מעבדה לגידול קנביס
כותב: עורך דין לוליק אסל פורסם ב: פסקי דין 26.11.18, 14:54

צעיר שהקים בחדר השינה הביתי שלו מעבדה לגידול קנביס

שלושה עציצים לגידול סם נמצאו בחדר השינה של הצעיר בן ה -33. בית המשפט החליט שלא להרשיע את הצעיר היות ומדובר בכמות סם קטנה כמו גם תוך התחשבות בעברו הנקי של הנאשם.

סיפור הדברים

אדם בן 33, רווק אשר נהג לצרוך סמים באופן קבוע הואשם בגידול סמים בביתו. על פי העובדות בכתב האישום, ביום 19/1/16 היו לנאשם בביתו סמים מסוכנים. קנביס במשקל של 1.64 ק"ג וחשיש במשקל של 0.71 גרם. הוא גידל בביתו את שתילי הקנביס בתוך עציצים קטנים אותם החזיק בחדר השינה בביתו. כל זה נעשה ללא כל היתר כדין. לצורך הגידול של הקנביס הוא החזיק בבית יריעת בד שחורה אשר היא הייתה מונחת בצורה של אוהל, מנורות לד, מאוורר, מד טמפרטורה, מד זמנים, צינור אוורור, שני גלונים, שק דישון ושישה בקבוקי דישון ועוד ציוד נלווה.

לאחר שהנאשם הודה בכל המיוחס לו ביקש בא כוחו כי הוא יפנה אל שירות המבחן על מנת שניתן יהיה לבחון את שאלת ההרשעה שלו. המאשימה הודיעה כי העמדה למאסר בפועל והענישה הנלווית לא תהיה מחויבת להמלצת התסקיר.

תסקיר שירות המבחן

מדובר ברווק בן 33. בוגר 12 שנות לימוד ללא בגרות מלאה. הוא עובד מסור בחברה XXX משנת 2007. המעסיק שלו כתב עבורו מכתב בו הוא מציין כי מדובר בעובד מסור במיוחד והוא מוערך מאוד בקרב המעסיקים וכל חברי הצוות. תיק פלילי יהווה עבורו מכשול מבחינת השתתפות בפרויקטים נחשבים במקום העבודה.

על פי התסקיר עולה כי האיש נהג לצרוך סמים כבר מגיל 25 וכי מאז שהחל ההליך המשפטי נגדו, חדל מלצרוך סמים – כך על פי דבריו. הוא חווה את ההשלכות האפשריות בתחום התעסוקתי שעלולות לנבוע בעקבות הרשעה שלו ועל כן החליט להיגמל מהסם. הוא מסר פעמיים דגימות אשר הוכיחו כי הוא נקי לגמרי משרידי סם.

על פי דבריו הוא גידל בעצמו את הסמים על מנת שלא יצטרך לשמור על קשר עם גורמים עבריינים. שירות המבחן סבר כי יש מקום לבחון את הצורך טיפול ואכן הפנה את הנאשם ליחידה המציעה טיפול בהתמכרויות בעיר אשקלון. שם מסר גם כן שתי דגימות אשר גם הן נמצאו נקיות לגמרי.

על פי האבחון שנערך לו עלה כי הוא למעשה לא פיתח כל תלות רגשית או גופנית בסם. המטופל חש כי הוא אינו חש צורך בכל טיפול שהוא ולאור עמדתו זו הוחלט כי אכן אין צורך לשלב אותו בטיפול.

שירות המבחן התרשם כי הנאשם מנהל אורח חיים רגיל ונורמטיבי לחלוטין שהם נעדרי כל סיכון וכל דפוס התנהגות עבריינית. הוא נעדר כל עבר פלילי ועל מנת שלא תיפגע פרנסתו והדימוי העצמי שלו לא ייפגע גם הוא, הוחלט להמליץ כי תבוטל הרשעתו ויטל צו של"צ והתחייבות מצדו של הנאשם.

טיעוני הצדדים

ב"כ המאשימה טענה כי מדובר על עבירות סמים חמורות, לערכים שנפגעו בעקבות כך כאשר מתחם העונש ההולם נע בדרך כל ממאסר של עד שמונה חודשי מאסר. היא הפנתה לפסיקה רלוונטית ואשר לטענת המאשימה אין הצדקה לסטות ממתחם העונש ההולם בהיעדר הליך שיקומי. על כן עתרה כי יוטל על הנאשם מאסר בפועל ברף הבינוני שזה אומר מאסר מותנה, פסילת רישיון בפועל ועל תנאי וכן תשלום קנס.

ב"כ הנאשם טען כי כל מה שהנאשם גידל היה בסך הכול לצורך הצריכה העצמית שלו. את זה ניתן ללמוד מתוך הדברים אשר אותם הוא אמר לשוטרים. הוא גידל למעשה שלושה שתילים קטנים שאף לא נשקלו. הנאשם אף הודה באישום מיד, הוא שיתף פעולה באופן מלא וכך למעשה גם חסך זמן שיפוטי יקר. על פי דבריו מדובר בסך הכול במעידה חד פעמית וכי הנאשם הוא נעדר של כל עבר פלילי.

ב"כ הנאשם הפנה לסיכום של תסקיר שירות המבחן כאשר ב"כ הנאשם ציין כי לאור התוצאות של החיפוש בביתו נעצר הנאשם לאחר יומיים כאשר הוא נוהג ברכבו והא נבדק. הדגימה נמצאה נקייה לחלוטין מכל שרידי סם. בסופו של יום הוא הועמד לדין בגין שימוש בסם.

על פי דבריו, מאז האירוע חדל הנאשם לצרוך סמים.

הנאשם בקש לומר את דברו

הוא אמר שהוא הפיק את הלקח וכי הוא לוקח אחריות על המעשה. הוא בקש כי יתחשבו בו ובהבטחה שלו כי יותר לא יראו אותו בבתי המשפט. הוא אף הגיש שני מכתבים מטעם המעסיק לשו לבית המשפט כאשר מתוך הדברים עולה כי הוא מועסק במקום מזה למעלה מעשר שנים וכי הוא נמנה על העובדים הנאמנים והמסורים ביותר. ההליך הפלילי אליו הוא נגר עלול לפגוע בו מבחינת הניידות בעולם כאשר הדבר יפגע באפשרות של להשתתף בכנסים מקצועיים או הכשרות המקיימות בעולם. כמו כן עשוי הדבר להשפיע על ביצוע המשימות השוטפות המוטלות עליו במסגרת עבודתו וכי שלילת הרישיון שלו תמנע ממנו את האפשרות להעניק את שירות הלקוחות במסגרת עיסוקו וכך ייאלץ העסיק לבחון מחדש את המשך העסקתו בפועל.

שינויים במדיניות התביעה

השופטת ציינה כי ישנו שינוי במדיניות התביעה בכל מה שקשור לנושא של העמדה לדין בעבירות של החזקת סמים לצורך גידול עצמי כולל גידול הסמים באופן עצמאי.

על פי המדיניות החדשה אשר נכנסה לתוקף בשנה האחר הנעשית ההגשה של כתב האישום בנושא של עבירות גידול סם, נעשה הן מתוך התחשבות בהיקף העבירה והן בהתחשבות במספר השתילים אשר גודלו. זה כולל כמובן גם את התכנון שקדם לאותה העבירה, כל האמצעים אשר שימוש לצורך ביצוע העבירה כמו גם העבר הפלילי אם הוא קיים וגם משקל הסם.

השופטת הוסיפה וציינה את ההנחיה של היועץ המשפטי לממשלה אשר על פיה אין למצות את הדין עם אדם נורמטיבי אשר נתפס בפעם הראשונה עם סם ובמיוחד כאשר מדובר בכמות קטנה ובמיוחד במריחואנה או בחשיש לצורך שימוש עצמי. במקרים מעין אלו קיימת ההנחיה כי ניתן לסגור את התיק עם אזהרה. בנוסף לכך היא הוסיפה וציינה כי על פי החוק החדש העבירה של החזקת סם לצורך צריכה עצמית אשר נעברה רק בפעם הראשונה היא עבירת קנס בלבד. על פי דברי השופטת גם כאשר הנאשם עבר את העבירה לפני השינוי בחוק ולפני שהוא נכנס לתוקף עדיין יש להתחשב בתמורות הללו בחוק ואפילו לבטל את ההרשעה באופן חריג.

השופטת ציינה כי היות ומדובר באדם צעיר בן 33, אדם נעדר כל הרשעות קודמות אשר מנהל אורח חיים נורמטיבי לחלוטין, אדם שהודה בכל המיוחס לו ואף לקח על עצמו אחריות מלאה תוך שהוא תורם בכך את החיסכון בהליך השיפוטי, כמו כן, הזמן שחלף מאז העבירה שעומד על מעל שנתיים כאשר בכל אותו זמן לא נפתחו לו כל תיק חדש וכמות הסם אשר אותו גידל הייתה כמות קטנה ממש ואין כל עדות כי היו נזקים כתוצאה מגידול הסם , הרי שניתן להבין מכך כי הנאשם אכן משתקם והוא אינו משתמש יותר בסם ובנסיבות אלו ניתן לבטל את הרשעתו. היא הטילה עליו ביצוע עבודות שירות לתועלת הציבור בהיקף של 250 שעות.

להתייעצות עם עו"ד פלילי לוליק אסל – צרו קשר

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ