שוחד
לוליק אסל כותב: לוליק אסל פורסם ב: כללי 25.02.21, 11:11

הליך איחוד משפחות – איך זה עובד?

איחוד משפחות הוא למעשה זכות בסיסית המקובלת במדינות רבות אשר מאשרות הגירה מסיבות הומניטריות המצדיקות הליך זה. מצד אחד, נוהל איחוד משפחות נועד לשמור על זכותו הבסיסית של אדם לחיות יחד עם בני משפחתו במדינתו; מצד שני, הנוהל אמור לשמור על זכותה של המדינה לקבוע את גבולות ההגירה אליה.

על איחוד משפחות בישראל

הליך איחוד משפחות בישראל נועד למנוע הגירה לארץ של אזרחים זרים שאינם זכאים לאזרחות ישראלית על פי חוק השבות. בפועל, נוהל איחוד משפחות מבדיל בין יהודים לבני דתות אחרות:

 • חוק השבות מאפשר איחוד משפחות אוטומטי ליהודים שלא נדרשים לעבור את ההליך הבירוקרטי הכרוך באישור לאיחוד משפחות. איחוד משפחות של בני הדתות האחרות יתבצע רק לאחר קבלת אישור ממשרד הפנים.
 • אזרח ישראלי המבקש איחוד משפחות עם קרוב שהוא אזרח זר, יקבל אישור רק לאחר שיעבור את ההליך הנדרש לאיחוד משפחות. למשל, בן זוג לא יהודי שנשוי ליהודייה ושניהם אזרחי ישראל, לא יוכלו לקבל איחוד משפחות אוטומטי לילדים מנישואיו הקודמים של האב.
 • איחוד משפחות של בני הפלאשמורה, מתייחס לאיחוד משפחות של יוצאי אתיופיה אזרחי ישראל עם בני משפחתם הפלאשמורים, אותם יהודים אתיופים שהמירו את דתם לנצרות.
 • איחוד משפחות ערביות מתייחס לבקשות של ערביי ישראל להתאחד עם בני משפחה פלסטיניים, בין אם הם מתגוררים בשטחים או בחו״ל. בדרך כלל מדובר על בקשות של ישראלים ערביים לקבל היתרי כניסה ותושבות ארעית (סוג כניסה א/5), לבני משפחה שלהם המתגוררים ביהודה ושומרון או ברצועת עזה. 

הליך קבלת האישור לאיחוד המשפחות

משרד הפנים הוא הסמכות האחראית לאשר או לסרב לבקשות לאיחוד משפחות. אי לכך מומלץ, טרם הגשת בקשה, להסתייע בשירותיו של עורך דין הגירה המתמחה בענייני משרד הפנים אשר יוכל להקל בכל הליך איסוף המסמכים הנדרשים והגשת הבקשה בצורה מסודרת על פי חוק. הנה דוגמה להליך של בקשה לאיחוד משפחות של בני זוג, שאחד מהם אינו אזרח ישראלי:

 1. הגשת טופס בקשה לבן הזוג שאינו ישראלי.
 2. צילום תעודת נישואין מקורית ומתורגמת – שניהם מאומתים.
 3. צילום תעודת לידה של האזרח הזר ותרגום שלה – שניהם מאומתים.
 4. במקרה של שינוי שם, תעודה רשמית מאומתת ותרגום מאומת של שינוי השם.
 5. צילום תעודה המעידה על מצב אישי קודם, כמו תעודת גירושין.
 6. תעודה על היעדר רישום פלילי מאומתת עם תרגום מאומת.
 7. מכתב של שני ממליצים מהארץ.
 8. מסמכים המוכיחים חיים משותפים כמו חשבון בנק, צילומים משותפים או חוזה שכירות.
 9. שתי תמונות פספורט של כל אחד מבני הזוג.
 10. שני מכתבים של קרובים או חברים המעידים על כנות הקשר הזוגי, בעברית או באנגלית.
 11. ראיון במשרד הפנים שבו נוכחים שני בני הזוג.
 12. תעודות לידה מאומתות של ילדים, במידה ויש, כולל תרגום מאומת ושתי תמונות פספורט.

בעקבות הבקשה יבצע משרד הפנים בדיקות שמטרתן להבטיח שהקשר הזוגי הוא כן ושלא קיימת מניעה ביטחונית או פלילית. אם מסיבה כלשהי הבקשה סורבה, ניתן להגיש ערעור ללשכת רשות האוכלוסין, ואם גם כאן הבקשה מסורבת, אפשר לפנות לבית הדין לעררים.

מילון מונחים

ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

054-4629296
עקבו אחרינו בטוויטר
עקבו אחרינו בפייסבוק
לייעוץ בוואצאפ