כותב: לוליק אסל פורסם ב: כללי 2.11.21, 17:58

מהי עבירת תנועה פלילית

האם כל עבירת תנועה היא עבירה פלילית? באילו מצבים עבירת תנועה עלולה לגרור עמה פתיחת תיק פלילי? מדוע חשוב להתייעץ עם עורך דין תעבורה במקרה של הגשת כתב אישום והעמדה לדין? האם האישום הפלילי יימחק לאחר עשר שנים?

ההגדרה של עבירת תנועה כלשון החוק היא שימוש בכלי תעבורה כגון: רכב פרטי או מסחרי, משאית, אוטובוס, אופנוע וכיוצא בזה, בניגוד לחוקי תנועה. החוק מחלק את עבירות התנועה לפי דרגות חומרה שונות, ובהתאם לכך למספר דרגות ענישה. יש עבירות תנועה המוגדרות כחמורות, למשל עקיפת רכב תוך חציית קו הפרדה רצוף, נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים, נסיעה ברמזור אדום ועוד. יש גם עבירות תנועת הנחשבות כקלות, לדוגמה נוסע לא חגור, נסיעה ללא אורות כנדרש, עיכוב בתנועה וכו'.

במידה ואתם עומדים לדין פלילי אנחנו ממליצים לכם לפנות לייעוץ של עורך דין פלילי בהקדם!

סוגי עבירות קלות וחמורות

עבירת תנועה תוגדר כקלה או כחמורה בהתאם למידת הנזק שנגרם כתוצאה מהאירוע, לכן תאונת פגע וברח, גרימת מוות ברשלנות וכדומה מוגדרות כעבירות חמורות בגינן יפתח הליך פלילי נגד הנהג הנאשם. החוק מגדיר את עבירות התנועה בהתאם למידת חומרתן ומפרט את הענישה הצפויה בגין ביצוע העבירה הקלה או החמורה.

 • עבירה קלה –  לרוב אילו עבירות קנס בלבד כקבוע בחוק, יש אפשרות להישפט בגין העבירה, וגובה הקנס תלוי בדרגת החומרה של העבירה. דוגמאות: עבירת חניה, נסיעה ללא חגורת בטיחות, אי ציות לתמרור.
 • עבירה חמורה – עבירת תנועה פלילית וחמורה המחייבת העמדה לדין. בית המשפט לענייני תעבורה יכול להטיל קנס כספי כבד, לשלול את רישיון הנהיגה ולהחליט על מאסר בפועל או מאסר על תנאי. בין העבירות המוגדרות בחוק כחמורות: גרימת מוות ברשלנות, פגע וברח, נהיגה בשכרות, תאונה עם נפגעים.

מה נחשב כעבירת תנועה חמורה שבגינה יפתח הליך פלילי?

החוק בישראל מבחין בין עבירות תנועה קלות לעבירות חמורות, בהתאם למידת הנזק שנגרם עקב העבירה. עבירת תנועה פלילית מוגדרת בחוק כעבירה בדרגה חמורה המחייבת העמדה לדין. יש גם עבירות תנועה הנמצאות על הגבול בין עבירה קלה לחמורה ופלילית, לדוגמה אי ציות לרמזור אדום, התעלמות משלילת רישיון נהיגה ועוד, במקרים המוגדרים כחמורים ובהתאם לנסיבות המקרה, לעיתים יסווגו את העבירה כפלילית ובית המשפט יחליט כיצד לסווגן וישקף זאת באמצעות פסק הדין.

בעבירת תנועה פלילית הנאשם חייב להתייצב בבית המשפט ולעמוד לדין. בשנים האחרונות בתי המשפט לענייני תחבורה מחמירים עם הנאשמים בעבירות תנועה פליליות, לכן אין לוותר על ייעוץ וייצוג משפטי של עורך דין תעבורה מנוסה. 

מתי מומלץ לפנות לעורך דין תחבורה?

מומלץ לפנות לעורך דין תעבורה מנוסה בכל מקרה שבו מבצעים עבירת תנועה מהסוג שעלול להפוך לעבירה פלילית. לפתיחת תיק פלילי יש השלכות משמעותיות על חיי הנאשם מאחר ובכוחן להגביל את אפשרויות התעסוקה שלו, למנוע ממנו לעבוד בשירות המדינה, לפגוע בסיכוייו לקבל ויזה למדינות שונות ועוד.

כמו כן, אישום בעבירה פלילית עשוי להקשות על הנאשם למצוא עבודה כנהג רכב ציבורי, כנהג אמבולנס ועוד. לכן, אם מואשמים או חשודים בביצוע עבירת תנועה חמורה העשויה להביא לפתיחת תיק פלילי יש לפנות לעורך דין מקצועי בהקדם האפשרי.

מה חשוב לוודא לפני שבוחרים עורך דין תחבורה?

כדי לבחור נכון עורך דין מקצועי מומלץ להתייחס לוותק שלו בתחום, לאמינות, ליושרה, למקצועיות, לכנות שלו וכמובן למחיר. חשוב לבדוק מהו הניסיון המקצועי של עורך הדין במצבים של עבירות תנועה פליליות, לקרוא באינטרנט חוות דעת וביקורות עליו, לקבל המלצות וכדאי לבקר באתר שלו כדי להתרשם מכישוריו ולבחון מקרים בהם הוא הצליח להציל את רישיון הנהיגה ולהקל את חומרת הענישה. 

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ