עבירות סמים
כותב: עורך דין לוליק אסל פורסם ב: פסקי דין 13.05.18, 15:32

הקים חממה מאולתרת לגידול קנאביס – ירצה ארבעה חודשי שירות

סמוך לצפת נמצאה חממה אשר בה היו 26 שתילי קנאביס כאשר הנאשם – גרוש ואב לשבעה – אמר כי השתמש בסם כדי להירגע והוא בקש התחשבות במצבו. בגזר הדין שניתן הוחלט כי יש להיענות לבקשתו.

על פי התסקיר מדובר בנאשם בן 46, גרוש ואב לשבעה ילדים אשר כולם מתגוררים עם האם. הוא עובד בשיפוצים. על פי התסקיר סיים הנאשם 12 שנות לימוד ויש לו תעודת בגרות חלקית. הוא התגייס לצבא שם שימש כאפסנאי בחיל הקשר. הוא שוחרר מהצבא משום שנמצא כלא מתאים. לאחר מכן, עם סיום שירותו הצבאי נסע לאוסטרליה וחזר שוב ארצה.

הנאשם שיתף כי במשך השנים אף פעם לא עבד בעבודה מסודרת וכי הוא ומשפחתו סבלו מבעיות כלכליות קשות. הוא ואשתו החליטו להתגרש בעקות בעיות בזוגיות. הוא ציין כי בתקופה האחרונה ביתם בת ה–13 עברה ניתוח קשה וכן הוא עצמו סובל מבעיות בראייה על רקע מחלת הרפס. הנאשם לא הציג מסמכים לצורך כך.

שירות המבחן מסר כי אין כל תיקים מב"ד התלויים נגד הנאשם מלבד התיקים הנוכחיים.

בהתייחס לעבירות הנוכחיות ציין הנאשם כי הרקע שגרם לביצוען אלו משברים קשים אשר אתם התמודד בעקבות כישלון בעסק שהקים, בעיות הבריאות של ביתו וכן הגירושין. על רקע כל אלו הוא חווה דיכאון וייאוש ומסר כי השימוש בסם סייע לו להירגע מעט ולברוח מהמציאות ובכדי לצמצם את העלויות של הסם – גידל אותם בעצמו.

בדיקות השתן אותם מסר היו נקיות לגמרי מסמים מלבד בדיקה אחת שהייתה מחודש נובמבר. הנאשם ציין כי למעשה מדובר בטעות והוא שלל את בעיית ההתמכרות כמו גם צורך בטיפול בנושא הגמילה מסמים.

סיכון נגד סיכוי

שירות המבחן ציין את גורמי הסיכון לשיקום מול גורמי הסיכוי כאשר הדגיש כי הקושי שלו להתמודד מול משברים, דפוסי השימוש הבעייתיים בסמים מול הנטייה לצמצום ומזעור דפוסים אלו. זאת לצד שלילת הצורך בטיפול, הנוקשות החשיבתית, הקושי בהסתגלות למסגרות השונות לאורך השנים תוך נטייה לפעול באימפולסיביות לצורך פתרון בעיות כמו גם היעדר תפקוד יציב וגם קושי במתן אימון.

לצד זה ציין את הסיכויים לשיקום נכון של הנאשם הודות לכישוריו וליכולותיו והעובדה כי ההליך הפלילי והליך המעצר היוו עבורו גורם מרתיע וכי בפועל אין לו דפוסים מושרשים של עבריינות. כמו כן צוינה הפסקת השימוש בסמים לצד בדיקות השתן אשר העידו כי הוא נקי מסמים. בנוסף ציין שירות המבחן כי העובדה שהוא אב לילדים – מהווים עבורו גורמים ממריצים ומגבירי מוטיבציה לנהל אורח חיים תקין.

בתחילה סרב הנאשם להשתלב בקבוצה טיפולית לגמילה מתוך טיעון כי אין לו בכך צורך. על כן המליץ שירות המבחן להעניש אותו בעבודת שירות וזאת בכדי למנוע את הישנות העבירות על ידו.

בהמשך אכן הופנה הנאשם ליחידה להתמכרויות הנמצא בצפת.

שירות המבחן לא הצליח ליצור עם הנאשם קשר של ממש ועל כן לא יכול היה להתרשם האם אכן הנאשם בשל לגמילה וכן הטיל ספק ביעילות הטיפול וביכולתו של הנאשם להיתרם ממנו.

לאחר תקופה נוספת נמסר מדיווח של עובד סוציאלי אשר טיפל בנאשם כי הנאשם החל לשתף פעולה ממקום נכון ואמתי וכעת נוצר הרושם כי הוא אכן מבין ומחובר לבעייתיות הקיימת בעישון הסם. הוא הגיע באופן קבוע אל המפגשים ביחידה לגמילה ומסר בדיקות שתן אשר העידו כי הוא נקי מסמים. על כן הומלץ כי ימשיך לטפל בגמילה ביחידה.

החליט שירות המבחן להעדיף בעניינו של הנאשם את הפן השיקומי, זאת לנוכח השינוי בעמדתו של הנאשם לשימוש בסמים לצד יכולתו להיתרם מההליך הטיפולי הודות לשיתוף הפעולה מצדו והימצאות הבדיקות הנקיות מסם. זאת בכדי שיתאפשר לו להמשיך ולפרנס את משפחתו.

שירות המבחן המליץ כי יוטל על הנאשם צו מבחן למשך תקופה של 18 חודשים כמו גם של"צ בהיקף של 250 שעות ומאסר על תנאי – ממושך.

לחילופין הומלץ כי במידה ובית המשפט יחליט להטיל עליו מאסר בפועל – אזי ההמלצה של שירות המבחן היא להמר את העונש בעבודות שירות.

טיעוני ב"כ המאשימה –

בישיבת הטיעונים לעונש נטען על יד ב"כ המאשימה כי העונש ההולם נע בין שנה לבין שנתיים של מאסר בפועל והוא עתר להשית על הנאשם עונש בחלק העליון של המתחם. כמו כן בקש להטיל על הנאשם קנס כספי גבוה ומאסר ממושך על תנאי כמו גם פסילת רישיון למשך תקופה ארוכה.

בדיון שהתקיים מספר חודשים אחר כך טענה ב"כ המשימה כי מתחם העונש הינו גבוה מידי וכי ראוי לקבוע מתחם שינוע בין חצי שנה לשנתיים כאשר העונש המומלץ יעמוד על מאסר של שנה, מאסר על תנאי וגם פסילת רישיון נהיגה.

טיעוני ב"כ הנאשם

ב"כ הנאשם טען כי הנאשם הודה במעשיו וכך חסך זמן שיפוטי ולקח אחריות על מעשיו וטען כי כל המטרה של גידול הסמים היה לצורך צריכה עצמית.

ב"כ המאשימה ציינה את נסיבותיו האישיות של הנאשם בהקשר למצבו הכלכלי של הנאשם ושל משפחתו כמו גם למצבו הבריאותי של הנאשם ושל ילדיו. היא טענה כי מתחמי העונש אשר להם טענה ב"כ המאשימה הנם גבוהים מידי ביחס לעבירה ונסיבות ביצועה.

ב"כ הנאשם בקש לאמץ את ההמלצה של שירות המבחן כמו כן בקשה שלא לפסול את רישיון הנהיגה של הנאשם היות והנאשם מתפרנס משליחויות אשר אותם הוא מבצע על ידי קטנוע.

הנאשם הצהיר כי הוא מוכן לעבור הליכים טיפוליים והוא מוכן לשתף פעולה עם הממונה לביצוע עבודות שירות. בישיבת הטיעונים לעונש שהתקיימה במהלך הזמן הוא ציין את שביעות רצונו מההליך הטיפולי אשר אותו עובר.

הוא ציין כי מזה ארבעה חודשים שהוא עובד ומעביר את כל הכסף לגרושתו ולילדיו. הוא אף ציין כי הנפגעים העיקריים מההליך הפלילי אותו הוא עובר הם ילדיו והוא בקש את התחשבות בית המשפט על מנת שהם לא יסבלו ויפגעו יותר ממה שכבר נפגעו.

גזר הדין

להלן גזר הדין:

א.ארבעה חודשי מאסר בפועל לריצוי בדרך של עבודות שרות. הנאשם ירצה את עבודות השרות במועצה הדתית צפת, בכתובת – רח' הפלמ"ח 68, ת.ד. 1189, צפת.

הנאשם יועסק חמישה ימים בשבוע, 8.5 שעות עבודה יומיות.

ב.4 חודשי מאסר על תנאי, אולם הנאשם לא יישא עונש זה אלא אם יעבור במהלך תקופה של 3 שנים מהיום, על עבירות סמים שעניינם החזקה/שימוש בסמים שלא לצריכה עצמית.

ג.חודשיים מאסר על תנאי, ואולם הנאשם לא יישא עונש זה אלא אם יעבור במהלך תקופה של 3 שנים מהיום, על עבירות סמים שעניינם החזקה/שימוש בסמים לצריכה עצמית.

ד.צו מבחן לתקופה של שנה מהיום, במהלכם יעמוד הנאשם בפיקוח שרות המבחן ויבצע את כל אשר יוטל עליו. בית המשפט מסביר לנאשם כי במידה ולא ימלא אחר צו זה או יעבור עבריה נוספת יהיה צפוי לעונש על העבירה בגינה הוצא הצו ובית המשפט יכול לגזור את דינו מחדש.

ה.פסילה על תנאי מלקבל או להחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 3 חודשים, והתנאי הוא שלא יעבור עבירות סמים במשך תקופה של שנתיים מהיום."

 

המשפט הצבאי ברובו הינו משפט פלילי, הוא מתחיל מתלונה במשטרה הצבאית (מצ"ח), לאחר מכן חקירה ובמדית הצורך החשוד יזומן לבירור. בסיום החקירה מצ"ח תעביר את המסקנות שלה לפרקליטות הצבאית והם יחליטו האם להגיש כתב אישום או לא, במידה והוגש כתב אישום ההליך ינוהל בדיוק כמו הליך פלילי אזרחי בבית הדין הצבאי. במידה ונתפסתם תחת השפעת סמים או החזקתם בזמן שירותכם הצבאי עליכם להיוועץ בעורך דין צבאי מקצוען כיוון שזהו תחום ייחודי ורגיש המצריך בקיאות, ידע וניסיון רב בתחום.

 

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ