תלונת שווא
כותב: לוליק אסל פורסם ב: כללי 30.12.20, 11:23

כיצד ניתן להתגונן מפני תלונת שווא על אלימות במשפחה?

אלימות במשפחה היא תופעה טרגית שלמרבה הצער עודנה קיימת כל הזמן. לרוב, הנפגעים העיקריים כתוצאה מאלימות בתוך המשפחה הם נשים וילדים, אך במקרים מסוימים גם גברים מוצאים עצמם כקורבנות. החוק למניעת אלימות במשפחה, תשנ"א 1991 נועד לספק הגנה עבור אלה הסובלים מאלימות מצד בני משפחתם, בין אם מדובר באלימות פיזית ובין אם מדובר בפגיעה בנפש. 

על אף הייעוד של החוק להגן על אלה שאין ביכולתם להגן על עצמם, לעיתים נעשה ניצול שלו על ידי הגשת תלונה על אלימות במשפחה שאין כל בסיס מאחוריה. הגשת תלונת שווא נעשית בדרך־כלל כמהלך אסטרטגי במהלך מאבק גירושים או מתוך רצון להרחיק את בן או בת הזוג מהבית. 

מה קורה כאשר מוגשת תלונה על אלימות במשפחה?

לאחר שמוגשת במשטרה תלונה על אלימות במשפחה, תפתח המשטרה תיק פלילי נגד אותו בן משפחה. החוק למניעת אלימות במשפחה מגדיר מיהם האנשים שנחשבים לבני משפחה. לאחר פתיחת התיק יזומן אותו בן משפחה לחקירה תחת אזהרה בתחנת המשטרה. ההחלטה על הגשת כתב אישום תעשה על־ידי המשטרה בלבד, בהתאם לראיות העומדות לרשותם וחומרת המקרה. 

היה ומצא לנכון בית־המשפט שהמתלוננת או המתלונן מצויים בסכנת חיים ממשית, יש ביכולתו להוציא צו הגנה למניעת אלימות במשפחה. מגיש הבקשה יכול להיות כל בן משפחה כולל בן או בת זוג החוששים או חווים אלימות בתוך המשפחה. אם אכן יצא הצו, לא יוכל האדם שנגדו הוצא להתקרב למקום המגורים שבו מתגוררים המתלוננים, להתנכל לבני המשפחה על־ידי הטרדה או מניעה משימוש בנכס משפחתי שנמצא בבעלות המתלונן, בין אם חלקית ובין אם מלאה. בית־המשפט יכול מתוקף צו ההגנה להורות על איסור נשיאת נשק על־ידי מי שהוגש הצו כנגדו. 

באילו צעדים יש לנקוט לאחר שהוגשה תלונת שווא?

מרגע הגשת התלונה על אלימות במשפחה במשטרה, יחולו כל התהליכים הנלווים אפילו אם יחליטו המתלונן או המתלוננת לבטל את התלונה. למעשה, הזכות לביטול התלונה לגמרי שמורה אך ורק לגורמי מדינה ומשפט. תלונת שווא היא מעשה חמור שפוגע בשמו הטוב של האדם נגדו הוגשה בהנחה שהוא אכן חף מפשע. בנוסף, הדבר עשוי להביא לרישום פלילי כנגד אותו אדם ופגיעה בילדים המשותפים. 

ההתמודדות אל מול תלונת שווא תעשה כבר מרגע החקירה בתחנת המשטרה. אם יוגש כתב אישום פלילי, הדבר עשוי אף להוביל לקיום משפט, ומתן עונשים לאדם על לא עוול בכפו. לכן, הדרך היעילה ביותר לפעול נגד תלונת שווא היא על־ידי התייעצות עם עורך דין משפחה שמכיר את חוקי המערכת, ואת דרכי ההתגוננות האפשריות כבר מרגע החקירה ובשלבים שיגיעו אחריה. באמצעות ליווי מקצועי הסיכויים להדוף את תלונת השווא גדולים בהרבה. 

 

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ