תאונת דרכים פלילית
כותב: עורך דין לוליק אסל פורסם ב: כללי 5.05.24, 11:33

תאונת דרכים כאירוע פלילי

מהי תאונת דרכים כאירוע פלילי?

תאונת דרכים הופכת לאירוע פלילי כאשר מתרחשת הפרה חמורה של חוקי התנועה, אשר חורגת מעבר לרשלנות רגילה. בעוד תאונה אזרחית נובעת לרוב מחוסר זהירות או טעות אנוש, תאונה פלילית מאופיינת על ידי התנהגות מכוונת, פזיזה או אף זדונית של הנהג. ההבדל המהותי טמון ביסוד הנפשי – בתאונה פלילית, הנהג פעל מתוך מודעות לסכנה ובחר להתעלם ממנה.

מה הופך תאונת דרכים לאירוע פלילי?

ישנם מספר גורמים שיכולים להפוך תאונת דרכים מאירוע אזרחי לפלילי:

 • נהיגה בשכרות או תחת השפעת סמים – נהיגה במצב של שכרות או תחת השפעת סמים מהווה עבירה פלילית חמורה, ועלולה להוביל לעונשי מאסר ממושכים במקרה של גרימת תאונה.
 • נהיגה פרועה ומסוכנת – נהיגה במהירות מופרזת, בצורה רשלנית או תוך סיכון חיי הולכי רגל ונהגים אחרים, עלולה אף היא להיחשב לעבירה פלילית.
 • נהיגה ללא רישיון – נהיגה ללא רישיון תקף, או כאשר הרישיון נשלל או הותלה, מהווה עבירה פלילית. במקרה של גרימת תאונה במצב זה, הסיכון להליכים פליליים גבוה יותר.

חשוב לזכור כי במקרים מסוימים, גם אם בתחילה התאונה נחקרת כאירוע אזרחי, היא עלולה להפוך לפלילית אם מתגלות ראיות לאחת העבירות הנ"ל. לכן מומלץ תמיד להיוועץ עם עו"ד מומחה לתאונות דרכים כדי להבין את המצב המשפטי שלכם ואת הצעדים הנדרשים.

מה הם הסיכונים והעונשים האפשריים בתאונה פלילית?

הסנקציות בגין גרימת תאונה פלילית עלולות להיות חמורות ביותר. בהתאם לנסיבות ולתוצאות התאונה, הנהג עומד בפני סכנת מאסר של מספר שנים, שלילת רישיון ממושכת וקנסות כבדים. במקרים הקיצוניים של תאונות קטלניות, כאשר הנהג גרם ברשלנות או באדישות למותו של אדם, העונש המרבי עלול אף להגיע לעד 20 שנות מאסר.

מה הם זכויות הנפגע/ת בתאונה פלילית?

נפגעי תאונה פלילית זכאים לתבוע פיצויים בגין הנזקים שנגרמו להם, הן בהליך אזרחי והן כחלק מההליך הפלילי. בנוסף, החוק מקנה להם מעמד מיוחד בהליך הפלילי, הכולל בין היתר את הזכות להביע עמדה לעונש, זכות לעיין בחומר החקירה וכן איסור על הנאשם ליצור עימם קשר. חשוב לנפגעים לדעת כי הם זכאים לקבל סיוע וליווי אישי לאורך כל שלבי ההליך.

מתי ואיך מומלץ לפעול במקרה של היות מעורב בתאונה פלילית?

בין אם הייתם הנפגע או מי שגרם לתאונה, מומלץ לנקוט בצעדים הבאים:

 1. התקשרו באופן מיידי למשטרה ולשירותי החירום.
 2. תעדו את זירת התאונה – צלמו, רשמו פרטים ואספו עדויות.
 3. קבלו סיוע רפואי בהקדם האפשרי, גם אם הפגיעה נראית קלה.
 4. פנו בהקדם לייעוץ וייצוג משפטי על ידי עורך דין פלילי מנוסה.

חשיבות הייצוג המשפטי בתיקי תאונה פלילית

ייצוג משפטי הולם הוא קריטי בתיקי תאונות דרכים פליליות. מדובר בעבירות בעלות השלכות כבדות משקל, הן מבחינה פלילית והן מבחינה אישית וחברתית. הסיכונים כוללים עונשי מאסר ממושכים, הרס הקריירה והמוניטין. לאור המורכבות הראייתית והמשפטית, רק עורך דין פלילי מיומן יוכל לנווט נכונה את ההליך, להגן על זכויות החשוד או הנאשם ולהשיג את התוצאה המיטבית.

לסיכום

תאונות דרכים פליליות הן אירועים חמורים בעלי השלכות מרחיקות לכת. הן מאופיינות על ידי הפרה בוטה של חוקי התנועה, כגון נהיגה בשכרות או נהיגה פרועה. העונשים הצפויים כוללים מאסר, שלילת רישיון וקנסות כבדים. נפגעי תאונות פליליות זכאים לפיצוי ולזכויות נוספות בהליך הפלילי. במקרה של מעורבות בתאונה שכזו, בין כנפגע ובין כמי שגרם לה, חיוני לפנות בהקדם לסיוע משפטי מקצועי. רק ייצוג נכון יאפשר להתמודד עם הסיכונים ולצלוח את ההליך בצורה המיטבית.

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ