מהו חוק המזומן? במי הוא פוגע ועל מי הוא מגן?
כותב: עורך דין לוליק אסל פורסם ב: הלבנת הון 27.10.19, 19:04

מהו חוק המזומן? במי הוא פוגע ועל מי הוא מגן?

מהו חוק המזומן? במי הוא פוגע ועל מי הוא מגן?

בתקופה האחרונה אנחנו עדים לכך כי קיים מאבק עיקש בכלכלה השחורה כאשר רק לפני חודשים ספורים נכנס לתוקף החוק אשר מורה על צמצום השימוש במזומנים. על פי חוק זה חלים איסורים שונים כמו גם מגבלות אשר אלו אינם מאפשרים הן תשלום והן קבלת תשלום של מזומנים או אפילו שיקים שהם בסכומים גבוהים מעבר לנקבע בחוק. הוראות אלו חלים כיום גגם על 'עוסקים' אשר אלו נותנים שירותים שונים אן מוכרים נכסים, כמו כן חלים איסורים אלו על אנשים אשר אינם נחשבים עוסקים כאשר הכול על פי העניין.

ההגבלה היא על כל פעולות התשלום אשר לו מתבצעות באמצעות מזומנים ולא משנה באיזה הקשר או אופן התשלום מתבצע. בין אם מדובר בביצוע עסקאות אשר במהלכן מתבצע התשלום ובין אם זה באמצעות נתינת מתנות, מענק תרומות או מתן הלוואות. גם מתן משכורת באמצעים מזומנים היא בעייתית על פי חוק זה.

על מי חוק המזומן בא להגן והאם זה באמת קורה?

הכלכלה השחורה היא למעשה פעילות כלכלית אשר מניבה הכנסות שאלו אינן מדווחות לרשויות. המטרה של החוק היא לאכוף את כל החובות החלות בהקשר לפעילות כלכלית. ישנן עבירות שונות אשר אלו משויכות ונגזרות לכלכלה השחורה. מדובר בעבירות של העלמות מס, עבירות הכרוכות בהלבנת הון, מימון לפעילות פלילית או אפילו לפעולות טרור ועוד.

פעולות רבות מהסוג הזה מתבצעות הרחק מהרשויות לאכיפת החוק היות ובאופן כזה אשר בו הם עושים שימוש במזומנים, הם למעשה נשארים אנונימיים מול המערכות הפיננסיות החוקיות וכך אין אפשרות להסגיר את הפעילויות הבעייתיות שלהם.

תשלום אלקטרוני

על פי החוק החדש מוסמך שר האוצר לצד החל האיסורים לשימוש בתשלומים במזומן, לעודד שימוש הסדרי תשלום באמצעים אלקטרוניים. הדבר נעשה על ידי קביעה של הוראות שונות כאשר מדובר במקרים רבים בהוראות חובה לבתי העסק.

הסבת שיקים

השימוש בשיקים פתוחים הפך גם כן לבעייתי במקרים רבים. שיק פתוח הוא שיק אשר מקבל התשלום יכול לעשות בו שימוש כי שמו אינו נקוב על אותו השיק. חובה על אדם הרום שיק, לציין את שמו של הנמען ואף למנוע את הסבה של השיק באמצעות הפיכתו לבלתי סחיר. מובן שהדבר תלוי בכמה וכמה תנאים ובגובה הסכום הרשום על השיק.

עורכי דין ורואי חשבון

ישנן הוראות מיוחדות בחוק הקשורות לרואי חשבון או עורכי דין. על פי חוק זה הרי שבמסגרת מתן שירות עסקי ללקוח שזה כולל שירותים משפטיים אליהם כפופים גם עורכי דין או רואי חשבון מכוח האיסור החוקי של הלבנת הון.

חשוב לדעת כי החוק קובע הוראות מחמירות עבור עוסקים אשר אלו כוללים עונשים ברמות חומרה שונות הכוללים עונשים פליליים שונים או עיצומים כספיים.

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ