הקשר בין דיני עבודה לעבירות פליליות
לוליק אסל כותב: לוליק אסל פורסם ב: כללי 3.03.21, 10:06

3 נקודות חשובות בהינתן חשד לעבירת סמים

פקודת הסמים המסוכנים מכלילה בתוכה מספר רב של חומרים שאסורים על פי חוק להחזקה, צריכה, ובוודאי שלהפצה ברבים, אך מתוקף שינויי התקופה שחלו בעולם המערבי בכלל וכחלק ממנו בישראל, ישנם חומרים המוכללים בפקודה ההיא ושהפכו ממזמן למנת חלקם של חלקים נרחבים באוכלוסייה.

כתוצאה מכך, עומדים אזרחים רבים בפני אישום על החזקה ו/או צריכה של סמים, כאשר ההשלכות בעיקר בעבור עבירות שקשורות לקנאביס, עלולות לעתים להשית על הנאשם אישום פלילי וכתם שחור על המוניטין האישי שלו, כזה שעלול להצר את צעדיו גם בעתיד הקרוב והרחוק כאחד.

לפיכך, במאמר הקרוב ניגע ב- 3 נקודות חשובות בעבור כל מי שהואשם בחשד להחזקה בסם כלשהו, כאשר מודעות אודותן יכולה לשנות במידה רבה את חומרת האישום והסבירות להרשעה במסגרתו.

הקפדה על ההבדל בין צרכנות לשימוש עצמי

פקודת הסמים המסוכנים קובעת בעבור סמים רבים את כמות ההחזקה אשר מעבר לה המחזיק מוגדר כסוחר, ולאו דווקא כצרכן סמים. כאשר מדובר באחזקת סמים למטרות שימוש עצמי, הסתכלותו של בית המשפט היא מתירה יותר ונוטה לסיים את העניין בהפניה לטיפול שיקומי ולאו דווקא לעונשין כדוגמת מאסר או שלילת אמצעים מהנאשם.

כמו כן, חשוב לציין שגם לסוג הסם עצמו יש משקל קרדינלי בעת ניסוח ההסתכלות מצד הערכאה המשפטית, כאשר החזקה של סמים קלים יותר, כדוגמת סמי פיצוציות או קנאביס, תשית על הנאשם עונש קל לאין שאור מאשר החזקה בסמים קשים כדוגמת קוקאין, הירואין, קטמין, אקסטזי, ו- LSD.

אין לבצע הודאה בשעת המעצר

בנוסף לכך, נאשמים רבים שנתפסים כשבידם נמצא סם חשוד נופלים למניפולציות מצד גוף השיטור שעצר אותם ונוהגים להתבטא באופן שעלול ברמת סבירות גבוהה לבוא בעוכרם בעת עריכת דינם על ידי ערכאה משפטית.

כלומר, גם אם גורם האכיפה שעצר אתכם כשבידכם קיים סם מסוכן מפציר בכם להתוודות או להתייחס להחזקה בסם עצמו, אין לבצע הודאה או התייחסות שנועדה להתגונן ולסתור את ממצאיו, אלא לבקש לממש את הזכות להיוועץ בגורם משפטי כחלק מזכויות האזרח שקיימות לכם. 

הסיבה לכך היא שכל אשר תאמרו עלול ועתיד בהחלט לשמש כנגדכם, כאשר לפעמים התבטאויות שנעשו בעת לחץ ומבלי לתת את הדעת אודות השלכותיהן העתידיות עלולות להקשות על ההגנה ולהקשיח את מידת הענישה.

בחירת נציג משפטי בעל ניסיון וידע בפלילים

יתרה מכך, העובדה החשובה ביותר שעל כל אדם שנעצר כשבידו חומר החשוד כסם לדעת, היא שבעת הצורך לעמוד בפני דין חובה על הנאשם להיעזר בהגנה משפטית מותאמת ובעלת ניסיון ורקע בענף בו הוא מואשם. כלומר, כמו שחייל שנחשד בביצוע עבירה ייעזר בשירותיו של עורך דין צבאי, כך גם על אדם אשר שנתפס בעודו מבצע עבירה פלילית וכזו שיכולה לעלות לו בעונש מאסר בפועל, כמו גם בהכתמת המוניטין הציבורי שלו, להיעזר בבעל מקצוע מותאם שיכול לסייע לו לעבור את ההליך על הצד הטוב ביותר – ובנזק המינימלי.

 

מילון מונחים

ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

054-4629296
עקבו אחרינו בטוויטר
עקבו אחרינו בפייסבוק
לייעוץ בוואצאפ