הסדר מותנה או ביטול כתב האישום
כותב: לוליק אסל פורסם ב: כללי 8.08.21, 12:31

עבירות מס ערך מוסך שחשוב שתכירו 

מס ערך מוסף המוכר יותר בקיצור שלו – מע"מ, הוא מס עקיף המוטל על כל עסקה אשר בוצעה בישראל, על יבוא סחורה לגבולות המדינה ועל מתן שירותים שונים. בשל שכיחות המס ונגיעתו לכל אזרח ועסק בישראל, גם עבירות המס הם תופעה שכיחה למדי, לעיתים בכוונת מכוון ולעיתים בשל אי ידיעת החוק על בוריו. מהי בדיוק הגדרה של עבירת מס, מהם סוגי העבירות השונים ומה יש לעשות במצב בו החלה נגדכם חקירת מס? כל התשובות ועוד, במאמר הבא. 

מהי עבירת מע"מ? 

נכון לשנת 2021 שיעור מס הערך המוסף עומד על כ-17% מסכום כל עסקה המחויבת במס. הכנסות המדינה מגביית מע"מ בשנה שהיא לא שנת קורונה יכולים להגיע גם לכ – 100 מיליארד שקלים ואף מעבר. הנתון האחרון הופך את מס הערך המוסף לאחד המיסים הנפוצים בישראל ולאחת ממקורות ההכנסה העיקריים של אוצר המדינה. עבירת מס ערך מוסף מוגדרת כניסיון התחמקות מתשלום המס, ניסיון להפחתה בתשלום המס או ניסיון לקבלת החזר מס שלא במסגרת פעולות חוקיות, משפטיות וחשבוניות מקובלות. 

סוגי עבירות המע"מ

מערכת החוק הישראלית מבחינה בשני סוגים של עבירות מס ערך מוסף:

 

 • עבירות טכניות – עבירות מסוג זה נחשבות לפחות חמורות מבחינת החוק ומבחינת העונשים שהן עלולות לגרור. מהותן בטעות טכנית אשר בוצעה בניגוד להוראות של מס ערך מוסף, אך לא בכוונת זדון או בכוונת מכוון. ברשימת העבירות הטכניות ניתן למצוא בין היתר עבירות דוגמת: איחור בהגשת דוחות שנתיים, ניהול פנקסים לא תקין או ניהול חסר, רישום תקבולים לקוי, אי סדרים בהנפקת חשבוניות ועוד. 

 

 • עבירות מהותיות – עבירות אלו הן קשות בהרבה והחוק מתייחס למבצעים שלהן בחומרה. עבירה מהותית מבוצעת מתוך כוונה פלילית ומתוך רצון להתחמק מתשלום של שיעור המס המלא. עבירה הנחשבת לעבירת מע"מ מהותית יכולה להיות: הסתרת מידע או מתן מידע כוזב לרשויות, הפקה של חשבוניות מס מזויפות, דיווח על הוצאות שלא כדין, מחיקה של דוחות ועוד. 

העונשים בגין עבירות מע"מ 

הרשעה בגין ביצוע של עבירת מס ערך מוסף עלולה לגרור עונש מאסר של עד כ-7 שנים ו/או קנס כספי העלול להגיע עד למיליוני שקלים. כאמור, ישנם הבדלי ענישה בין ביצוע עבירה טכנית או עבירה מהותית, כאשר החוק מתייחס לביצוע עבירה טכנית כטעות מנהלית ולעבירה מהותית כעבירה פלילית הנעשית בכוונת תחילה. לכן, חומרת הענישה תיקבע לפי אופי העבירה ומידת החומרה שלה. 

מה ניתן לעשות במקרה של חקירה נגדכם? 

לחוקרי המע"מ סמכויות רבות, בין היתר בכוחם לזמן לבדיקה, דיון או חקירה מידיים, לפתוח בהליך חקירה פלילי תחת אזהרה ואף להכניס עוסק למעצר ובהמשך למאסר. התמודדות אל מול הליך חקירה שכזה ללא ליווי מקצועי של עורך דין מע"מ המתמחה בתחום עלולה להסתיים בקנס כספי גבוה ואפילו בעונש מאסר ממושך. עורך דין מע"מ מיומן מכיר את החוק על בוריו, את אופן ההתנהלות הנכון מול רשויות האכיפה וכיצד לנהל את ההגנה בצורה המיטבית. רצוי מאוד לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי או עורך דין מע"מ עם ניסיון רב והכרות מעמיקה עם רשויות המסים, שכן חקירת מע"מ היא עסק רציני מאוד לו יכולות להיות השלכות כבדות משקל. יש מי שטוען וכנראה שבצדק, שאם הוזמנתם לחקירת מע"מ על רקע מהותי אז הסיכויים שלכם לצאת זכאים אינם גבוהים, ולכן כדאי מאוד להצטייד בטובים ביותר.

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ