גזר דין אלימות במשפחה
כותב: eyal פורסם ב: כללי 13.06.24, 15:15

עבירות אלימות במשפחה

אלימות במשפחה היא נושא מורכב ורגיש, הנוגע ללב ליבה של החברה. עבירות אלו מתרחשות בין בני משפחה ומערבות פגיעה פיזית, נפשית, כלכלית או מינית. במאמר הזה נעסוק בהיבטים המשפטיים של עבירות אלימות במשפחה, נבחן את סוגי העבירות והעונשים הקבועים בחוק, ונציג דרכים להתמודדות משפטית עם התופעה. אם אתם זקוקים לייעוץ משפטי מקצועי, פנו לעורך הדין אלון ארז, עורך דין לענייני אלימות במשפחה.

סוגי עבירות אלימות במשפחה

עבירות אלימות במשפחה הן עבירות חמורות המתבצעות בין בני משפחה וכוללות מגוון רחב של פעולות אלימות והשפלות. סוגי העבירות המרכזיות הן:

 • אלימות פיזית: זוהי הצורה הברורה והמוכרת ביותר של אלימות, הכוללת פעולות פיזיות ישירות כמו מכות, דחיפות, בעיטות, חניקות ותקיפות פיזיות אחרות. אלימות זו עלולה לגרום לפציעות חמורות, כולל שברים, חבלות, ופגיעות פנימיות.
 • אלימות נפשית ורגשית: סוג זה של אלימות מתמקד בפגיעה בנפש ובמערכת הרגשית של הקורבן. היא כוללת השפלות, הפחדות, קללות, איומים מתמשכים, ובידוד חברתי ומשפחתי.
 • אלימות כלכלית: אלימות כלכלית מתרחשת כאשר אחד מבני הזוג שולט או מגביל את הגישה של בן הזוג השני למשאבים כלכליים. זה יכול לכלול מניעת גישה לחשבונות בנק, כפיית שליטה על הוצאות כספיות, איסור על עבודה מחוץ לבית או השגת הכנסה, והגבלות על השימוש בכספים לצרכים בסיסיים.
 • אלימות מינית: אלימות מינית כוללת כל סוג של כפייה או כפייה על קיום יחסי מין או מעשים מיניים בניגוד לרצון הקורבן. זה יכול לכלול אונס, תקיפות מיניות, הטרדה מינית, וניצול מיני בתוך מסגרת המשפחה.

כיצד מתייחס החוק בישראל לעבירות אלו?

החוק בישראל מתייחס לעבירות אלימות במשפחה בחומרה רבה ומעניק כלים משפטיים נרחבים להגנה על הקורבנות ולהעמדה לדין של הפוגעים. החוק למניעת אלימות במשפחה תשנ"א-1991 מעניק סמכויות רחבות לבתי המשפט להוציא צווי הגנה במקרים של אלימות במשפחה. צווים אלו יכולים לכלול הרחקה מיידית של הפוגע מהבית, איסור על יצירת קשר עם הקורבן, והגנה נוספת בהתאם לצורך. בנוסף, עבירות אלו מוגדרות כעבירות פליליות תחת חוק העונשין, ומי שמבצע עבירות אלו עלול לעמוד בפני עונשי מאסר משמעותיים, קנסות כספיים, וסנקציות נוספות בהתאם לחומרת המעשה. החוק גם מקנה לקורבנות זכות לתמיכה נפשית, כלכלית ומשפטית, באמצעות מערכות רווחה ועמותות המתמחות בתחום. במקרים מסוימים, קורבנות אלימות במשפחה זכאים לקבל סיוע משפטי חינם מהמדינה. המערכת המשפטית בישראל פועלת בנחישות כדי להגן על הקורבנות, למנוע את הישנות המקרים ולהבטיח שהצדק ייצא לאור.

החוק למניעת אלימות במשפחה

מה העונש על עבירות אלימות במשפחה?

עבירות אלימות במשפחה נתפסות בחומרה רבה במערכת המשפט הישראלית, והעונשים המוטלים על מבצעיהן משתנים בהתאם לחומרת המעשה, נסיבות המקרה והרקע של הנאשם. עבירות אלימות פיזית כמו תקיפות, חניקות או גרימת פציעות חמורות עלולות לגרור עונשי מאסר ממושכים. לדוגמה, תקיפה הגורמת לחבלה חמורה עלולה להביא לעונש של עד עשר שנות מאסר, בהתאם לחומרת הפגיעה ולנסיבות האירוע. אלימות נפשית, הכוללת איומים, הפחדות והשפלות, עלולה לגרור עונשים שנעים ממאסר על תנאי ועד למאסר בפועל, במיוחד כאשר מדובר במקרים של התעללות שיטתית ומתמשכת.

אלימות מינית בתוך המשפחה נחשבת לעבירה חמורה ביותר, ועונשה עלול להגיע לעשרות שנות מאסר, במיוחד במקרים של אונס או תקיפות מיניות חמורות. עבירות אלו מוגדרות כעבירות פליליות תחת חוק העונשין, והענישה בהן נועדה להגן על הקורבנות ולהרתיע את הציבור. בנוסף, החוק מאפשר לקורבנות לדרוש פיצויים כספיים מהפוגעים, ובמקרים רבים בתי המשפט מחייבים את הנאשמים לשלם פיצויים ניכרים לקורבנות בגין נזקיהם הפיזיים והנפשיים. עונשים אלו מטרתם להבטיח שהפוגעים יישאו באחריות למעשיהם, ולהגביר את ההגנה על קורבנות האלימות במשפחה.

תפקידו של עורך דין פלילי בהגנה על קורבנות אלימות במשפחה

עורך דין אלימות במשפחה ממלא תפקיד מרכזי בהגנה על הקורבנות, בכך שהוא מעניק להם ייצוג משפטי מקצועי ותומך בתהליך המשפטי המורכב. עורך הדין מסייע לקורבנות להבין את זכויותיהם ומדריך אותם בתהליך הגשת התלונה והפקת צווי הגנה שיבטיחו את בטחונם. הוא פועל בצורה יעילה ונחושה כדי להבטיח שהפוגע יועמד לדין ושהקורבן יקבל את הצדק המגיע לו. בנוסף, עורך דין פלילי יכול לעזור בהשגת פיצויים כספיים ובתביעות נזיקין, במידה והקורבן נפגע פיזית או נפשית. הוא מספק ייעוץ ותמיכה נפשית לקורבנות, ומסייע להם להבין את האפשרויות המשפטיות העומדות לרשותם, כולל סיוע בהגשת בקשות למקלטים ושירותי תמיכה נוספים. בכך, עורך הדין אינו רק משמש כנציג משפטי, אלא גם כעמוד תמיכה חשוב בתהליך ההחלמה והשיקום של הקורבנות. תפקידו כולל עבודה מול רשויות אכיפת החוק, הפרקליטות ובתי המשפט כדי להבטיח שהפוגע יקבל עונש הולם והקורבן יזכה להגנה ולתמיכה המתאימה. באמצעות התמחותו ונחישותו, עורך דין פלילי תורם ליצירת סביבה בטוחה ומוגנת יותר לקורבנות אלימות במשפחה.

לסיכום

עבירות אלימות במשפחה הן עבירות חמורות הדורשות טיפול מיידי ומקצועי. הבנת החוק והזכויות המשפטיות הינה חיונית להתמודדות עם התופעה ולמתן מענה הולם לקורבנות. אם אתם או מישהו ממכריכם חווים אלימות במשפחה, יש לפנות מיד לרשויות המתאימות ולעורך דין מומחה על מנת לקבל סיוע והגנה.

לפרטים נוספים, אתם מוזמנים לפנות למשרדנו. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת ולהעניק לכם את השירות המקצועי ביותר.

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ