התנגדות לצוואה- הסיבות וההליכים הנדרשים
עורך דין לוליק אסל כותב: עורך דין לוליק אסל פורסם ב: כללי 28.01.17, 17:07

התנגדות לצוואה- הסיבות וההליכים הנדרשים

ישנם מקרים אשר בהם היורשים עשויים להתנגד לצוואה בשל מגוון סיבות כמו למשל:

  • הצוואה נערכה תחת השפעה בלתי הוגנת
  • אחד מהיורשים או מהנהנים על פי הצוואה, נטל ולקח חלק מעשייתה  
  • הוכח כי המצווה לא היה בדעה צלולה ומיושבת בעת עריכת הצוואה
  • נמצאו פגמים בצוואה
  • המנוח הותיר צוואה מאוחרת

ועוד כהנה וכהנה. טענות אלה מביאים את מתנגדי הצוואה להגיש התנגדות לצוואה. תקנה זו היא על פי חוק 19 לתקנות הירושה התשנ"ח-1998. על פי תקנה זו ההתנגדות תוגש לרשם לענייני ירושה ואילו הדיון למתן התנגדות זו, ייערך בביהמ"ש לענייני משפחה. יש להמציא עותקים מספיקים עבור ביהמ"ש, המבקש ועבור כל בעל דין אחר, לרבות יורש או כל צד המעוניין בהגשת ההתנגדות לצוואה.

הליך הגשת התנגדות לצוואה

הליך התנגדות לצואה הינו מורכב ודורש התחשבות בכל האלמנטים אשר עשויים לגרום לביטול הצוואה ולהתנגדות לקיומה. כתב ההתנגדות לקיום הצוואה, יכיל את הטענות שעל פיהן מבוקש לפסול את הצוואה או לדחות את הבקשה לקיומה. יש לצרף תצהיר לבקשה, אשר מאמת את העובדות הכלולות בה. לאחר קבלת המסמכים, רשם הירושות יעביר את בקשת ההתנגדות לבית המשפט לענייני משפחה, לשם ניהול ההליך המשפטי בה.

יש לפרסם בעיתון את ההתנגדות לצוואה ולהמתין 14 יום. יש לשלם אגרת בימ"ש   ולצרף בנוסף ייפוי כוח אם המבקש מיוצג ע"י עו"ד לענייני צוואות.

החשיבות של הקפדה על הזמנים בהגשת התנגדות לצוואה היא מכרעת

קיימת חשיבות מכרעת לגבי המועד ולוחות הזמנים בהגשת התנגדות לצוואה והכוונה היא, שבועיים מיום פרסום הבקשה לצו קיום הצוואה. כאשר מגישים את ההתנגדות לבקשה, רשם הירושות, רשאי יהיה  להאריך את זמן הגשת ההתנגדות. יש לשים לב לעיתונים היומיים ולברר אם פורסמה מודה בדבר התנגדות לצוואה, היות ולרוב, זוכה יקבל דואר רשום לביתו בדבר קיום צוואה אבל קרו מקרים שדואר זה לא הגיע לזוכה ולכן יש לשים לב לעיתו, על מנת להספיק ולהגיש בזמן התנגדות לצו קיום הצוואה..

מילון מונחים

ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

054-4629296
עקבו אחרינו בטוויטר
עקבו אחרינו בפייסבוק
לייעוץ בוואצאפ