משפטי
כותב: לוליק אסל פורסם ב: כללי 12.10.21, 22:59

ייצוג עמותות בעת משפט פלילי

הדין בישראל, כידוע, מורכב משני חלקים עיקריים. דין אזרחי ודין פלילי. הדין האזרחי מתייחס לתביעות שבין אדם לאדם, אדם לארגון או בין ארגון לארגון. מהות הדין האזרחי, בדרך כלל, הוא להתעסק בנושאים הקשורים להיבטים של נזקים, חוזים, והיבטים אחרים אשר מגולמים באופן כספי, כך או אחרת.

לעומת זאת, הדין הפלילי מתייחס למצבים בהם המדינה היא התובעת, כשהנתבעים יכולים להיות אזרחים, רשויות, חברות ועוד. הדין הפלילי עוסק במגוון רחב של נושאים, והענישה יכול להיות מגולמת גם באופן כספי וגם במאסרים בפועל.

מה הקשר בין עמותות לדין הפלילי?

גורם אחד שיכול למצוא את עצמו מתמודד עם תביעות פליליות, קרי תביעות מצד המדינה, הן עמותות. מדובר על ישות הפועלת מתוקף חוק העמותות. החוק מגדיר בצורה ברורה, מה זו עמותה, איך היא פועלת, כיצד היא אמורה להתנהל, איך אמורים לרשום אותה, מי יכול להיות חבר בה, מה הזכויות והחובות של כל חבר ומה הזכויות והחובות של העמותה עצמה.

כל עמותה, בכל תחום שהוא, היא ישות משפטית לכל דבר. כלומר, היא פועלת מתוקף חוק כאמור, פועלת על פי חוקה ותקנון מוגדר, וכן בתור ישות משפטית העומדת בפני עצמה, אפשר להגיש נגדה תביעות ולהעמיד אותה לדין. כאשר יש הפרדה בין החברים לבין היותם אנשים פרטיים (למשל, אם מגישים תביעה כספית נגד העמותה, זה לא אמור לפגוע בחברים באופן פרטי בהכרח).

עורך דין עמותות אמור לייצג את העמותה, בכל שלב ושלב, החל משלב ההקמה, כתיבת התקנון והחוקה, כינוס ורישום, בחירת חברים והנהלה, גיוס כספים וכלה באופן שוטף, זאת על מנת שהעמותה תפעל בצורה חוקית. אם חס וחלילה יש החלטה להעמיד לדין פלילי את העמותה, אזי שעורך הדין אמור לייצג אותה בהליך זה.

כיצד עורך דין עמותות יכול לעזור בהליך פלילי?

כמו כל ארגון או חברה עסקית, כך גם עמותות עלולות למצוא את עצמן מסתבכות עם הדין הפלילי. זה יכול לקרות מסיבות שונות. החל מניהול דוחות כספיים בצורה לא חוקית, גניבה, מרמה, שימוש לא חוקי במשאבים, שימוש בעמותה לצרכים לא חוקיים ועוד.

עורך דין עמותות, מעבר לעובדה שהוא עוזר לה להתנהל ביום יום באופן חוקי, וכן עוזר לחבריה לקיים את התקנון שלה כפי שהם התחייבו, הרי שהוא יכול לעזור לעמותה גם להתמודד עם מקרים ומצבים בהם היא חשודה בביצוע עבירות פליליות. חשוב לציין, כל גורם בעמותה, בפרט מנהלי העמותה, יכולים להיעזר בשירותיו אם הם חשודים בביצוע עבירה, במסגרת עבודתם בעמותה.

עורך דין עמותות אמור לייצג את העמותה וחבריה, בין אם זה מול המשטרה בעת החקירה ובין אם זה בשלבים מתקדמים יותר של התהליך, אל מול הפרקליטות ולאחר מכן בהליך המשפטי עצמו. הכל במטרה לעזור ולזכות את אנשיה מכל חשד לביצוע עבירה פלילית.

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ