונות כנה להשתלב בטיפול, מכאן הייתה המלצה של שירות המבחן להטיל צו מבחן על הנאשם כמו גם מאסר על תנאי. שירות המבחן הוסיף וציין כי לנאשם כבר הייתה הרשעה קודמת בעבירה דומה של תקיפת אשתו. על פי עדותה של המתלוננת, משנת 2002 הם הצליחו לגשר על הפערים ביניהם וחיו חיים שלווים ללא כל אירוע המלווה באלימות.

שירות המבחן ציין בתסקיר משלים כי היות והנאשם דובר אך רוסית ולאור גילו המבוגר יחד עם מצבו הרפואי, הנאשם אינו מתאים לביצוע עבודות שירות.

טענות הצדדים

התביעה :

באת כוח התביעה הדגישה בטיעוניה לעונש כי העבירה המדוברת היא עבירה חמורה ביותר היות ובעקבותיה נפגעו הערכים החברתיים של הגנה הכוללים את ההגנה על שלומה, על גופה ועל שלוותה של המתלוננת היות והוא פגע בה באופן פיזי ונגרמה לה חבלה של ממש. עוד טענה ב"כ התביעה כי מדובר במידת פגיעה בערכים במידה בינונית.

מלבד זאת ציינה באת כוח התביעה את העובדות הבאות אשר אלו אינן קשורות באופן ישיר לביצוע העבירות המיוחסות לו. כך ציינה כי הנאשם הודה מיד בכל המיוחס לו וכי בכך הוא חסך זמן יקר. מלבד זאת בעברו של האיש הרשעה אחת בלבד והיא הרשעה ישנה שעברו עליה שנים רבות. יש בהרשעה זו ללמד על עברו הנקי של האיש וניתן ללמוד מכך כי האירוע שהיה בשעתו היה אירוע חד פעמי בלבד. בהיעדר הליך שיקומי, טענה באת כוח התביעה, כי אין כאן מקום לסטייה ממתחם העונש ההולם וכי העונש אותו יש להטיל על הנאשם אלו הם שישה חודשי מאסר בפועל. את אותם חודשי מאסר הוא יכול לבצע באמצעות עבודות שירות, מאסר על תנאי או לחילופין – תשלומי קנס ופיצויים למתלוננת.

הנאשם :

בא כוח הנאשם טען כי האירוע החל לאור ויכוח שניטש בין הנאשם לבין המתלוננת בגין הנושא הכספי כאשר המתלוננת דרשה לקבל סכום כסף והנאשם טען כי הוא כבר העביר לו באותו חודש סכום נכבד. האירוע התפתח בצורה ספונטנית כאשר המתלוננת ניסתה למשוך מידיו של הקשיש את פנקס השיקים אותו החזיק הנאשם בידיו. המתלוננת אמנם נפגעה בעקבות זה אך חשוב לציין כי מדובר באישה מבוגרת.

בא כוח הנאשם הוסיף וציין עוד עובדות שאינן קשורות ישירות לאותו מקרה ספציפי. הנאשם הינו אדם מבוגר בן 80. הוא הורשע בסך הכול בעבירה אחת של אלימות בשנת 2002 – 16 שנים קודם לכן. מדובר באדם רגוע ונורמטיבי אשר מעולם לא פגע באינטרסים ציבוריים או פרטיים. הוא חי יחד עם המתלוננת משך קרוב לארבעים שנה והעובדה שהוא מיהר להודות באשמה, חסך זמן שיפוטי יקר. תסקיר שירות המבחן העלה כי הנאשם הביע חרטה והוא לקח אחריות על המעשה שעשה והוא אף הביע חרטה. לאחר המקרה נפרדו דרכיהם של המתלוננת והנאשם ולמעשה מתנהלים הליכי גירושין. עוד ציין והוסיף בא כוח הנאשם כי מדובר באדם הסובל ממחלות רקע שונות והוא חי מקצבת זקנה. לנאשם ולמתלוננת רכוש משותף ודירה אשר עליה ישנה משכנתא והמתלוננת מסרבת לפרק את השותפות בדירה.

בא כוח הנאשם בקש להטיל עונש של מאסר על תנאי על הנאשם כולל צו מבחן וצו שירות למען תועלת הציבור. לאור גילו של הנאשם ביקש כי יימנע בית המשפט מלהטיל תשלומי קנס או תשלום פיצויים כמו גם מהטלת עבודות שירות, זאת לאור גילו המתקדם של הנאשם.

דיון והכרעה

בית המשפט מתחשב בערך החברתי שנפגע בעקבות מעשיו של הנאשם. הוא פגע בערכים חברתיים אשר דורשים הגנה על שלומו ועל בטחונו של הזולת. מושא כתב האישום היא בינונית היות והנאשם היכה את המתלוננת עקב ויכוח על נושא כספי ובעקבות כך הוא גרם לה נזק.

בנסיבות דומות, כאשר מדובר בעבירה דומה ביחס לתקיפה של בן או של בת זוג, מתחם העונש ההולם נע בין מאסר על תנאי יחד עם ענישה נלווית לבין מאסר של תקופה עד שמונה חודשים.

העונש ההולם שנקבע בתוך מתחם הענישה התחשב בנתונים הבאים –

לזכות הנאשם עומדת ההודאה בכל המיוחס לו כמו גם נטילת האחריות על מעשיו. הנאשם והמתלוננת אינם חיים יותר יחד תחת אותה קורת גג ומתנהלים הליכי גירושין. עברו הפלילי של הנאשם אמנם עומד לרעתו אך בכל זאת מדובר בעבר ישן כאשר מאז לא היו תלונות על הנאשם ומדובר ב16 שנה.

תסקיר שירות המבחן עומד אף הוא לטובת הנאשם המצהיר כי מדובר באדם נורמטיבי שמנהל אורח חיים יציב והוא מכיר באחריות לעבירה אותה ביצע. הוא אף הביע הסכמה להשתלב בהליך טיפולי. מצד שני מובא בתסקיר המבחן כי הוא התקשה לקבל את האחריות המלאה למעשה המיוחס לו.

שירות המבחן ציין כי הנאשם אינו מסוגל לבצע צו שירות לתועלת הציבור זאת בגלל גילו, מצבו הרפואי והעובדה שהוא דובר רוסית בלבד.

על פי חוות דעתו של הממונה, נמצא הנאשם מתאים לביצוע של עבודות שירות.

גזר הדין –

בהתחשב בנסיבות החליטה השופטת לגזור על הנאשם מאסר של שלושים יום בדרך של עבודות שירות, מאסר על תנאי למשך ארבעה חודשים, צו מבחן למשך 12 חודשים ופיצוי למתלוננת בסכום של 1000 ₪.

להתייעצות עם עורך דין פלילי בתל אביב צרו קשר

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ