עורך דין תעבורה
כותב: לוליק אסל פורסם ב: כללי 30.09.21, 11:36

חוקים שחשוב לדעת לפני שמעסיקים עובד זר על מנת להימנע מעבירות פליליות

העסקת עובד זר מחייבת את המעסיק, באם הוא מעסיק פרטי או חברה, להכיר את החוקים הקשורים לנושא זה.אי ציות לחוקים הקשורים להעסקת עובד זר עלול להטיל על המעסיק עונשים כבדים. בין הדברים החשובים שיש לדעת, היא החובה לבטח את העובד הזר בביטוח רפואי לכל זמן שהותו בארץ. על כך בכתבה הבאה.

מהם החוקים העיקריים להעסקת עובד זר?

– עובד זר רשאי לעבוד רק באזור הגאוגרפי שאליו הופנה בכניסתו לארץ.

– לא ניתן להעסיק עובד זר אם אינו רשום בחברה כלשהי.

– לפני תחילת העסקת עובד זר יש לחתום עימו על הסכם עבודה המפרט את זכויותיו וחובותיו

– יש לתת לעובד הזר את מלוא הזכויות הסוציאליות. 

– השכר שיש לשלם לעובד זר הוא שכר המינימום בישראל.

– יש לבטח את העובד הזר בביטוח לאומי לצורך כיסוי תאונות עבודה.

– העובד הזר זכאי למנוחה שבועית ולחופשות

– מי שמעסיק עובד זר מחויב על פי חוק לדאוג לו למגורים הולמים ולביטוח רפואי

ביטוח בריאות לעובד זר – הכללים שחשוב לדעת

עובד זר אינו תושב ישראל ולכן אינו זכאי לביטוח בריאות במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי. לכן, חייב המעסיק שלו להסדיר את מתן שירותיו הרפואיים ולרכוש לו ביטוח רפואי לעובדים זרים על חשבונו. הוא רשאי לנכות משכר העובד חלק מהעלות החודשית עבור פוליסת הביטוח.

בפוליסה הנרכשת עבור עובד זר אין דרישה לתקופת הכשרה והכיסוי הביטוחי תקף מיד עם הנפקת הפוליסה.  פוליסת הבריאות תקפה לשנה בלבד ויש לחדש אותה לשנה נוספת 3 חודשים לפני מועד סיומה.

מה כולל ביטוח הבריאות של עובד זר?

– כיסוי מקיף למגוון שירותים רפואיים: רפואה ראשונית, רופא מומחה, בדיקות מעבדה, בדיקות אבחון, מכוני רנטגן, אולטרה-סאונד, הדמיה, שרותי חדר מיון, תרופות, אשפוז וניתוחים. 

– שירותי אשפוז גם בבתי חולים פסיכיאטרים, הוצאות רפואית גם לא בעת אשפוז, מימון עבור תרופות שהוא זקוק להן.  

– שירותים רפואיים נוספים, כמו: חיסונים, צילומים רפואיים, אביזרי הליכה או כיסא גלגלים, שירותי בריאות לאישה בהריון.

– ניתן לרכוש הרחבה לביטוח הבריאות שכוללת פיצוי למקרה מוות מתאונה או נכות מתאונה עד 50,000 ש"ח, הוצאות העברת גופה לחו"ל, טיפולי חירום שיניים או הטסה לחו"ל עקב מצב רפואי.

העובד הזר המבוטח בביטוח רפואי זכאי לקבל את השירותים הרפואיים  בסניפי קופ"ח ברחבי הארץ. מעבר לשעות פעילות הוא יכול לקבל שירות וטיפול במר"מ ואחרי השעה 19:00 יוכלו גם להיעזר בשירות ביקורי בית ללא כל השתתפות עצמית. קופ"ח אף מעמידה לרשות העובדים הזרים מוקד מאויש 24 שעות ביממה המתופעל ע"י צוות מוקדנים דוברי שפות זרות כדי לאפשר מתן מענה רפואי.     

כיצד יכול עו"ד לסייע בתחום העסקת עובדים זרים כדי להימנע מגזרות פליליות 

התנהלות מעסיק של עובד זר שלא על פי חוקי העסקת עובדים זרים הינה עבירה פלילית. לכן, חשוף מעסיק שמתנהל בדרך זו, לעונשים המוטלים על פי החוק, כגון: קנס כספי גבוה או עונש מאסר.

בשל כך, חשוב להתייעץ בנושא העסקת עובדים זרים עם עו"ד המתמחה בזכויותיו הכספיות והסוציאליות של העובד הזר ובנהלים הקבועים על פי חוק כל עוד הוא נמצא בגבולות ישראל.

עורך דין שהינו מומחה לעובדים זרים מתמצא היטב בחוקים ובתקנות בנושא זה וכמו כן בתקדימים המשפטיים שנקבעו. הוא נמצא בקשרי עבודה רצופים עם משרדי הממשלה הקשורים להעסקה ולשהייה של עובדים זרים בישראל ומסייע רבות בהתנהלות מולם.

החוקים שנחקקים בנושא העסקת עובדים זרים הינם חוקים מורכבים שהמדינה משנה אותם מדי פעם ולכן חשוב מאד להתמצא בעדכונים השונים ולפעול לפיהם.  עורך דין, שמומחיותו הינה העסקת עובדים זרים, מסייע לכל אורך התהליך של העסקת עובד זר ומלווה אותו החל מהשגת אישור עבודה שעל המעביד להשיג על פי חוק ועד לחוזה הנעשה עמו ותנאי העסקתו. כמו כן יוכל לסייע בפנייה לערכאות משפטיות ובהגשת בקשה לדיון משפטי במידה ויהיה צורך בכך.  כמו כן, עורך הדין מוסמך לייעץ גם לצד המעסיק את העובד, כגון: חברה, עסק עצמאי או אדם פרטי ולהעניק להם את כל האינפורמציה הדרושה כדי שהעסקת העובד הזר שברשותם תהיה חוקית.                                                                                                 

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ