כותב: c@digitouch.co.il פורסם ב: כללי 19.04.22, 13:27

נעשתה עבירה פלילית? כך תדעו איך לפעול

מרבית האנשים מן היישוב כלל לא ידעו שביצעו עבירה פלילית בשל אי היכרותם עם ספר החוקים. ואולם, ישנן פעולות מסוימות שייחשבו כעבירה פלילית, ואין נפקות לכך שאנו לא מכירים את החוק. אכן, קביעה זו יכולה לעיתים לתסכל, אך זהו המצב וצריך לתכנן כיצד להתנהל מרגע שנעשתה עבירה פלילית.

במדריך זה נסקור את הדברים שאליהם חשוב שתשימו לב במידה שנעשתה עבירה פלילית. 

מהי עבירה פלילית?

ישנן פעולות ומעשים שהכנסת החליטה להחריג כלגיטימיות, ואסרה עליהן. אלו עבירות פליליות. מדובר בפעולות שאם נבצען הרי שנעבור על החוק הפלילי ובהתאם תלווה לכך סנקציה, בין אם מדובר בקנס ובין אם במאסר, בהתאם לחומרת העבירה ולמה שנקבע בחוק. הכלל הבסיסי הוא שאין עבירה פלילית אלא אם היא כתובה על גבי חוק. כלומר, לא ניתן לבוא אל אדם בטענה שעבר עבירה פלילית אם אותה עבירה לא נקבעה כעבירה – שחור על גבי לבן. 

לרוב, העבירות הפליליות מוגדרות בחוק העונשין, שמאגד את מרבית העבירות הפליליות בחוק אחד. ואולם, יהיו עבירות חיצוניות לחוק העונשין שהוגדרו כבעלות מעמד נורמטיבי של חוק פלילי, ולפיכך הן נושאות עמן גם סנקציה בדמות עונש מאסר או קנס. קיימים סוגים שונים של עבירות פליליות הנבדלות ביניהן בערך הנפגע. כך למשל, ישנו הבדל בין עבירות כלכליות הקשורות למיסים, לבין עבירות חמורות הקשורות לאלימות כמו רצח.

אם כן, אין זה משנה אם אדם ידע את החוק או לא, אלא מה שחשוב הוא שהחוק נקבע כעבירה פלילית. ואולם, למרות שזוהי נקודת המוצא הבסיסית, אין זה אומר שלא ניתן לעשות דבר.

אז מה צריך לעשות?

ראשית, העובדה שאדם מועמד לדין, לא אומר שלא ניתן לתקוף את ההחלטה להעמידו לדין. לעיתים ניתן להוכיח שלא ניתן להעמיד את אותו אדם לדין בשל  הגנות הקבועות בדין כמו גיל מתקדם, מצב בריאותי או מצב נפשי. 

הדבר החשוב ביותר שניתן לעשות אם נעשתה עבירה פלילית הוא לפנות לעורך דין מומחה לתחום הפלילי להמשך הטיפול. כמו שלא תרצו להפקיד את הבריאות שלכם בידי רופא שתחום ההתמחות שלו לא תואם את המצב הבריאותי שלכם, כך חשוב למצוא עורך דין שמבין את המשפט הפלילי, ששונה משאר תחומי המשפט.

מציאת עורך דין מיומן שניתן לסמוך עליו, תאפשר לכם שקט יחסי בזמן ההליך הפלילי והורדת מעמסה רצינית. אכן, ההליך הפלילי אינו דבר פשוט ויצריך מכם הרבה משאבים.

שלישית, אל תנסו לבצע שום פעולה ללא ייעוץ מעורך הדין שלכם. טבעי שאנשים נלחצים מכך שמועמדים לדין בגין עבירה פלילית, ועקב כך ירצו לתקן את המצב. אך ניסיון עצמי לתקן יכול להוביל לנזקים בהליך הפלילי עצמו שלא ניתן יהיה לטפל בהם.

אם נעשתה עבירה פלילית

לפרטים נוספים אודות עורך דין פלילי היכנסו לאתר https://trafficlawyer.co.il/

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ