בדיקת פוליגרף
כותב: לוליק אסל פורסם ב: כללי 8.11.20, 10:35

האם מומלץ לבצע בדיקת פוליגרף בשלבי חקירה?

שיקולים שונים שמלווים חקירה משטרתית יכולים להכריע בשאלה האם לבצע בדיקת פוליגרף. במאמר הבא נציג את השיקולים המרכזיים, את היתרונות של בדיקה מן הסוג הזה ואת האופן שבו היא מתבצעת

בדיקת פוליגרף דורשת מקצועיות

בדיקת פוליגרף נחשבת כלי יעיל ולא פולשני שבו אפשר להשתמש על מנת לברר מה רמת האמינות של הנחקר. בין היתר, מבחני אמינות מן הסוג הזה משולבים בשוק הפרטי והעסקי והם כמובן מהווים חלק בלתי נפרד מארגז כלי החקירה של המשטרה. מצד שני, לא כל פוליגרף מגיע לאותה רמת אמינות ויש גם משמעות גדולה לשאלה באיזה מכון פוליגרף הבדיקה בוצעה.

באופן כללי, המטרה העיקרית של בדיקת פוליגרף היא לסייע באופן משמעותי לחקירה. אם רוצים להשיג סיוע כזה, צריך לבדוק למלא את התנאים המקדימים ולערוך בדיקת פוליגרף אפקטיבית. בדיוק כאן גם נכנסים לתמונה בעלי מקצוע של מכון פוליגרף, כי הם מטבע הדברים מכירים טוב יותר מכל אחד אחר את התנאים המקדמיים הנדרשים.

היתרונות של פוליגרף בחקירה משטרתית

המשטרה יכולה וצריכה להפעיל סוגים שונים של מבחני אמינות על מנת לסיים את החקירה באופן משמעותי. במקביל, על המשטרה לדאוג שהממצאים יהיו קבילים בבית המשפט – או לכל הפחות יסייעו להם לבסס טענות מסוימות לגבי הנאשמים והחשודים.

בפועל, בדיקת פוליגרף מתבצעת במקרים של חשוד בביצוע עבירה וכדי להחליט האם בכלל לבצע חקירה מקיפה יותר. במקביל, יש נסיבות שבהן מומלץ לבצע בדיקת פוליגרף בשלבי חקירה של עדים. אז למרות שהעדים לא נאשמים בביצוע העבירה, מכון פוליגרף מקצועי יכול לספק אינדיקציה מעולה לאמנות הטענות שלהם.

הבדלים בין מבחני אמינות

בדיקת פוליגרף היא לא הכלי היחידי שבו משתמשים במשטרה על מנת לברר את רמת האמינות של העד או החשודים. לצד העובדה שבדיקת פוליגרף בכלל לא משמשת אלטרנטיבה לחקירה אלא רק כלי מסייע, על המשטרה להשתמש בעוד כלים: שיחות עם החשודים והעדים, לחץ פסיכולוגי, איסוף עדויות וכן הלאה.

במילים אחרות, לחוקרי משטרה יש את הסמכות להחליט מתי ואיך להפעיל בדיקת פוליגרף או סוגים שונים של מבחני אמינות נוספים. כל עוד החוקר עושה עוד לפני בדיקת הפוליגרף את כל הפעולות החקירתיות הנדרשות, אין שום סיבה לוותר על הכלי הזה. לאחר מכן, ניתן להשתמש בתוצאות הבדיקה על מנת לאמת או להזים את הטענות של החשוד או את האליבי שלו.

כמו כן, בדיקת פוליגרף יכולה להצטרף לממצאים של גביית עדויות מהמעורבים ולבדיקות מעבדה שגם נחשבות קבילות כראיה משפטית. בחקירה משטרתית מקיפה, משתמשים בכלי של פוליגרף כאינדיקציה ומבססים את שאר הממצאים עם תפיסת מוצגים וכדומה. אז המסקנה היא שמומלץ לבצע בדיקת פוליגרף בשלבי חקירה כי אין מה להפסיד, אבל צריך לדאוג לעשות אותה נכון ובגיבוי בעלי מקצוע.

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ