מיסוי תושב חוץ
כותב: לוליק אסל פורסם ב: כללי 1.07.21, 10:22

מיסוי תושב חוץ

פרשת בר רפאלי העלתה למודעות את נושא המיסוי לתושבי חוץ והיא רלבנטית למי שמחלקים את חייהם בין כאן לשם, בין הארץ ובחו"ל. בית המשפט הכריע בסופו של דבר שבר רפאלי הינה תושבת ישראל בשנות המס שנדונו בבית המשפט. מה חשוב לדעת על הנושא?

מי מוגדר תושב חוץ לפי מס הכנסה?

על פי פקודת מס הכנסה ותיקון 168, תושב חוץ מוגדר כמי ששהה מחוץ למדינת ישראל לפחות 183 ימים בכל שנה, במשך שנתיים רצופות ובשנתיים העוקבות (שתי שנות מס)  – מרכז חייו לא היה בישראל.
הפרשנות של מרכז החיים מתייחסת למקום המגורים אך גם לעבודה, חיי חברה ומשפחה והיא עשויה להיות במחלוקת המיסוי.

על מנת להבין האם אתם מבחינת מס הכנסה אתם נחשבים לתושבים או תושבי חוץ, אפשר לבחון גם את מה שנדרש בעת מילוי טופס 1348 – טופס ניתוק תושבות הנספח לדוח השנתי.
הטופס אמור לפרט את העובדות של מי שטוען שאינו תושב ישראל בכפוף להגדרה של תושב חוץ על פי מס הכנסה.

בטופס זה יש למלא את מספר ימי השהייה בישראל בשנה שקדמה לשנת המס ובשנתיים שקדמו לשנת המס ויש לצרף אישור תושבות לשנת המס של אותה מדינה בה נחשב המגיש תושב לצרכי מס.

כמו כן, במסגרת הטופס יש לסמן היכן היה התושב ולצרף אסמכתאות רלוונטיות במידה ויש, כמו למשל, לציין אם יש בבעלות ממלא הטופס או בן  /בת הזוג דירת מגורים ואם היא הושכרה ולמשך כמה זמן, היכן נמצא בית הקבע או היכן ומתי נשכרה דירה על ידי ממלא הטופס, היכן התגורר/ה בן/בת הזוג, ילדים קטינים במידה וישנם והיכן הילדים מתחנכים.

בטופס נדרשת אינפורמציה המתייחסת גם למקום העיסוק הרגיל או הקבוע וכן מיקום המעסיק, היכן הוגש דוח על הכנסות לצרכי מס ועל אילו הכנסות שולם מס והיכן, כמו כן היכן יש ביטוח רפואי, האם יש אזרחות ודרכון של אילו מדינות, פיקדונות, חיסכון פנסיוני, הפקדת כספים שנעשתה בגין שנת המס, קבלת קצבאות, בעלות חשבון בנק פעיל, תשלומי ביטוח לאומי במידה ומולא שאלון תושבות לביטוח הלאומי הישראלי ועוד פרטים.

מוקד המחלוקת: מרכז החיים בארץ או בחו"ל?

חשוב להבין שבישראל רווחת שיטת המיסוי האישי בניגוד  למיסוי הטריטוריאלי שרווח בעבר. כלומר, רשות המיסים דורשת לשלם מס במדינה בה אתם מוגדרים כתושבים ללא קשר למקום בו נוצרו ההכנסות (בכפוף לאמנות בינלאומיות למניעת תשלום מס כפול).

כלומר, אם אתם מוגדרים כתושבי ישראל גם אם הרווחתם כסף מעבר לים, עליכם לשלם מס במדינת ישראל, אך יתכן שאם המקרה יגיע לבית משפט הדיון ייסוב סביב מוקד מרכז החיים.
בית המשפט יבצע שתי הבחנות: כמותית – מספר הימים בהם שהה התושב בישראל ובחו"ל והבחנה מהותית – האם מרכז החיים שלו הוא בישראל או במדינה אחרת. במשפט של בר רפאלי, למשל, בית המשפט קבע כי מרכז חייה של בר רפאלי בשנת המס הנדונה היה בישראל. 

הטבות מס לתושבי חוץ

מנגד, חשוב לדעת שמדינת ישראל גם מציעה הטבות מס למשקיעים זרים שחשוב להכיר, בין היתר, יתכן פטור ממס על החזקת יחידות בקרנות נאמנות פטורות, פטור ממס על מכירת מניות של חברות ישראליות, פטור מס על רווחים מפיקדונות בנקאיים ועוד.

לסיכום, מיסוי הוא נושא מורכב ונעשה אף יותר מורכב כשמישהו מעוניין לבצע רילוקיישן או עובד בארץ ובחו"ל או גר תקופה בחו"ל ולא יודע מהן ההשלכות שיהיו לכך מבחינת המיסוי.
לכן כדאי לפנות לעו"ד המתמחה בענייני מס, שיוכל לספק את המידע הדרוש להימנעות מעבירות מס שקשורות לתחום מיסוי תושב חוץ וללוות בתהליכים הקשורים בסוגיות משפטיות וענייני מיסוי של תושבי חוץ. 

עורך דין פלילי לוליק אסל
לייעוץ ראשוני עם לוליק אסל התקשרו054-462-9296או שלחו טופס:

  Comments

  comments

  מילון מונחים

  ליצירת קשר ולייעוץ ראשוני –

  054-4629296
  עקבו אחרינו בטוויטר
  עקבו אחרינו בפייסבוק
  לייעוץ בוואצאפ