חקירת משטרה
כותב: עורך דין לוליק אסל פורסם ב: כללי 11.03.19, 13:27

חקירת משטרה

כל תהליך פלילי מורכב משורה של צעדים ותהליכים שונים של רשויות החוק. השלב הראשוני והחשוב ביותר שקובע האם יש בכלל בסיס לחשדות הוא השלב בו הגוף החוקר בודק האם בוצעה עבירה פלילית ובמידה ואכן בוצעה, מי ביצע אותה. יש מספר לא מבוטל של גורמי חקירה פוטנציאליים הרשאים לבצע את שלב החקירה אך הגוף האחראי על מרבית החקירות הפליליות הוא משטרת ישראל.

חקירה במשטרה היא בהחלט אירוע משפטי משמעותי מאוד בעל השלכות עתידיות מרחיקות לכת וכזו שיכולה להשפיע באופן ישיר על המשך התהליך הפלילי והמשפטי, הגשת כתב אישום או רישום פלילי פוטנציאלי.

לצערנו, אנחנו נתקלים לא פעם בנחקרים המזומנים לחקירת משטרה ובשל הלחץ הרב מהמעמד הלא נעים הזה,ואי התייעצות עם עורך דין פלילי נוהגים בחוסר שיקול דעת המתבקש במצבים כאלה ועושים טעויות שיכולות לעלות להם ביוקר בסופו של דבר.

אספנו עבורכם מספר שאלות נפוצות עם תשובות רלוונטיות שעולות מחשודים שקיבלו זימון לחקירה משטרתית, במיוחד כאלו הנחקרים בפעם הראשונה:

מה ההבדל בין "נחקר באזהרה" לבין "עד" בחקירה משטרתית?

מבחינה חוקית, המשטרה יכולה לזמן אתכם לחקירה בשני מעמדים שונים:

עד – במידה ואתם נחקרים כעדים אתם לא מוגדרים כחשודים ולכן כל עוד אתם בסטטוס של עד החקירה לא תותיר רישום פלילי.

נחקר באזהרה – אם אתם מזומנים לחקירה כ"נחקרים באזהרה" יש למשטרה חשד שביצעתם עבירה פלילית ולכן אתם מוגדרים כחשודים ויכולים לסיים את התהליך המשפטי עם רישום פלילי.

למה שלב החקירה קריטי וחשוב לקו ההגנה העתידי?

בחקירה משטרתית כאמור המשטרה מנסה להבין בצורה טובה יותר את הפרטים של המקרה , לבדוק האם אכן בוצעו עבירות ולאסוף כמה שיותר ראיות והודאות על מנת שישמשו את הפרקליטות בהמשך. מבחינת לוחות זמנים, לאחר שלב איסוף כל הראיות , קצין משטרה בוחן את ממצאי החקירה ומחליט האם לדעתו (על בסיס הראיות והחקירה) יש הצדקה להגשת כתב אישום כנגד הנחקר.

חקירה משטרתית היא חשובה במיוחד ומשפיעה רבות על תוצאות ההחלטה הסופית או קו ההגנה העתידי משום שבמהלך החקירה , לרוב זו הפעם הראשונה בה החשוד נותן את גרסתו בפני הרשויות ואת הטעונים וההסברים שלו כנגד האשמות העומדות נגדו.

במידה ולא תחליטו בסיוע עורך דין על קו הגנה לפני החקירה המשטרתית, אתם יכולים לבצע טעות מכרעת שתוכל להוביל אתכם לבעייתיות גדולה בהמשך.

למה חשוב להיוועץ עם עורך דין פלילי כבר לפני החקירה?

עורך דין פלילי מנוסה יכול להיות ההבדל המכריע בסופו של דבר על תוצאות החקירה שלכם.  עו"ד פלילי הוא בדרך כלל שועל קרבות ותיק בתחום  ויכול  לעזור לך בצורה הטובה ביותר על בסיס המקרה הייחודי שלך. זכרו שלעורכי דין פליליים שחיים את התחום יש יתרון משמעותי בהערכה נכונה של החשדות שעומדים נגדכם ויכולים לתת לכם מראה מדוייקת ומהימנה שתוכל לעזור לכם להחליט על נקיטת פעולות משפטיות עתידיות.

בנוסף, ייעוץ של עורך דין פלילי יעזור לכם להגיע מוכנים הרבה יותר לחקירה ולתרחישים השונים העלולים לצוץ במהלכה, לדעת מה טכניקות החקירה של החוקרים, והכי חשוב, להגיע בטוחים ורגועים הרבה יותר למעמד המלחיץ הזה.

עורך דין פלילי יבסס ביחד עמכם את קו ההגנה הראשוני שלכם שאותו תציגו במהלך החקירה, יעזור לכם להימנע ממוקשים פוטנציאליים  וידאג למצות את מלוא זכויותיהם לאורך כל התהליך.

למעשה, גם רשויות החוק מודעות לחשיבות הרבה של עורך דין בתהליך ועל פי סעיף 32 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים, תשנ"ו-1996) על החוקר ליידע אתכם על זכותכם להיוועץ או לשכור את שירותיו של עורך דין ולאפשר לכם לעשות זאת במידה ואתם מעוניינים ללא כל עיכוב.

כמה זמן נמשכת חקירה משטרתית?

במידה ואתם נחקרים תחת "אזהרה", המשטרה יכולה לעכב אתכם לאורך 3 שעות או ל6 שעות בנסיבות מיוחדות. במידה ואין למשטרה "חשד סביר" שביצעתם איזשהי עבירה אתם עקרונית משוחררים לאחר 3 שעות( שוב, תלוי באישורים מיוחדים ונסיבות מיוחדות)

חקירה משטרתית

מה לא כדאי לעשות במהלך החקירה?

אנחנו יודעים שחקירה משטרתית היא חוויה מנטלית לא פשוטה, אך עם זאת חשוב לשמור על מספר כללים שימנעו ממכם בעיות בהמשך.

 • לעולם אל תתחצף לחוקרים, דבר בכבוד גם אם מטיחים בך האשמות חסרות שחר
 • אל תתנשא או תפגין איזושהי תחושת עליונות על החוקרים
 • יכול מאוד להיות שמצוטטים לך בחקירות מסוימות, אל תפנה לגורמים אחרים במהלך החקירב וכמובן שלא לאיים על אף אחד
 • אל תשמיד כל ראיה או מסמך רלוונטי, גם אם לדעתך הם יכולים להפליל אותך בסופו של דבר
 • רוצה לדבר עם מישהו על השאלות ששאלו אותך או על החקירה שלך? דבר רק עם עורך הדין שלך!

 איך כדאי לענות לחוקרי המשטרה בצורה חכמה ונכונה?

 חשוב מאוד לענות לחוקרים בצורה ממוקדת ישירה ומכובדת. חשוב לזכור שכל מילה או מידע שאתם מוסרים הוא בעל השפעה כבדה ומשמעותי מאוד להמשך החקירה הכללית והתהליך הפלילי המתנהל נגדכם. לכן,ענו לחוקרים בצורה ממוקדת, ישירה ומכובדת. אל תנחשו או תגידו דברים שאתם לא בטוחים בהם במאת האחוזים. כמובן שלעולם אל תשקרו לחוקרים במהלך חקירה.

 מה יכולים החוקרים לעשות במסגרת חקירה משטרתית?

החוקרים יכולים לבצע שורה של צעדים או מהלכים במסגרת החקירה, ביניהם עימות עם חשודים או עדים והצגת ראיות כגון מסמכים וקבצים רלוונטים לחקירה.  בנושא זה חשוב להזכיר שעורך דין פלילי יודע בדיוק מה "גבולות הגזרה", מה מותר ומה אסור לחוקרים לעשות ולכן יכול לעמוד על זכויותיהם במהלך החקירה.

מה אסור לחוקרים לעשות?

בראש ובראשונה, אסור לחוקרי המשטרה למנוע ממכם את הזכות להיוועץ עם עורך דין. כמו כן, אסור לחוקרים לעכב אתכם מעבר לזמן המוגדר בחוק, וכמובן שאסור להם לפגוע בכם מילולית או פיזית, ותחת איסור זה נכללת גם הגדרת האיסור  "לחץ בלתי סביר"-  איומים, מניעת שינה/אוכל או שתייה או הטחת שאלות רבות ברצף ללא אפשרות מענה סבירה.

מה כדאי לעשות עם קבלת ההודעה על חקירה משטרתית?

מיד לאחר קבלת ההודעה על החקירה המשטרתית הצפויה, רצוי מאוד עבורך שהטלפון הבא שתבצע הוא הטלפון לעורך דין פלילי. מרגע קבלת ההודעה אתה בעצם נכנס למצב משפטי אחר שיכול להסתיים במקרה הגרוע ביותר מאחורי סורג ובריח. אל תזלזל לרגע בחקירה גם אם אתה משוכנע בחפותך.

מה קורה לאחר סיום החקירה ?

החקירה המשטרתית שבה אתה נוטל חלק היא רק צעד אחד בשורה של מהלכים שהמשטרה מבצעת על מנת לגבש תשתית ראייתית כנגד החשדות בתיק. לאחר העברת חומרי החקירה והראיות לפרקליטות או לתביעה המשטרתית ( תלוי בסוג התיק ) ולאחר גיבוש תשתית ראייתית מספקת רשאית התביעה להגיש כתב אישום.

במקביל, התיק יכול להיסגר בשל חוסר ראיות, חוסר אשמה, חוסר עניין לציבור, או סגירת התיק בהסדר מותנה.

לסיכום,

חקירה משטרתית היא בהחלט לא נעימה ויכולה להיות מלחיצה מאוד ולגרום לכם לבצע טעויות יקרות העלולות לסבך אתכם. חשוב להיוועץ עם עורך דין פלילי עם קבלת הזימון לחקירה על מנת לצמצמם את טווח הטעויות האפשרי שלכם, לקבוע אסטרטגיית הגנה ולהכין אתכם בצורה אופטימלית לחקירה. אל תזלזלו לרגע בחקירה משטרתית גם אם אתם בטוחים בחפותכם.

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ