קבלת דירה בירושה - למי צריך לפנות?
כותב: לוליק אסל פורסם ב: כללי 16.06.22, 12:56

איך לדעת שחוויתם רשלנות רפואית פלילית

רשלנות רפואית הינה תופעה נפוצה בישראל, עליה מוגשות תביעות אזרחיות רבות מדי שנה לקבלת פיצויים. אולם, לא רבים יודעים שישנה גם האפשרות לפתוח בהליך פלילי כנגד אותו גורם רפואי שביצע את הרשלנות, אשר תוכל להוביל להטלת סנקציה פלילית כלפיו. בסיום המאמר שלפניכם, תוכלו לדעת מהי רשלנות רפואית פלילית וכיצד עליכם לפעול במידה וחוויתם אירוע דומה.

מהי רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית זוהי תופעה בה התנהגות לא סבירה של רופא גורמת לנזק אצל מטופל או בני משפחתו. רשלנות רפואית יכולה להתרחש במהלך טיפול, למשל נתינת תרופה שגויה, הרדמה שלא בוצעה כראוי ועוד. רשלנות יכולה להתקיים גם במחדל. כך למשל אי ביצוע בדיקה קריטית או הימנעות ממסירת מידע רלוונטי למטופל עלולים גם הם להוות רשלנות רפואית. 

מתי רשלנות רפואית הופכת לפלילית?

לרוב הליכי רשלנות רפואית יסתכמו במתן פיצויים במסגרת תביעת נזיקין אזרחית לפי עוולת הרשלנות אותה יגיש עו"ד מקצועי דוגמת עורך דין ישר יעקובי. אולם, במקרה שבו הנזק שנגרם על ידי הרופא הוא חמור, קשה ובלתי נסבל יש לשקול פתיחת הליך פלילי באמצעות הגשת תלונה במשטרה, מה שיוכל להוביל בהמשך לכך שהרופא שיתרשל יישא באחריות פלילית ואף ירצה עונש מאסר, עבודות שירות וכדומה. 

מקרה מפורסם של רשלנות רפואית בניתוח שהוגדר כפלילי, הוא מקרה שבו רופאה המרדימה נתנה למטופלת, שהייתה ילדה בת 4, מינון גבוהה מדי של חומר הרדמה. בזמן שהמטופלת המורדמת הראתה סימני מצוקה, הרופאה נרדמה במהלך הניתוח, והתעלמה לחלוטין ממצוקת הילדה. באותו הזמן, הרופא המנתח התרשל בכך שלא התייחס לסימני המצוקה שנראו במוניטור ובכך שלא עקב אחר סימני חיים של המטופלת לאורך הניתוח. לבסוף, הרופאה המרדימה הורשעה בעבירת הריגה ונגזר עליה שמונה שנות מאסר בפועל, והרופא הורשע בפזיזות ורשלנות, ונגזרו עליו ארבעה חודשי מאסר.

ייצוג משפטי בתביעות רשלנות רפואית פלילית – עורך דין ישר יעקובי

ישנם מקרים חמורים יותר וחמורים פחות בהם רשלנות רפואית יכולה להוביל גם לאחריות פלילית. לכן, במידה ואתם חושדים שחוויתם אירוע של רשלנות רפואית פלילית, חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין בנושא. עורך הדין יסייע באיסוף ראיות לצורך הוכחת כל רכיבי העבירה הנדרשים לצורך הרשעת אדם בדין פלילי, כמו הוכחת היסוד העובדתי, הנסיבתי והנפשי.

חשוב לציין שהרשעת אדם פלילי יכולה לסייע גם בהגשת תביעה אזרחית לאחר מכן באמצעות תביעה אזרחית נגזרת לפלילים. גם במידה ולא הייתה הרשעה, כל הראיות שהוכחו בתיק הפלילי יוכלו לשמש בתיק האזרחי כיוון שרף ההוכחה במשפט האזרחי נמוך מזה שנדרש במשפט הפלילי. 

לסיכום, רשלנות רפואית פלילית היא תופעה נפוצה, אך לא מוכרת דיה. במידה ועברתם אירוע של רשלנות רפואית, הכירו בכך שייתכן שתוכלו לפתוח גם בהליך פלילי. משרד עורכי דין ישר יעקובי מומחה בתביעות רשלנות רפואית, לרבות רשלנות רפואית פלילית ויוכל לייעץ ולסייע לכם בנושא. 

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ