עורך דין פלילי
כותב: עורך דין לוליק אסל פורסם ב: כללי 3.03.19, 15:43

איך לבחור עורך דין פלילי?

בחירה של עורך דין פלילי יכולה להיות אחת הסוגיות הסבוכות והמבלבלות ביותר בכל תהליך משפטי. בתחום הפלילי, בחירה של עורך דין פלילי יכולה להיות החלטה משמעותית עם השפעה ישירה על תוצאות ההליך לכן לפני שאתם בוחרים אחד , חשוב מאוד לבצע הליך מסודר של בדיקה ובחירה שתתאים להליך המתנהל ולצרכים האישיים שלכם.

השלב המקדים – הבנת תפקיד עורך הדין הפלילי והמשפט הפלילי

כדי לבחור עורך דין פלילי בצורה שתגמול לכם בעתיד ותעניק לכם את ההגנה המשפטית הטובה ביותר, ראשית עליכם להבין את הגדרת המשפט הפלילי ותפקיד עורך הדין הפלילי במערכת זו.

המשפט הפלילי –  המשפט הפלילי הוא ענף שמגדיר התנהגויות שליליות כבלתי חוקיות באמצעות כללי עשה ואל-תעשה שתפקידם הסדרת חיי החברה באמצעות החוק.

התנהגות פלילית- התנהגות פלילית היא התנהגות המנוגדת לדין הפלילי, וכוללת סוגים שונים של התנהגויות ועברות שונות.  ברוב המדינות יש מספר מעשים המוגדרים פלילים בכל החברות האנושיות והם רצח, אונס וגניבה וברובן ניתן לחלק את ההתנהגות הפלילית לשתי קטגוריות מרכזיות שהן עבירות אלימות ורכוש.עם זאת, כל מדינה מגדירה התנהגויות ועברות פליליות שונות, לדוגמא  בישראל, גם עבירות תנועה מסוימות הן עבירות פליליות.

עורך הדין הפלילי –  תפקיד העל של עורך הדין הוא להגן ולמצות את זכויות האזרח עד תום. רבים מתבלבלים וחושבים ש"ההגנה המשפטית" היא בפני מערכת המשפט בישראל אך לא כך המצב. למען האמת, תפקיד מערכת המשפט להגן על האזרח.  ההגנה המשפטית נועדה למצות עד תום את זכויות הנאשם בהליך הפלילי, ולדאוג לכך שדין הנאשם לא יוטה בשום דרך ולכן עורך הדין למעשה עוזר למערכת המשפט לנהל משפט תקין ולשמור על הדין והחוק הפלילי.

עורך הדין הפלילי מעניק ללקוחותיו מענה משפטי כולל מתחילת ההליך המוקדם ועד ההכרעה הסופית. חלק מהשירותים של עורך הדין הפלילי והאחריות שלו בפני הלקוח כוללים ייעוץ לפני חקירת המשטרה, ייעוץ והכנה לפני תהליך שימוע, ייצוג במשפט ושורה של שירותים וייעוצים נוספים.

השלב הראשון – הבנת הצרכים המשפטיים שלכם והסיטואציה הייחודית בה אתם נמצאים

לפני הכל, אתם צריכים לדעת האם אתם באמת נזקקים לעורך דין פלילי והאם הוא יכול לשרת אתכם. קודם כל, אם אתם עומדים בפניי אישום פלילי , לא משנה מהי חומרת האישום, מומלץ מאוד להתייעץ עם עורך דין כדי לקבל חוות דעת משפטית גם אם אתם לא מעוניינים בשירות של עורך הדין בסופו של דבר. עורכי דין מנוסים חיים את התחום וידעו לאבחן ולהעריך את הסיכונים העומדים מנגד, ויעזרו לכם להבין את מצבכם המשפטי ולתת לכם מראה אמינה של המצב. כדי לספק לכם תמונה אמינה שתעזור לכם לקבל החלטות משפטיות, עורך הדין יעזור לכם להבין חלק מן ההיבטים הבאים כדי להעריך את התמונה הכוללת:

 • חומרת האישום שמולה אתם עומדים
 • גזר דין פוטנציאלי מרבי
 • מה קו ההגנה הטוב ביותר עבורכם נוכח הראיות והנסיבות
 • פסקי דין דומים בנושא ותקדימים משפטיים רלוונטיים
 • המצב המשפטי הנוכחי שלכם ( היסטוריה פלילית, מאסר על תנאי וכו')

כמובן שהתמונה והבדיקה היא הרבה יותר כוללת ופרטנית וכל מקרה לגופו, אך אל תקלו בשום אישום פלילי וקבלו חוות דעת משפטיות מעורכי דין מנוסים בתחום.

לאחר שתבינו את הסיטואציה המשפטית בה אתם נמצאים, תוכלו לעבור לשלב הבא שכולל מחקר של מומחים מנוסים בתחום ובחירת עורך הדין הטוב ביותר לטיפול בסוגיה המשפטית .

השלב השני – מחקר ומציאת עורכי דין מומחה

אישום פלילי מוביל לרישום פלילי במידה ואתם מורשעים ולכן חשוב מאוד למצוא את עורך הדין שיכול לייצג אתכם בצורה הטובה ביותר.  אחרי שהבנתם את הסוגיה המשפטית וההאשמות העומדות נגדכם, רצוי למצוא עורך דין אמין עם ניסיון והצלחות מוכחות במקרים דומים. הכנו עבורכם כמה צעדים שיוכלו לעזור לכם למצוא את עורך הדין המתאים ביותר:

מחקר באינטרנט- עורכי דין רבים מתחזקים אתר מקצועי שמרכז חומר מקצועי רלוונטי , פסקי דין והצלחות משפטיות שהם הצליחו להשיג עבור הלקוחות שלהם. במידה וקיים אתר אינטרנט, בדקו בו את החומר שעורך הדין משיג וחפשו הצלחות משפטיות הרלוונטיות להליך הפלילי שאתם עומדים מולו.

בדיקת בלשכת עורכי הדין-דבר נוסף שאתם יכולים לבצע באינטרנט ואף מוגדר כחובה לפני כל בדיקה שהיא הוא לבדוק שעורך הדין אכן רשום כעורך דין מוסמך בלשכת עורכי הדין באמצעות אתר לשכת עורכי הדין בישראל.

פגישה עם עורכי הדין הפוטנציאליים

לאחר שמצאתם עורכי דין שיכולים להתאים ולשרת אתכם בצורה הטובה ביותר מול ההליך הפלילי שאתם עומדים, קבעו אתם פגישה ושאלו לכל המידע הרלוונטי עבורכם.

יש מספר שאלות חשובות מאוד שכדאי לכם לברר במהלך הפגישה מול עורך הדין:

 • מה הנסיון הרלוונטי ומה ההליכים המשפטיים הדומים למקרה שלי שהתמודדת איתם?
 • האם אתה תיהיה אחראי בלעדיי לטיפול בתיק או שמא עורך דין אחר מהמשרד יטפל בו?
 • כיצד תעדכנו אותי על הטיפול בתיק, מה צפי הזמנים?
 • מה אסטרטגיית ההגנה שאתה חושב שתיהיה המתאימה ביותר לתיק?
 • כיצד אתה רואה את התיק שלי? האם יש פסקי דין דומים למקרה שלי שאתה מכיר?
 • כיצד מתבצע התשלום ומתי מתחיל הטיפול בתיק?
 • מה מודל התשלום?

חשוב מאוד לברר לגבי אופן התשלום באופן נפרד ולבדוק מה הסדר התשלום, זמנים, ואת כל האותיות הקטנות לפני ששוכרים את שירות עורך הדין בשביל למנוע אי נעימויות ותשלומים לא צפויים בהמשך התהליך.

השלב השלישי – בחירת עורך הדין הפלילי והכנה לתהליך

 לאחר שאספתם את כל המידע הרלוונטי והבנתם מי עורכי הדין שמתאימים לעבוד עבורכם בהליך הפלילי שמתנהל נגדכם, הגיע העת לבחור עורך דין שייצג אתכם ויפעל להגנתכם.  סביר להניח שכעת יש לכם רשימה של מועמדים מתאימים לייצוג, וכדי לבחור את המתאים ביותר עליכם לקבוע סדר עדיפויות ולזכור מספר כללים שהרלוונטיים מאוד וחשובים ליישום על מנת שתנצלו עד תום את הזכויות המשפטיות שלכם.

נסיון לפני הכל

ככל שעורך הדין שלכם יותר מתמצא ומבין בתחום, ובעל רקע של עבודה בתיקים דומים כך הסיכוי שלו לעזור לכם עולה בהתאמה.  עורך דין שיציג בפניכם נסיון של טיפול בהליכים דומים הוא כנראה המתאים ביותר לייצג אתכם. אם התרשמתם מאוד לחיוב מעורך דין מסוים , אבל אין לו את בניסיון והרקע המקצועי רלוונטי עבור התיק שלכם, רצוי לבחור בעורך דין אחר עם רקע וניסיון מתאים שיוכל  לעזור לכם.

זול זה יקר

נכון, יש הבדלים משמעותיים בתעריפים שעורכי הדין יכולים לגבות עבורכם. אל תתפתו לזול ואל תירתעו מהיקר. במידה ומצאתם עורך דין שמתאים מאוד לטיפול בתיק שלכם אבל הוא נשמע יקר, עצרו וחשבו את מאזן הסיכונים. אל תשכחו שמתנהל מולכם הליך פלילי שיכול להוביל להשלכות משמעותיות על החיים שלכם. זו לא העת לחסוך , לא משנה מהי חומרת ההליך או מה אתם חושבים שסיכויי ההצלחה שלכם.

סיכום

במדריך זה למדתם על החשיבות הרבה בבחירת עורך דין פלילי מקצועי ומתאים לטיפול בתיק וההליך המשפטי המתנהל נגדכם. בצעו מחקר מקיף וכולל לפני שאתם מקבלים את  ההחלטה הרת הגורל והמשמעותית הזו עבור חייכם.  זכרו שעורך דין מקצועי יכול להיות ההבדל בהכרעות משפטיות שונות, בהרשעה או באי-הרשעה ובגזר הדין. אנחנו זמינים לכל שאלה שיש לכם ומקווים שתבחרו בחוכמה.

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ