עבירות סמים
כותב: לוליק אסל פורסם ב: הטרדה מינית 22.09.20, 11:03

עזיבת מקום העבודה בגלל תלונה על הטרדה מינית

במדינת ישראל, קיים חוק למניעת הטרדה מינית. במידה ומעסיקה עובר על החוק, העובד או העובדת שהוטרדו יכולים לנקוט בפעולות כנגדו בהן, הגשת תלונה על הטרדה מינית במקום העבודה, הגשת תביעה כספית על הטרדה מינית למשטרה או לבית דין לעבודה וכו'. בהרבה מקרים, עובדים שהוטרדו, רוצים רק להמשיך במקום העבודה מבלי להגיש תלונה למשטרה. כלומר, הם רוצים להמשיך לעבוד בסביבה בהן לא יוטרדו. סביבת עבודה נקייה.

הטרדה מינית מילולית או פיזית

הטרדה מינית יכולה לבוא לידי ביטוי בצורה מילולית או בצורה פיזית. דוגמה להטרדה בצורה מילולית היא קללות בעלות אופן מיני, הערות בוטות, בדיחות וכו'. דוגמה להטרדה בצורה פיזית היא נגיעות או הצעות לקיום יחסי מין. יש לא מעט עובדים שמוצאים את עצמם במצב מסובך, כי מצד אחד מקום העבודה חשוב להם והם מרוצים ממנו והיו רוצים להמשיך לעבוד בו ואילו מצד שני, הם סובלים בלי סוף הטרדות. אם לא היו סובלים את ההטרדות, הרי שהכל היה נפלא. 

האם אפשר גם להתלונן וגם להמשיך לעבוד במקום העבודה?

הזכרנו קודם את החוק למניעת הטרדה מינית וזו בדיוק הייתה מטרתו, להעמיד במקום את המעסיק או את המתנכל, כך שיפסיקו את ההטרדות המיניות ומצד שני, לאפשר לעובדים שהוטרדו להמשיך לעבוד בסביבה נקייה, שלווה ומכבדת. אז מה שקורה בפועל הוא שיש טיפול בנושא וארגונים חזקים יכולים ליישם את דברי החוק בהצלחה אבל לא כך הדבר לגבי ארגונים שאינם גדולים. מעבר לכך, בהרבה מקרים, נוצר מצב שגם אחרי שהובהרו הדברים וחידדו את ההנחיות לגבי הטרדות מיניות, עדיין העובדים מתקשים להמשיך לעבוד במקום העבודה. משום כך, רבים מהם נאלצים לעזוב את מקום העבודה – אם בגלל התלונה שהגישו על ההטרדה המינית ואם בגלל ההטרדה עצמה.

ייעוץ משפטי

כאשר יש מקרים בהם עובדים הוטרדו והם שוקלים להתפטר ממקום העבודה, רצוי לפנות לייעוץ משפטי שיינתן על ידי עו"ד דיני עבודה. זאת על מנת שהעובדים, יוכלו לצאת עם כל הזכויות המגיעות להם וכמו כן, במידת הצורך, גם יוכלו להגיש תביעה כספית נגד מקום העבודה (שכן מקום העבודה היה אמור לעשות הכל על מנת למנוע הטרדות מיניות במקום העבודה) ונגד המטריד. כמו כן, מומלץ גם להתייעץ עם עורך דין שיש לו התמחות בתחום הפלילי ובפרט בטיפול בעבירות של הטרדה מינית.

שורה תחתונה

לצערנו, הטרדות מיניות הן נושא שאין לו פתרון קסם. הן יכולות להתרחש בכל מקום ובפרט במקומות עבודה (בהם יש ריכוז גדול של עובדים, הנמצאים ועובדים יחד למשך מספר שעות ביום, כל יום). על כן, אם הוטרדתם מינית, מומלץ שלא לעבור על כך בשתיקה ולעשות הכל על מנת לעצור את המטריד, כך שיהיה מודע למה שהוא עשה וגם שלא יתנכל ויטריד אנשים נוספים. 

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ