מהו חוק המזומן? במי הוא פוגע ועל מי הוא מגן?
כותב: לוליק אסל פורסם ב: כללי 3.02.21, 15:45

עבירות הלבנת הון ודרכי התמודדות

עבירות של הלבנת הון הן לא רק עבירות של הצווארון הלבן אלא גם עבירות של ארגוני פשיעה "המכבסים" את הכספים שלהם. במקרים אחרים, העבירות קשורות לטעויות של תשלום מיסים והצהרות הנעשות בתמימות. מה עושים כדי להתמודד עם הלבנת הון? על כך – במאמר הבא.

מהי הלבנת הון?

עבירות הלבנת הון הן נחלתם של ארגוני פשיעה לצורך "כיבוס" כספים, הסוואת כספים או רכוש שמקורו מפשיעה או רווח שאינו חוקי. הכסף שאותו הרוויחו שלא ביושר הפושעים, מטופל על מנת שיהיה "כשר" על פי החוק. על אף זאת, גם אנשים מן היישוב מלבינים כספים. כך למשל, קבלת כסף ללא דיווח למס הכנסה, פיצול ההפקדות הכספיות, זיוף מסמכים או חשבוניות וכד'. לא פעם התגלה מנהל כספים שמעל והלבין כספים או בנקאי  שגנב מחשבונות של לקוחות כספים והלבין אותם וכד'.  

מה העונש על הלבנת הון?

הלבנת הון היא פעולה שאינה חוקית בארץ ובעולם כולו ולפיכך העונש עליה חמור. בהתאם לחומרת הדין העבריינים עלולים לקבל מאסרים בפועל וקנסות גבוהים. אנשים הפועלים מתמימות כאשר לא ביצעו למשל תיאומי מס או לא הצהירו על כספים שקיבלו או על נכסים שרכשו להתרחבות העסק עשויים לא להיות מודעים שעברו עבירה של הלבנת הון או העלמת מס וייתכן שהעונש שיקבלו יהיה קל יותר בהתאם להוכחות ובמידה ויסתייעו בעורך דין פלילי. החוק בישראל מחמיר מאוד בעיקר שמדובר על סכומי כסף גבוהים או על הלבנת כספים ארוכת טווח. גם החקירה של החשודים מעמיקה ומתישה. כאשר מדובר על חברה או עסק יבדקו את כל הקשור ניהול תזרים המזומנים של החברה, הרכבים שלה, המניות, ההלוואות הבנקאיות, האשראי, נכסי הנדל"ן ועוד, כדי למצוא את הוכחות לחשדות.

כיצד ניתן להתמודד עם חקירת הלבנת הון?

בין אם לחברה יש חשב כלכלי או חשב שכר, צריכה להיות ביקורת חיצונית על מנת שהחברה לא תגיע למצב של העלמת מס או חשד להלבנת הון. באמצעות מנהל כספים לחברות או ניהול כספים במיקור חוץ ניתן לקבל שירותים של אקטואר פיננסי העוקב אחר כל ההכנסות וההוצאות של החברה, מעריך את שוויה ואת שווי הנכסים והכספים שלה ובאמצעות כלים סטטיסטיים מתעד את כל הפעולות ומשמש כגב לחברה. זהו למעשה פיקוח חיצוני בו נעזרים תאגידים וחברות כדי לזהות התנהלות כספית לא כשרה. ביחד עם זאת, המיקור מסייע לחברות לנהל את הכספים שלהן בצורה היעילה ביותר ויכול להפחית עלויות של חשבים פיננסיים המועסקים בהן. חברות יכולות אף לקבל שירותים גלובליים כמו סיוע ותמיכה במערכות הפיננסיות, תכנית לתחזית עסקית, דוחות חודשיים, ניהול תזרים מזומנים, פעולות מיסוי, פיקוח על הנהלת החשבונות של החברה, דוחות פנימיים וחיצוניים, יצירת קשר עם מוסדות ממשלתיים, אומדן שווי חברה לצורך הלוואה או מיזוג, חיובים, גביה וכן הלאה.

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ