ייצוג בבית דין רבני
כותב: felix פורסם ב: כללי 27.11.22, 17:53

ייצוג בבית דין רבני

בישראל, ענייני גירושין ונישואין נערכים רק בבית הדין הרבני.

לבית הדין הרבני סמכות עליונה בנוגע להליכי הגירושין והנישואים עצמם שנערכו דרך הרבנות הישראלית והוא לרוב אחראי על כלל הנושאים הקשורים לגירושין ולנישואין.

בכך, ייצוג של עורך דין בבית הדין הרבני הינו שונה מייצוג בבית משפט לענייני משפחה ולכן נדרשת התאמה ספציפית בעניין.

 

גם בבית משפט לענייני משפחה וגם בבית הדין הרבני אנשים שרוצים לקבוע דיון עושים זאת באמצעות ייצוג שלהם על ידי אדם המורשה בכך.

בבתי משפט אזרחיים העיקרון הוא שהייצוג נעשה באמצעות עורך דין מוסמך. לעומת זאת, בתי דין רבניים אינם מחייבים ייצוג על ידי בעל סמכות משפטית.

כלומר, אדם יכול להיות מיוצג על ידי עורך דין מורשה או על ידי טוען רבני, שהוא אדם שעבר קורס טוען רבני ומוסמך לייצג בבית הדין הרבני. 

מי הוא הטוען הרבני?

כאמור, לטוען רבני יש סמכות ייצוג רק בפני בית הדין הרבני בתחומי המשפחה והגירושין.

למעשה יש לטוען הרבני תפקיד מקביל לזה של עורך דין. לטוען הרבני ידע נרחב בענייני הלכה ובכל הקשור לדיני משפחה הנהוגים כיום במדינת ישראל.

כדי לקבל רישיון לייצג בבית הדין הרבני, על הטוען הרבני ללמוד ארבע שנים במוסד המוכר על ידי הרבנות ולעמוד במבחני הכשרה מורכבים.

גם נשים כיום יכולות  להיות טוענות רבניות.

דבר אשר מאפשר ייצוג הולם ושיוויוני לנשים רבות אשר מגישות בקשות לבית הדין הרבני כיוון שבעבר רווחה הטענה כי בית הדין הרבני נוטה לטובת הגברים והנשים נשארות מאחור. 

ההבדל בין הטוען הרבני לעורך דין לענייני משפחה

עצם ההכשרה של עריכת הדין היא שונה מזו של טוען רבני.

התפקידים שונים במהותם וההבדל העיקרי בין השניים טמון במערכת הדינים לפיה בעל התפקיד מתנהל. ב

עוד עורך דין המתנהל בבתי משפט אזרחיים פועל על פי חוקי המדינה, הטוען הרבני פועל על פי כללי ההלכה היהודית.

כך, למרות שלעורך דין סמכות לייצג בשני מוסדות השיפוט, אין ספק שלטוען הרבני יש יתרון מובהק בבית הדין הרבני בשל הבנתו הרחבה בתחום.

עם זאת, הטוען הרבני מוגבל לבית הדין בלבד ולכן ייצוג כפול על ידי עורך דין בבית המשפט וטוען רבני בבית הדין מהווה טרחה ומייקר את העלויות.

לכן במידה ואתם צריכים לפנות גם לבית המשפט לענייני משפחה וגם לבית הדין הרבני, הפתרון האידיאלי יהיה ייצוג על ידי עורך דין אשר בקיא מאד בענייני גירושין ובהליכים בבית הדין הרבני שיוכל להעניק לכם ייצוג הולם גם בין כותלי בית הדין הרבני וגם בבית המשפט לענייני משפחה.

קיימים גם עורכי דין אשר עברו הסכמה להיות טוענים רבניים. במקרים כאלה כדאי להיעזר בהם שכן הם בעלי הידע הנרחב ביותר גם בייצוג מול בית הדין הרבני וגם מול בית המשפט לענייני משפחה.

"מרוץ הסמכויות"

המצב בו ניתן לגשת גם לבית הדין הרבני וגם לבית המשפט לענייני משפחה בנושאים שונים הקשורים לגירושין הביאה לתופעה המכונה "מרוץ הסמכויות".

כלומר, מי שפונה למוסד הנוח לו קובע את "סדר היום" של הסכסוך, את אופיו, ויש להניח כי התוצאה שתתקבל תהיה לשביעות רצונו.

הדבר גרם למעין תחרות בין עורכי הדין לענייני משפחה לבין הטוענים הרבניים.

חשוב לציין כי לא משנה באיזה ייצוג או מוסד תבחרו לערוך בו את עניינכם, וודאו רק שמדובר בהתאמה המיטבית עבורכם ועבור הנושא בו אתם צריכים טיפול כדי להימנע מטרחה כפולה ועתירה נוספת. 

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ