שוחד והפרת אמונים
כותב: לוליק אסל פורסם ב: כללי 4.08.21, 15:08

האם העלמת מס היא עבירה פלילית?

העלמת מס זו פעילות בלתי חוקית שבמהלכה אדם פרטי, עסק או חברה נמנעים בכוונה, או שלא בכוונה, מתשלום חבות המס. מי שמתחמק מתשלום מיסים ונתפס, מסתכן בפתיחתו של הליך פלילי ואם יורשע – בעונש מאסר ובקנס כספי. 

מהי המשמעות של העלמת מס?

המשמעות של העלמת מס היא דיווח על הכנסות נמוכות לעומת ההכנסות האמיתיות, באופן שמקטין את חבות המס, זאת לעומת הדרכים החוקיות להקטין את חבות המס שאינן כרוכות בהעלמת נתונים אלא בתכנון נכון. מכיוון שתופעה זו נעשתה נפוצה יחסית, בשנים האחרונות מדינת ישראל נוקטת במדיניות מחמירה עם עברייני מס, ללא קשר לחומרת העבירה. לכן חשוב להכיר את החוק הנוגע להעלמות מס, כמו גם את העונשים האפשריים. 

מה אומר החוק?

לא פעם אנשים מתייחסים לנושא של העלמת מס בקלילות, אך לפני שפונים לדרך הזאת חשוב להכיר את החוקים הקיימים, כמו גם את העונשים הצפויים כדי להבין את המשמעות מאחורי הדברים ואולי לחשוב שנית על האופן בו מתנהלים. גם אם נמצאים בעיצומה של חקירה כלכלית, או הליך משפטי נדרש להכיר את החוק ולכן מומלץ לפנות אל עורך דין מיסים שבקיא בחוקי המס ויכול לספק ליווי משפטי מקצועי לכל אורך הדרך.

החוק עצמו מבדיל בין עבירה טכנית שאין מאחוריה כל כוונה פלילית לבין עבירה מהותית, אשר יש מאחוריה כוונה פלילית. 

 • עבירות טכניות – אומנם אינן כוללות כוונה פלילית אך מדובר בעבירה בשל החריגה מחוקי המיסוי וההתנהלות הפיננסית הלקויה. עבירות אלו עלולות להסתכם בעונש מאסר בפועל של שנה עד שנתיים, לצד קנס כספי במקרה של הרשעה. 
 • עבירות מהותיות – עבירות מהותיות בוצעו עם כוונה פלילית ולכן הן נתפסות כחמורות יותר. כתוצאה מכך גם ההתייחסות אליהן יותר מחמירה ועבריין מורשע מסתכן בעונשי מאסר של עד 5 שנים עד 7 שנות מאסר במקרים חריגים. בנוסף למאסר, במקרה של הרשעה לבית המשפט עומדת הזכות להטיל גם קנס כספי. 

כמובן שכל מקרה נבחן לגופו, כאשר סכום הכסף שהועלם, עברו הפלילי של הנישום, קיומן של עבירות קודמות או לא, מצב אישי ועוד ישפיעו על חומרת העונש. וכמובן שאם רוצים להטות את הכף ולמזער את העונשים או אף להוביל לסגירת התיק יש לפנות לעורך דין מיסים בהקדם האפשרי. 

מהן הדרכים הנפוצות להעלמת מס?

אם שאלתם את עצמכם מהי העלמת מס, ומהן הדרכים הנפוצות להעלמת מס, אלו כמה דוגמאות:

 • אי דיווח או דיווח לא כנה על הכנסות
 • דיווח על הוצאות פיקטיביות שלא היו ונבראו
 • קבלת הטבת מס או פטור מתשלום עקב דיווח כוזב
 • דיווח על הוצאות שאינן קשורות לעסק כהוצאות עסקיות
 • דיווח כוזב על עסקאות שלא בוצעו מעולם
 • ועוד

מכיוון שבשנים האחרונות מדינת ישראל מאוד מחמירה עם עברייני מס קיימת חשיבות רבה לייצוג המשפטי שבוחרים. ייצוג משפטי איכותי ומקצועי יכול להמתיק את רוע הגזירה ולנהל את ההליך המשפטי בצורה הכי טובה שאפשר.

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ